Görüş Bildir
Haberler
Obama Afganistan'daki Saldırı İçin Özür Diledi

Obama Afganistan'daki Saldırı İçin Özür Diledi

Deniz Gök
07.10.2015 - 22:23 Son Güncelleme: 08.10.2015 - 08:56
İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Başkanı Obama, Afganistan'ın Kunduz kentindeki hastaneye düzenlenen hava saldırısından dolayı Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nden özür diledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, Obama'nın, Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentinde MSF’nin işlettiği hastaneye hafta sonu ABD uçaklarınca yapılan hava saldırısı sonrası 22 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili bu sabah Oval Ofis'ten MSF'nin uluslararası başkanı Dr. Joanne Liu'yu telefonla arayarak özür dilediğini söyledi. 

Earnest, 'Başkan Obama, MSF uluslararası başkanı Dr. Joanne Liu'yu arayarak ABD ordusunun yanlışlıkla hava saldırısı düzenlediği Kunduz şehrindeki MSF hastanesinde hayatını kaybeden ve yaralananlardan dolayı MSF çalışanlarına ve hastalarına başsağlığı dileklerini iletti' diye konuştu.

Obama'nın Dr. Liu'ya olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, soruşturmanın 'şeffaf ve objektif' şekilde yürütüleceğine dair güvence verdiğini aktaran Earnest, Obama'nın bu tür trajedilerin ileride tekrarlanmaması adına gerektiğinde yeni düzenlemeler yapabileceğini belirtti.

Bu arada Obama, MSF uluslararası başkanı ile telefon görüşmesinden sonra Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'yi de arayarak, başsağlığı dileğinde bulundu.

Earnest, Obama'nın Gani ile görüşmesinde, Afgan askerlerinin Kunduz'un güvenliğini sağlama noktasındaki 'cesaretini' övdüğünü, ABD olarak Afgan hükümetine güvenlik alanındaki desteklerinin devam edeceğini vurguladığını bildirdi.

22 kişi hayatını kaybetmişti

22 kişi hayatını kaybetmişti

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentindeki hastaneye hafta sonunda ABD uçaklarınca yapılan hava saldırısında 10'u hasta ve 12'si çalışan toplam 22 kişi hayatını kaybetmiş, 37 kişi yaralanmıştı. 

Saldırının ardından Afganistan'ın kuzeyindeki faaliyetlerini askıya alan MSF, saldırının 'savaş suçu' olarak kabul edilmesi gerektiği ve hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağını ifade ederek, saldırıya ilişkin bağımsız ve uluslararası bir kuruluş tarafından şeffaf soruşturma başlatılması talebinde bulunmuştu.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0