Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okumaya Gittiği Kore'de Televizyon Yıldızı Olup Zirveyi, Skandala Karışıp Dibi Gören Türk

 > -
Abone ol

Enes Kaya 22 Ağustos 1984'te, İstanbul'da doğdu. Çocukluğunu ve gençliğinin ilk dönemini burada geçirdi.

2002 yılında ÖSS'de istediği sonucu alamayınca babasının yönlendirmesiyle Güney Kore'de okumaya karar verdi.

18 yaşında yerleştiği Seul'de Hanyang Üniversitesi'nde Bilişim Teknolojileri Yönetmeliği okudu. Okurken bir yandan da modellik yapmaya başladı.

Kore'de yaşayan yabancı kadınları konuk alan Chitchat of Beautful Ladies adlı bir programın erkek konuk aldığı özel bölümüne katılmasıyla Kore'de herkes tarafından tanınmaya başladı.

2007-2009 yıllarında Seul futbol takımını çalıştıran Şenol Güneş'in tercümanlığını yaptı. Bu işinde Korece'ye hakimiyetiyle dikkatleri çekti.

2010'da oynadığı Haunters filminde göğsümüzü kabartan bir Türk karakteriyle Türkiye'de bilinirliği arttı.

2011'de Koreli eşi Jang Mi Yoon ile evlendi ve bu evlilikten bir erkek çocukları dünyaya geldi.

Eşi, Enes için dinini değiştirdi ve Yalova’ya gelip burada müftülükte Müslüman olarak Hatice Sena ismini aldı.

Korelilerin artan sevgisinin sonucu yapımcılar tarafından aranan bir isim oldu. Birçok film, dizi ve reklamda irili ufaklı roller aldı.

Ama onu zirveye çıkaran Güney Kore'nin en çok izlenen televizyon programlarından biri olan Abnormal Summit'teki performansı oldu.

Abnormal Summit, Güney Kore’de yaşayan farklı ülkeden kişiler katıldığı ve bu kişilerin bir Kore temsilcisi tarafından ortaya atılan bir konu hakkındaki üzerine tartıştıkları bir eğlence programıdır. Aynı format Türkiye'de Elin Oğlu adıyla yayınlanmıştı.

Zaman zaman programda verdiği cevaplar yüzünden bazı fanlarından olumsuz tepki aldı ama hiç kimsenin Enes Kaya’nın dürüstlüğünden ve iyi niyetinden kuşkusu olmadı.

Türkiye'de çoğu zaman ülkeyi ve kendisini olduğundan daha fazla muhafazakar göstermekle eleştirildi ama çizdiği profille Koreli hayranlarının sevgilisi haline geldi.

Ancak geçtiğimiz yıl Koreli bir kadın tarafından internette yayınlanan, eşini aldattığını iddia eden ses kayıtları ve mesajlar Enes'in Kore'deki kariyerine ve çizdiği kibar muhafazakar profile büyük zarar verdi.

Mesajlar ve ses kayıtlarıyla birlikte yayınlanan not:

Enes Kaya,

Benden ve eşinden özür dile. Takip ettiğin bu  yolu değiştir. Benimle nasıl oyun oynadığını fark ettiğimde deliye döndüm. Kendimi kirletilmiş hissediyorum. Bir kadın olarak ve bir Koreli olarak eşin için üzülüyorum. Yalanlar sonsuza kadar sürmez. Eğer evliysen sahici ol, olamıyorsan evlenme. Ümit  ederim başka kimse benim gibi senin oyununa düşmez.

Enes Kaya basına sızdırılan ses kayıtlarının ve mesajların kendisine ait olduğunu kabul etti ama evlilik öncesinden kalma olduğunu iddia etti.

Olay o kadar ses getirdi ki Enes’in kadının telesekreterine bıraktığı sesli mesaj televizyon kanalları tarafından Soong Il Üniversitesi’nde görevli ses uzmanlarına inceletildi.

Savunması etkili olmadı ve Enes tarafından kandırıldıklarına inanan Koreli kadınların yoğun tepkisi sonucu bütün reklam ve televizyon programı anlaşmaları feshedildi.

Olay, Koreli internet kullanıcıları tarafından Türkleri ve Müslümanları hedef alan bir kampanyaya dönüştürüldü.

Skandaldan ancak bir yıl sonra geçtiğimiz günlerde yeni bir ajansla anlaşabilen Enes Kaya, halkın hayal kırıklığını ve bozulan imajını yeni projelerde yer alarak düzeltmek istediğini söyledi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
park-shin-hye

Yaw söyleyin hele adamın ne suçunu gördünüz. Adam tamda Türkiyeyi anlattı osmanlısından 20. yüzyıla kadar... Daha ne istiyosunuz adamdan ? Adamın hala müslümanlığına karışmadılar ona dua ediyorum. en azından adam dürüst türkiyede olan iyi kötü herşeyi anlattı.Dürüst davrandı adam. Arkasındanda beddua okumayın. Haksız yere bir gün dolanır sizi bulur o beddua. Benden söylemesi...

aysenur-stydia-obrien

Kayıtlar lise yıllarındanmış boş boş sövmeyin.

literarystraydog

bu salağı pek sevmiyorum ama ses kayıtlarını kabul edip evlilikten önce olduğunu idda ediyorsa bence haklıdır ya

lindseywilward

#saveeneskaya

ali-riza-ipek

Allah belasını versin bu herifin. Ülkeyi rezil etti resmen. Kendini fahişelere İtalyan vatandaşı Nick diye tanıtmasını mı diyeyim , karısını aldatmasını mı , Türkiye'de eşinizi aldatırsanız ölürsünüz demesini mi?

Görüş Bildir