Öksürük Sesinden Yüzde 100 İsabet: Koronavirüs Teşhisi Koyan Yapay Zeka Geliştirildi

 > 
105PAYLAŞIM

Yapay zekanın kullanıldığı alanlar ve alınan başarılı sonuçlar her defasında insan evladını hayrete düşürmeye devam ediyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanları, son geliştirdikleri yapay zekanın, koronavirüs vakalarını öksürük sesinden tespit ettiğini açıkladı. 

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, ABD'li bilim insanları dünyayı etkisi altına alan koronavirüs vakalarının tespiti için yeni bir model geliştirdi. 

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanları tarafından yapılan açıklamada, belirti göstermeyen kişilerin, koronavirüsün fark edilebilir fiziksel semptomlarını göstermediği için test yaptırma olasılıklarının düşük olduğunu, sebeple bilmeden enfeksiyonu başkalarına yayabileceklerini ifade etti.

MIT uzmanları, bu konu üzerinde çalışarak asemptomatik kişilerin öksürme biçimlerinin sağlıklı bireylerden farklı olduğunu keşfetti.

Bu farklılığın, insan kulağı tarafından ayırt edilemediği ancak yapay zeka tarafından saptandığını tespit etti.

Asemptomatik hastaların tespitinde yüzde 100 isabet.

Uzmanlar, yapay zeka modelini, kişilerin gönüllü olarak gönderdiği on binlerce öksürük sesi örneği ve kelime sesleri üzerinde eğitti. Bu eğitimin ardından yapay zeka modeli, yeni öksürük kayıtlarıyla beslenince, Covid-19 olduğu doğrulanan kişilerin yüzde 98,5'ini, asemptomatik Covid-19 hastalarının yüzde 100'ünü doğru bir şekilde tanımladı.

FDA onaylarsa her yerde kullanılacak.

MIT’in geliştirdiği yapay zeka modeli, FDA tarafından onaylanırsa asemptomatik kişiler bu modeli ücretsiz, kullanışlı bir ön tarama aracı olarak kullanabilecek. Kullanıcı her gün ve her saat, telefonundaki uygulamaya veya bir işletmenin girişine koyulacak cihaza öksürerek koronavirüs olup olmadığını anında ve hızlı bir şekilde öğrenebilecek.

Sahtecilikte Yeni Boyut: Yapay Zeka Rembrandt Üretti - onedio.com
Sahtecilikte Yeni Boyut: Yapay Zeka Rembrandt Üretti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir