Görüş Bildir
Haberler
'Öcalan'ın Görüntülü Mesajının Katkısı Olur'

'Öcalan'ın Görüntülü Mesajının Katkısı Olur'

İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın Nevruz'da görüntülü mesaj vereceğine dair tartışmalarla ilgili, 'Görüntülü mesajın büyük bir katkısı olur' dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Nevruz'da görüntülü mesaj vereceğine dair tartışmalarla ilgili, 'Olursa iyi olur tabii ki. Bunun yasalarımıza aykırı bir tarafı yok. Bırak yasaları, barış konusunda ciddi bir adım atılacaksa görüntülü mesajın büyük bir katkısı olur. Siyaseten de olması gereken doğru bir yaklaşım olur' dedi.

Hükümeti bir karar almamakla suçlayan Demirtaş, HDP heyetinin önümüzdeki günlerde İmralı'ya gideceğini ekledi. İzleme heyetiyle birlikte İmralı'ya gidilmesinin de faydalı olacağını belirtti.

'Siyasi ateşkes anlamına gelmez'

Demirtaş, Öcalan'ın örgüte yaptığı silahsızlanma çağrısıyla ilgili ise şunları söyledi:

'Öcalan'ın yapacağı çağrı KCK'yi, PKK'yi bağlar. Bir silah bırakma çağrısı, daha ileri bir çağrı kendisinin vereceği karardır. Biz buna kesinlikle saygı duyarız. HDP olarak memnuniyet de duyarız. Fakat, PKK ile devlet arasında gerçekleşecek herhangi bir ateşkes, geri çekilme, silahsızlanma mevzusu HDP ile AKP arasında siyasi bir ateşkes anlamına gelmez. AKP yaptığı her yanlışın hesabını vermek zorundadır. HDP de siyasetin bütün bu yanlışların hesabını sormak üzere muhalefet yapıyor.'

'Toleranslı davranacak falan değiliz'

Meclis'te tartışmalar, kavgalar eşliğinde maddeleri geçen iç güvenlik paketine tepkisini de sürdüren Demirtaş, 'Güvenlik paketi büyük bir hatadır, halka sokakta kan kusturacak inanılmaz bir antidemokratik yasadır. Bunun barışla, demokrasiyle, çözüm süreciyle uzaktan yakından alakası olamaz. Silahsızlanma ve çözüm mevzusunda bazı ilerlemeler oldu diye biz AKP'ye toleranslı davranacak falan değiliz. AKP'nin halkımız üzerinde kurmaya çalıştığı zulüm, tek adam, diktatöryel siteme karşı HDP gelişmeler nasıl olursa olsun, karşı durmaya devam edecek. Bu paket güvenlik paketi adı altında katliam paketi olarak geçirilmeye çalışıldıkça bizim sert muhalefetimiz devam edecek' diye konuştu.

Hükümet görüntülü mesaja mesafeli

HDP kanadının ısrarına rağmen Hükümet mesajın görüntülü olmasına sıcak bakmıyor. Al Jazeera'nin edindiği bilgilere göre Hükümet, “Yeni bir mesaj olacaksa bu Dolmabahçe açıklamasını ileriye taşıyacak, somutlaştıracak bir mesaj olmalı” görüşünde.

Dolmabahçe’de Hükümet ile HDP’nin yaptığı ortak açıklama ve Abdullah Öcalan’ın silah bırakma şartı ile birlikte 10 maddelik talep listesinin okunması çözüm süreci için yeni bir milat, yeni bir başlangıç oldu. Hükümet cephesine göre 2013 yılı Nevruzu'nda Öcalan’ın yaptığı geri çekilme çağrısı bir “ufuk çizme” niteliğindeydi. 28 Şubat’ta Dolmabahçe Sarayı’nda okunan açıklama ise “bir eylem planı” niteliğinde olduğu için çok daha anlamlı.

