Görüş Bildir

Netflix ve YouTube'un Ardından Facebook ve Instagram da Video Kalitesini Düşürüyor

Anasayfa > Gündem

ABD’li teknoloji devi Facebook, koronavirüs salgınından dolayı evden çalışmaya yönelen insanların ağlarda tıkanmaya neden olmaması için Instagram ve Facebook videolarındaki kaliteyi düşüreceğini duyurdu.

Salgın nedeniyle birçok kişinin evden çalışmaya başladığından beri internette oluşması muhtemel tıkanmayı hafifletme çağrısı yapan Avrupa Birliği’ne yanıt veren ABD’li teknoloji devi Facebook, platformlarında video akış kalitesini azaltacağını açıkladı.

Sputnik'in aktardığına göre şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, 'Ağda potansiyel herhangi bir tıkanmayı hafifletmek amacıyla, Avrupa'daki Facebook ve Instagram videolarında geçici olarak bit oranını azaltacağız' ifadelerini kullandı.

Sözcü, internette tıkanma ihtimalinin bulunduğu sürece bu uygulamanın devam edeceğini belirtti.

Uzaktan eğitim ve evden çalışmanın artması endişe yarattı

Uzaktan eğitim ve evden çalışmanın artması endişe yarattı

AB endüstri sorumlusu Thierry Breton, okulların kapanmasının ardından evlerinden uzaktan eğitime geçen çocuklar için band aralığını serbest bırakma çağrısı yapmıştı.

Şimdiye kadar Avrupa telekomünikasyon operatörlerinin şu anki veri trafik akışıyla baş edebildiklerini açıklasa da birçok insanın evden çalışmaya geçtiğinden dolayı ağlarda tıkanma olma ihtimaliden endişeleniliyor.

Netflix ve YouTube daha önce duyurmuştu

Netflix ve YouTube daha önce duyurmuştu

Daha önce online dizi ve film platformu Netflix, Avrupa’daki kullanıcılarına sunduğunu yayın hızında yüzde 25’lik bir yavaşlatmaya gideceğini açıklamıştı. 

YouTube da sadece birkaç kez kullanım konusunda zirveyi gördüklerini ancak yine de ‘sistem üzerindeki genel baskıyı azaltmak’ için akış kalitesini düşüreceklerini duyurmuştu.

Detaylar için 👇

Video izlemenin toplam internet ağının üçte ikisini oluşturduğu belirtiliyor.

Video izlemenin toplam internet ağının üçte ikisini oluşturduğu belirtiliyor.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
24
11
10
5
4
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Can Arat

Instagram zaten kalitesiz videonun adresi yahu. Fotoğraflar en azından telefon boyutlarında net gözüküyor da videolar bazen telefonda bile bulanık ve piksel ... Devamını Gör

Lestat

Şaşırmadım. İzlediğim filmlerin, videoların kalitesi tost makinesiyle çekilmiş gibiydi zaten.

Doğan Serbest

Şu saatten sonra yok efendim bizde 4k çözünürlük var, serverlarımız şöyle hızlı böyle güçlü falan demesinler. Deprem sırasında çöken şebeke gibisiniz, insanl... Devamını Gör