Öğrendiğinizde Dünyaya Olan Bakış Açınızı Değiştirecek Birbirinden Şok Edici 26 İlginç Bilgi

119PAYLAŞIM

Öğrenince biz de çok şaşırdık.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/andrewziegler/j...

1. Hayır etkinlikleri ve çocuk hastanelerinde palyaço kostümüyle sahne alması nedeniyle "Katil Palyaço" olarak anılan seri katil John Wayne Gacy bir keresinde bir etkinlik sonrası dönemin First Lady'si Rosalynn Carter ile fotoğraf çekinmişti.

Ayrıca Rosalynn Carter, "John Gacy'e en iyi dileklerimle, Rosalynn Carter" yazarak fotoğrafı da imzalamıştı. 1 yıl sonra kendisi 33 kişiyi öldürmekten tutuklandı ancak daha çok kurbanın olduğuna dair spekülasyonlar devam etmekte.

2. Bir balinaların omurgası o kadar büyüktür ki sanki tarih öncesi çağlardan kalma bir fosil gibi görünür.

3. Bir boz ayının ayağı ise bu kadar büyüktür;

4. Neon tabelaları ve dev ekranlarıyla bildiğimiz Times Meydanı 1919'da bu şekilde görünüyordu.

5. 1963'teki Kennedy'nin suikastından 4 ay önce o zamanlar 16 yaşında olan Bill Clinton Beyaz Saray'a gitmişti ve Kenndy'yle selamlaşmıştı.

6. 1894'te Coca-Cola şişeleri bu şekilde görünüyordu ve 3,5 gram kokain içeriyordu.

Kokain sonralardan formülden çıkarılmış olsa da hala koka yaprakları (kokain üretmek için kullanılan bir bitki) içermektedir.

7. Scottsdale, Arizona'daki Alcor Life Extension Foundation'da 180'den fazla dondurulmuş ölü beden bulunmaktadır.

Canlı dondurma bilimi üzerine çalışan bu yer, donmuş canlıları tekrar canlandırabileceğine dair araştırmalar yapmaktadır. Ünlü beysbol efsanesi Ted Williams'ın dondurulmuş bedeni de burada bulunmaktadır.

8. Şimdiye kadar yaşamış en büyük timsah olduğuna inanılan purussaurus timsahının kafatası;

12.5 metre uzunluğa ulaşabildiği düşünülen bu timsah 8,4 ton ağırlığındadır. Ayrıca 7 tonluk basınçla T-Rex'den bile güçlü bir çenesi olduğuna inanılmakta.

9. 16. yüzyılda İspanyollar tarafından fethedildikten sonra İnkalar'ın terk ettiği Machu Picchu, yüzyıllar boyunca dağın tepelerinde saklı kaldı ve 1911'de yeniden keşfedildi. 1915'de kazı çalışmaları başlamadan önce ve günümüzde ise böyle görünmekte;

10. Ingenuity isimli helikopter Mars'taki ilk hava aracı oldu.

11. NASA Ingenuity'nin başarılı bir uçuş yapacağından o kadar emindi ki Wright Kardeşlerin icat ettiği ilk uçağın kanadındaki kumaştan biraz koparıp Ingenuity'nin altına bağladılar.

12. Titanic'in pervanelerinden biri günümüzde okyanus tabanında bu şekilde görünüyor;

13. Bu boynuna Orta Afrika mızrağı saplanmış beyaz leylek bir heykel değil gerçek ve şu anda Almanya'daki bir müzede sergilenmekte.

Kuşların kış aylarında nereye gittiğini kimsenin bilmediği bir dönem vardı ve 1822'de bu bahtsız leylek, Almanya'da bir avcı tarafından vurulmadan önce Afrika'da mızraklanarak Almanya'ya kadar uçmuştu. Bu mızrak sayesinde kuşların göç ettiklerinde nereye gittiği ortaya çıkmıştı.

14. 588. Gece Bombardıman Alayı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı yaklaşık 30.000 gece baskını yapan ve tamamı kadınlardan oluşan bir bombardıman filosuydu.

15. Karıncayiyenler iki ayaklı az sayıdaki hayvanlardan bir tanesidir. İki ayakları üzerinde hareket eder ve kuyruklarından destek alırlar.

16. Bazı Amerikan balları, 1950'lerde ve 1960'larda yapılan nükleer bomba testleri yüzünden düşük seviyelerde radyoaktivite içerir.

Peki bu radyoaktivite bala nasıl geçti? Kısaca özetlemek gerekirse, Bombalardan yayılan radyoaktivite atmosfere dağıldı, rüzgar ve yağmur sayesinde ABD'ye yayıldı ve bitkiler bu radyoaktiviteyi emdi. Araştırmacılar radyoaktivite miktarının çok az ve bu nedenle zararsız olduğunu belirtmekte ancak 1970-1980'lerde muhtemelen bu oran çok daha yüksekti.

17. Etiyopya'daki bu muhteşem volkanik patlama, fotoğrafçı Olivier Grunewald tarafından çekildi.

Yanan sülfürik gaz hava ile temas ettiğinde mavi renge dönüşür. Ancak bu gazın solunması son derece ölümcül olabilir.

18. 2008 yılında bir Ermeni mağarasında bulunmuş bu 5.500 yıllık deri ayakkabı şimdiye kadar keşfedilmiş en eski ayakkabıdır.