Mesaj görüntülü olmayacak

6-7 Ekim olaylarından sonra irili ufaklı bir dizi kriz atlatılarak gelinen Dolmabahçe aşamasından sonra şimdi gözler bundan sonra atılacak adımlarda. HDP-Kandil kanadının beklentisi Nevruz’da Öcalan’ın mesajını daha anlamlı hale getirmek üzere kamuoyuna görüntülü olarak seslenmesi.

Ancak edinilen bilgilere göre Abdullah Öcalan’ın mesaj verip vermeyeceği kesin değil. Üstelik bu mesaj verilecekse bile görüntülü olma ihtimali çok zayıf. Hükümet çevreleri görüntülü mesajı HDP’nin bir talebi olarak değerlendiriyor ancak bu süreçte Öcalan’ın İmralı’da çekilecek bir video üzerinden mesaj vermesine ihtimal verilmiyor, sıcak bakılmıyor.

Mesaj beklentisi: Kongre için somut tarih

Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da yeni bir mesaj verip vermeyeceği de kesin değil. Devlet ile Öcalan arasında bu başlık altındaki görüşmeler hala sürüyor. Hükümet kanadının beklentisi bir mesaj verilecekse Abdullah Öcalan’ın daha önce PKK’ya yaptığı, “kongreyi toplayın” çağrısını somutlaştırması. Yani ya “kısa bir süre içinde Kongre’yi toplayın” demesi ya da yine Kongre için “net bir tarih vermesi”. Aksi takdirde yeni mesajın 28 Şubat’ta Dolmabahçe'de okunan mesajın ötesine geçilmesi söz konusu olamayacağı için bir anlam ifade etmeyeceği belirtiliyor.

Hafta sonunda İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmeyi bekleyen HDP heyetinin bir diğer beklentisi ise Dolmabahçe açıklaması sonrasında yapılacak bu görüşmenin İzleme Heyeti ve Sekretarya eşliğinde yapılması. Sekretarya konusunda sorun yok. Bir iki gün içinde daha önce isimleri üzerinde anlaşılan hükümlüler adaya gönderilecek ve ismi “Sekretarya” olarak konulan yapı devreye girecek. Üzerinde anlaşılan sistem çerçevesinde Sekretarya bünyesindeki hükümlüler görüşmeleri kayıt altına alacak.

Sekretarya tamam İzleme Heyeti belli değil

Ancak İzleme Heyeti’nin ne zaman devreye gireceği net değil. Bu hafta sonu yapılma ihtimali olan İmralı görüşmesinde bu heyetin Ada'ya gitmesine ihtimal verilmiyor. İzleme Heyeti daha önce basına yansıdığı gibi 12-16 kişilik bir yapıdan da oluşmayacak. Çok kalabalık olmayan, 6-7 kişilik bir heyet oluşturulması gündemde. Bu isimler Akil İnsanlar Heyeti’ndeki bölge başkanları arasından seçilecek. Ancak HDP’nin, İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan ile sanatçı Kadir İnanır’ın da bu heyet içinde yer alması talebi var. İsmi geçenlerden biri de Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden Nazan Üstündağ.

Hasta tutuklular konusunda adım haftaya

Hükümet ortak açıklama ile gelinen noktanın ardından gelecek hafta içinde önemli bir adım daha atacak. Hasta tutuklular konusunda zaten daha önce hazırlanan düzenlemenin gelecek hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilmesi bekleniyor. Bu düzenleme çözüm sürecinin başından bu yana HDP kanadının en önemli şartları arasında yer alıyor. 

  • Kaynak: DHA ve Al Jazeera
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeer...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
cnsfrd

olur tabi başım gözün üstüne .ama bence aslında kendi gelmeli, bizzat. öyle hologram filan kurtarmaz . nevruzda diyar-i bekir-amed'de halkına seslenmeli.

Emre Cangönül

diyeri bekiri kırmançi zoni keko barzani hewali hav hav asdasgfgsafgha :D :D

Çağlar

Onedio ! helal olsun sana dakika başı her türlü selahhattin demirtaş ve hdp ile ilgili içerikler paylaşıyorsun ama ben,m paylaştığım içerikler bir türlü yayı... Devamını Gör