Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nostalji Zamanı: Türkiye'de 90'lı Yılların En Çok İzlenen Yarışma ve Eğlence Programları

-

90'lı yıllar hepimiz için ayrı anılarla doludur. Televizyonla içli dışlı olan neslimizin heyecanla beklediği programları sıraladık. Bakalım hatırlayacak mısınız?

1. İnce İnce Yasemince

Alican'dan, Sürahi Hanım'a kadar 'İnce İnce Yasemince' hepimizi o yıllarda fazlasıyla güldüren bir programdı. Yasemin Yalçın'ın hazırlayıp sunduğu programda gündelik hayattan skeçler anlatırdı.

2. Reyting Hamdi

'Kimsin lan sen sibop'  1995 yılında ilk olarak yayınlanan Hamdi Alkan'ın başrolünde oynadığı güldürmeceli program. Yarmagül'ü asla unutamıyoruz.

3. Adam Olacak Çocuk

Şarkılarıyla çocukluğumuz geçen Barış Manço'nun "7'den 77'ye" programının içinde yer alan bölümdür. Haftada 6-7 çocuk çıkıp şarkı söylerdi. Şimdi o çocuklar kocaman olmuştur.

4. Şahane Pazar

"Pazar banyosu sonrası" konusunda hepimiz hem fikir miyiz? Tek istediğim biraz daha fazla izlemekti. Süheyl ve Behzat Uygur kardeşlerin büyük bir eğlenceyle sundukları yarışma programı. Bardak çekme oyunuyla efsaneleşmiş.

5. Evet Hayır

Erkan Yolaç'ın sunumuyla döneminin en renkli yarışmalarından 'Evet/Hayır'. Yarışmacılar seyirciler arasından seçilirdi ve Erkan Yolaç'ın hızlı sorduğu sorulara 'Evet' 'Hayır' demeden cevap vermeleri istenirdi. Eğlenceli bir programdı.

6. Bir Kelime Bir İşlem

TRT ekranlarında karşımıza çıkan yarışma programı... Yarışmada yarışmacılara bir kelime, bir de işlem sorusu soruluyordu. Ailecek bu yarışmayı beklerdik. Karışık harflerden en uzun kelimeyi bulmaya çalışırdık.

7. Saklambaç

"Evlilik programları nasıl başladı?" sorusunun cevabı niteliğinde bir programdı. Erkek ya da kadın paravanın arkasına geçer üç kişiden birini sorduğu sorularla seçerdi.

8. İner Misin Çıkar Mısın?

Boran Kaya'nın sunuculuğunu yaptığı katılanların yeteneklerini sergiledikleri programdı. 90'lı yılların vazgeçilmezleri arasında.

9. Turnike

1992 yılında Güner Ümit'in sunuculuğunu yaptığı yarışma programı klasikler arasındadır. Ekipler herhangi bir konuyla ilgili olan kelimeleri bulmaya çalışıyordu. Söyledikleri kelimeler cevaplar arasında varsa "hostes kızlar" çıkıyordu. Eski ve renkli zamanlardı...

10. Süper Aile

Erol Evgin'in 90'lı yıllarda sunuculuğunu yaptığı programdır. 100 kişiye sorulan soruların en yüksek cevap oranını yarışmacı ailelerden tahmin etmeleri isteniyordu.

11. Olacak O Kadar

Giriş jeneriği hala kulaklarımızda olan bu eğlence ve güldürmeçli program 24 yıl aralıksız devam etmiştir. Kapatılmasının arka planında siyasi nedenler olan programda Levent Kırca'nın 'Sarhoş' taklidini ve 

'Niyetimiz kimseyi kırmak değildir

Şuradakini buraya koymak değildir

Arada bir zülfü yâre dokunduk

Tam yerine rast geldi manzara koyduk

Olacak, olacak, olacak o kadar…' unutamıyoruz.

12. Çarkıfelek

Tarık Tarcan ve Yasemin Koşal'ın sunumuyla 1992 yılında televizyonlarda başlayan yarışma programıdır. Televizyondan uzun yıllar düşmemiş yarışma programları arasındadır.

13. Gol Show

Mehmet Ali Erbil'in sunduğu telefonun tuşlarıyla yarışmacıların gol atmaya çalıştığı yarışma programıydı.

14. Riziko

Konsepti farklı bir yarışma olarak kalmıştır akıllarda. Yarışmacılara cevapları vererek soruları tahmin edilmesi isteniyordu. TRT'de Serhat Hacıpaşalıoğlu'nun sunuculuğunu yaptığı 1994 senesinden bir bilgi yarışmasıdır.

15. Plastip Show

Dönemin siyasetçilerini plastik bir maskeyle anlatan eğlenceli programdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yilmaz-akinci

90'lı Yıllara Ait Türkçe Kitapları ve Tüm Ders Kitaplarına Özlem Duyanlar İçin Temin Ettiğim Kitap Görsellerine Ulaşmak İçin Aşağıdaki İnstagram Hesabını İnceleyin; www.instagram.com/90larda_ilkokul

azveoz

şans kapıyı çalınca vardı bide film gibi vardı gerçi o yarışma değildi ama olsundu güzel günlerdi:(

so-far-so-good

erhan yazıcıoğlu- seç bakalım vardı.

unknown_member

Tutti Frutti vardı bir de :)

Gizli Kullanıcı

süper aile ve gol showu hatırlamıyorum. reyting hamdi dışındakiler çok güzeldi. çok şanslıymışız. 😊😍 şimdi saçma salak youtube videoları izliyo çocuklar. 🤢🤮

Görüş Bildir