19. Yıldırım çarpan bir adamın kolunda bu şekilde bir iz kaldı;

Dr. Mathew Avram'ın açıklamasına göre bunun nedeni, statik elektriğin deriye yakın kan damarları boyunca taşınmasıdır.

20. Bitmemiş Dikilitaş Mısır'daki bir taş ocağında bulunuyor.

Yaklaşık 1.168 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen bu dikili taş, eğer dikilmiş olsaydı 41 metre uzunluğunda olurdu. Ayrıca o zamanlarda var olan en uzun dikilitaş olurdu.

21. Bunlar, bir zamanlar şimdiki Sudan olan Kush Krallığı'nın zengin bir antik kentinin parçası olan Meroe Piramitleri'dir.

Piramitlerin tepelerine ne olduğunu merak ediyorsanız, 1834'te Giuseppe Ferlini adlı bir İtalyan hazine avcısı tarafından patlatıldı ve kendisi piramitleri yağmaladıktan sonra içerideki eserleri Münih ve Berlin'deki müzelere sattı.

22. Yok edilmeden önce Meroe Piramitleri bu şekilde görünüyordu.

23. Nereis sandersi olarak adlandırılan bu mikroskobik canlı aşırı yüksek sıcaklıklarda hayatta kalabilir ve denizin dibindeki volkanik bacaların yanında yaşarlar.

24. Kısa zaman önce İspanya'da 100.000 yıllık fosilleşmiş ayak izleri bulundu.

Araştırmacılar ayak izlerinin 36 kişilik bir gruba ait olduğunu belirttiler. Ayrıca bazı izlerin çocuklara ait olduğu tespit edildi.

25. 12.000 yıllık bu insan ayak izleri ise New Meksico'da bulundu.

Keşfedilmiş en uzun süre devam eden ayak izi olan bu izlerin acele eden bir kadın ve çocuğu tarafından bırakıldığı düşünülüyor. İzlerin bazı kesimlerine bakıldığında annenin ara ara çocuğu kucağına aldığı anlaşılıyor. Bölgedeki diğer izlere bakıldığında anne ve çocuk bir mamutla ya da dev bir tembel hayvanla karşılaşmış gibi görünüyor.

26. Amerikan askerleri Birinci Dünya Savaşı'nda önemli bir rol üstlenen ve yaklaşık 8 milyon civarında ölen atlara olan şükranlarını bu şekilde gösterdiler;

Bu enteresan bilgiler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Orta Çağ Hakkında Hiçbir Tarih Dersinde Duymadığınız Birbirinden Şaşırtıcı 12 İlginç Bilgi - onedio.com
Orta Çağ Hakkında Hiçbir Tarih Dersinde Duymadığınız Birbirinden Şaşırtıcı 12 İlginç Bilgi - onedio.com
Öğrendiğinizde Hayata Olan Bakış Açınızı Değiştirecek Birbirinden Enteresan 21 İlginç Bilgi - onedio.com
Öğrendiğinizde Hayata Olan Bakış Açınızı Değiştirecek Birbirinden Enteresan 21 İlginç Bilgi - onedio.com
Okurken Aklınızı Başınızdan Alacak Birbirinden Şaşırtıcı 24 İlginç Bilgi - onedio.com
Okurken Aklınızı Başınızdan Alacak Birbirinden Şaşırtıcı 24 İlginç Bilgi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
so_far_so_good

#25 "Bölgedeki diğer izlere bakıldığında anne ve çocuk bir mamutla ya da dev bir tembel hayvanla karşılaşmış gibi görünüyor." ben bu animasyonu bir yerden hatırlıyorum :D

so_far_so_good

#23 kötüyüm ben kötüyüm. kötüyüm, kötüyüm. herkesi hasta ederim, ederim. ishal yapar kustururum, bezdiririm.

s0uthredb

14. 588. Gece Bombardıman Alayı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı yaklaşık 30.000 gece baskını yapan ve tamamı kadınlardan oluşan bir bombardıman filosuydu. -Hollywood bunu nasıl atlamış. Hemen filmi çekilmeli...

reshontheway

Yalnız 15'teki sıradan karıncayiyenlerden değil. Bu Pangolin. Zırhı çok pahalı olduğu için kaçakçıların gözdesi.

feyk

#3 bu tip fotolar avcilarin en buyuk hilesidir. persfektifi kullanirlar. kamerayi hayvana yaklastirip kendileri arkada daha uzakda dururlar ama fotoda hemen hayvanin dibindeymis gibi gorunduklerinden hayvan oldugundan cok daha buyuk gozukur.

veysel-aslan6

Dikkatli inceleyince çok da hile gibi durmuyor. Çünkü yan yana olduğu bariz olan kadının dört parmak genişliği hayvanın bir ayak parmağı uzunluğuna denk geliyor. Bir insanın dört parmak genişliği aynı şekilde insan alnının yüksekliğine hemen hemen eşdeğer. Dolayısıyla hayvanın bir parmağı kadının yüzünün yüzde otuzuna eşit. Sonuç olarak o ayak o kafadan büyüktür. Bu çıkarımla da işsiz bir insan olduğumu kamuoyuna belli etmiş oldum :)

feyk

fotonun persfektifinde ayak kadinin omuz genisliginde gozukuyor ama elleri arasindaki acikliga bakarsaniz bir omuz genisliginde degil,

Görüş Bildir