Nikola'dan Dünyayı Değiştirecek Kamyon: Bir Depo Suyla 1500 Km Yol

 > 
365PAYLAŞIM

Elektrikli otomobil üreticisi Nikola, dünyayı kökünden değiştirebilecek bir kamyon tanıttı. Eğer, Nikola'nın planları gerçek olursa bakın dünya nasıl değişecek?

Elektrikli otomobillere hepimiz alışkınız ama elektrik motoruyla çalışan dev bir kamyon görmüş müydünüz? Elektrik motorlu araçların düşük menzili nedeniyle dev yük kamyonlarını elektrikli olarak üretmek hiç mantıklı değildi.

Ancak şimdi elektrikli otomobil üreticisi Nikola, bu alana el attı. Firma hidrojen yakıtıyla çalışan elektrikli motora sahip Nikola One ve Nikola Two isimli kamyon modelleriyle, yük taşımacılığının da elektrik enerjisiyle yapılmasını sağlayacak.

Kamyonlar 2020'de piyasaya çıkacak

Bir depo hidrojen yakıtıyla 1500 km yol kat edebilen kamyonlar, bu sayede bazı noktalar arasında hiç yakıt almadan yük taşıyabileceği gibi, daha uzun mesafeler için, Nikola'nın kuracağı hidrojen istasyonlarında yakıt hücresi ikmali yapabilecek.

Kamyonlar 2020'de piyasaya çıkana kadar Nikola da ABD'nin çeşitli noktalarına hidrojen yakıt istasyonları kuracak. Elbette araçların yedekte ekstra yakıt taşıması da mümkün olacak. Bu da menzili arttıracak.

Üreticilerin ulaştırma maliyetleri düşecek

Ancak, bir anlamda sulu çözeltiler yakacak olacak olan yeni kamyonlar, aynı zamanda ulaştırma maliyetlerini çok düşüreceği için, üreticiler için büyük bir fiyat avantajı sağlayacak.

Bu da elektrikli kamyonlar yaygınlaştıkça, pek çok mal ve hizmetin fiyatında düşüşlerin yaşanması anlamına geliyor. 

ShiftDelete

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir