ODTÜ'de Okurken Bir Anda Her Şeyi Geride Bırakarak Dağa Çıkmaya Karar Veren Recai Rize'nin İlginç Hikâyesi!

-

Hepimiz ara sıra doğal yaşama özeniyor, evi barkı satıp köye yerleşme hayalleri kuruyoruz. Ancak bizim için hayal olmaktan öteye gidemeyen bu şeyi birisi başarmış ve şehrin gürültüsünü bırakıp doğanın içine karışmış. ODTÜ'de öğrenciyken yaşadığı sanrılar nedeniyle her şeyi bırakıp dağ evine yerleşen Recai Rize'nin hikâyesine gelin birlikte bakalım.

Recai Rize, ODTÜ'de okuyan bir öğrenciyken, kendi deyimiyle; "Bir buçuk yıl kadar cehennem gibi bir süreç" yaşamış.

Rize, cehennem olarak tabir ettiği bu süreçte çeşitli sanrılar yaşadığından bahsediyor.

Bu sanrılar öyle büyük boyuttaymış ki; Rize'nin kendisini üçgen sandığı bile oluyormuş.

Rize, sadece üçgen olduğunu düşünmekle de kalmıyor; insan diye bir varlığın olduğuna da inanmıyormuş ve bunların tamamen hayal ürünü olduğunu düşünüyormuş.

Rize'nin bir diğer sanrısı ise; etrafındaki herkesin kendisine kötülük yapmak istediğini düşünmesiymiş.

Sık sık etrafındaki insanların bir araya gelip, onu delirtmeye çalıştıklarını düşünüyormuş.

Beş ay kadar süren bu düşüncelerin ardından Rize, Fethiye'de bir koya kaçmaya karar vermiş.

Rize'nin cebinde sadece otobüs parası varmış ve Fethiye'de otobüsten indikten sonra gideceği yere kadar 28 km boyunca yürümüş.

Üç gün sahilde ateş yakarak uyuyan Rize, ne yapacağına karar verememiş ve yaşadığı yer olan Ankara'ya geri dönmüş.

Ankara'ya döndükten sonra etrafındaki insanlarla bu durumu konuşmuş ancak bu da sorunlarına bir çözüm olmamış.

Psikiyatriste gitmeyi reddeden Rize, temiz havanın kendisine iyi geleceğini düşünerek her şeyi geride bırakmaya karar vermiş.

Susurluk'un Tütünlük Köyü'nde bir dağ evine yerleşmiş ve tamamen doğayla iç içe bir yaşam sürmeye başlamış. Evin sahibi de yıllarca benzer sorunlar yaşayıp bu dağ evini yaptırmış ve Rize'nin tüm ısrarlarına rağmen kendisinden kira almayı kabul etmemiş.

Ağaçlardan kestiği odunlarla ısınmaya başlamış.

Rize'nin yaşadığı evde su tesisatı bulunmadığı için suyu da kuyudan kendisi çekiyormuş.

Ekmeğini, peynirini bile kendi yapan Rize, birçok yabani ot da keşfetmiş.

Köyde sadece temel ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmemiş bir de kitap yazmaya ve Çince öğrenmeye başlamış.

Ayrıca bunlarla da kalmayarak, daha önceden öğrendiği gitarı geliştirmek ve yeni bir dil de üretmek istiyormuş.

Recai Rize, paraya da çok az ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Bu köy yaşantısı Rize'nin para olgusuna bakışını tamamen değiştirmiş. Terk edilmiş bu yere geldiğinde, para ile olan ilişkisi ister istemez azalmış. Rize bu azalımın, "Ruh sağlığını olumlu yönde etkilediğini" söylüyor.

Köy yaşantısı kendisine çok iyi gelmiş. Recai Rize, "Bütün psikolojik rahatsızlıklarından da kurtulduğunu" söylüyor.

Eskisi gibi sanrılarda yaşamıyormuş artık. Ne diyelim ki, doğanın iyileştirici gücü...🙏

Bir Instagram hesabı da bulunan Rize, köydeki yaşamını takipçileriyle paylaşıyor. İşte o fotoğraf ve videolardan birkaçı.

Recai Rize'nin bu deneyimlerini içtenlikle paylaştığı bir de Youtube kanalı bulunuyor. Dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Umarız bir daha böyle kötü günler yaşamaz... ☺️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gmzz

kolpa amk

tosarik

bence en güzel yasam bicimi su sekilde olmali: ne cok büyük ne de cok kücük bir "sehirde", bahcesi olan, müstakil, temiz, düzenli bir semte bulunan bir evde yasamak, ayni zamanda kedi köpegin olacak, bahcende kendin yetistirceksin sebzelerini meyvelerini, ama ayni zamanda sehirin icinde olacak bu evin yani istedigin zaman gideceksin bir sinemaya, cafeye vs. ve evine yakin bir büyük park olacak (central park gibi) yada yürüyüs yapmalik orman gibi bir yer olmali. Ayni zamanda insanlar yerlere türkiyedeki gibi cöplerini pisliklerini atmamali, trafik kurallarina uymali herkes, en önemlisi sevdigin bir is yapman. sirf maasi yüksek diye sevmedigin bir yerde gicik müdürlerin tatavasini cekmek tabi delirtir adami...benim saydigim bütün bu seyler ne yazik ki türkiyede sadece asiri zengin kesimin gerceklestirdigi seyler. yurtdisinda bence bu tarz bir yasami orta gelire sahip bir insan yapabilir.

tosarik

into the wild filmi gibi aslinda güzel ama ayni zamanda cok zor izole bir yasam. bu arkadasin böyle bir hayati yurtdisinda olur muydu ? orda mesela evler müstakil ve bahceli, ama ayni zamanda sehirin icinde. türkiyede neden her yer beton ve yüksek bina dolu...sonra insanlar tabi kafayi yer yesil bir alan kalmayinca. insanlar tuhaflasir.

feyk

bize hep ilkel magra adami olarak gosterilen eski avci toplayici insanlarin kemikleri incelendiginde bugunki insanlardan daha uzun, daha saglikli ve guclu yapisi oldugu goruluyor. beyin hacmi bile daha buyuk, kemiklerinde tarim medeniyetlerinde gorulen kronik hastaliklarin, besin eksikliklerinin isaretleri yok. ve hic bir kisitlama olmadan daha mutlu daha ozgur yasadiklarida asikar. bu acidan bakinca medeniyet bir kapan bir tuzaktir. tum yasamini kisitlar, yasamak icin kole gibi calismaya baskalarina hizmet etmeye zorlar. kapandir cunku bir kere icine giren toplumun cikmasi mumkun degildir. daha cok besin, metaryel uretebildigi icin her durumda ozgur avci toplayici insanlara ustun gelir, onlari yasam alanlarindan siler. bugun yasadigimiz dunya 10bin yil once girdigimiz bu kapanin eseridir.

doga-cakar

Ulan adamın bir instagram keyfi var modern çağa dair, ondan da primci diye yapıştırdınız ya. Bir de sizle bir şey paylaşan adam mutluysa siz de mutlu olun, bir çapan aramayıverin nolacak.

Görüş Bildir