Oğlunu Üniversiteye Aldırmak İçin Elinden Geleni Yapmış: Rektörün Torpili Davalık Oldu

 > 
656PAYLAŞIM

Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş, İlahiyat Fakültesi Dekanlığı döneminde, 28 adayı eleyip oğlu Halit Ziya Pakiş’i fakültesine araştırma görevlisi olarak aldı. Savcılık skandalla ilgili hazırladığı iddianamede torpilin detaylarını anlattı. 

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Rektör Ömer Pakiş hakkında hazırladığı iddianame tamamlandı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün aktardığı bilgiye göre, iddianamede Rektör Pakiş'in oğlunu işe aldırmak için nasıl bir yol izlediği tek tek anlatıldı. Savcılık Rektör Pakiş'in, "görevini kötüye kullanmaktan dolayı" yargılanması ve görevden el çektirilmesini istedi. Ayrıca, jüri üyelerinin de yargılanması talep edildi. İddianameye yansıyan torpil şöyle gelişti:

30. sıradan 12'ye çekildi

Halit Ziya Pakiş

  • Belgeler arasında kendi oğlunun belgelerinin de olmasına karşın görevine devam ederek, Fakülte Yönetim Kurulu'nca belirlenmesi gereken Ön Değerlendirme Komisyonu ve Sınav Jüri üyelerini kendisi belirledi.

  • Dekan'ın oğlu Halit Ziya Pakiş'in başvuru dilekçesinde el ile “Van” yazıldı ancak başvuru süresinde İlahiyat Fakültesi Sekreterliği'ne verdiği dilekçede il/ilçe adına rastlanmadı. Dilekçesine il/ilçe adı yazmayan başka bir aday ise doğrudan elendi.

  • Sınava girmeye hak kazanan 20 kişilik Ön Değerlendirme Tablosu'nda, puanlarına göre 30'uncu sırada olması gereken oğlu Pakiş, 12'nci sırada gösterildi.

Jüri üyelerine baskı

Rektör Ömer Pakiş

  • Prof. Dr. Pakiş, daha ön değerlendirme yapılmadan önce sınava başvuran adayların bütün belgelerini gördü.

  • Sınava katılacak adayların ön değerlendirmeleri Ömer Pakiş'in odasında yapıldı.

  • Taraf olduğu bir konuda görüş beyan etti.

  • Sınav jüri üyelerini doğrudan ya da dolaylı olarak baskı altında tuttu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir