Neredeyse Hiçbir Disney Kahramanının Annesinin Olmamasının Arkasında Yatan Üzücü Gerçek

-
Abone ol

Disney'in kurucusu Walt Disney, arkasında birçoğumuzun hayatında çok önemli bir yer kaplayan karakterler ve çizgi filmler bıraktı. Bu efsane yapımlarda dikkat çeken ufak ama önemli bir detay var. Hikayelerde geçen ana Disney karakterlerinin hiçbirinin annesi yok. Bu sır perdesinin ardındaki hüzünlü gerçeği gün yüzüne çıkarıyoruz.

Sindirella'dan başlayalım.

Sindirella gibi Küçük Deniz Kızı ve Pocahantas'ın hikayelerine bir göz attığınızda hiçbirinin annesi olmadığını göreceksiniz.Evet, bunlar aslında birer masal ama Disney özellikle mi bu masalları seçiyordu?

Bundan şüphe duyan bazı dikkatli izleyiciler daha derinden inceleme yaptığında gördü ki, masal olsun olmasın hiçbir Disney karakterinin annesi yok!

Birçok ana karakterin ne annesi ne de babası var. Örneğin Alaaddin'deki bilgi sahibi olduğumuz bazı yan karakterlerin de babaları olmasına rağmen anneleri yok. Prenses Yasemin'i düşünün, babası Sultan'ı hatırlayacaksınız ama annesini hatırlayan var mı?

Bunun sebebini düşünenler için yanıt şirketin içinden geldi.

Konu hakkında Disney'in uzun zamandır yapımcılığını yapan Don Hahn, Disney'in bu yöntemindeki dikkat çekici iki teoriyi dikkatli izleyicileri ile paylaştı.

Bildirilen ilk teori oldukça acıklı.

Filmlerdeki ana karakterlerin ebeveynlerinin olmaması, onların büyümelerini anlatmak için çok basit bir yol olarak gösteriliyor.

Şimdi biraz düşünmeye başlayın. Disney filmlerinin çoğunun ana karakterlerin gelişimi üzerine kurulduğunu hatırlayacaksınız. Konu ile ilgili Don Hahn da şöyle ekliyor: "Bu çok makul bir sebep çünkü filmler 80-90 dakika civarında ve çoğu karakterin büyümesi ile ilgili."

Bambi'nin annesi öldürülmüştü ve tek başına büyümek zorunda kalmıştı. Güzel ve Çirkin'de Belle'nin sadece babası vardı ve sonrasında kaybolmuştu.

Don Hahn; bu yöntemin Walt Disney tarafından yaratılmadığını, birçok geleneksel hikayeden esinlenildiğini söylüyor.

Ama hikayelerde anne figürünün olmamasındaki tek sebebin bu olmadığını da ekliyor.

Hahn ayrıca bunun arkasında yatan sebebin Walt Disney ve ailesinin başına gelmiş trajik bir olayın yattığı gerçeğini de ekliyor.

Özellikle annesinin başına gelmiş üzücü bir olayın...

Bilindiği kadarıyla Walt Disney'in bu işe girdiğinde tek bir hedefi vardı.

O da annesi ve babasına bir ev satın almaktı. Bunu başarıp, annesi ve babasını bu eve taşıdıktan sonra; Hanh'a göre Walt Disney, şirket çalışanları ile birlikte bu eve gidip eşyaları tamir ettiler. Bozuk eşyalardan biri de evdeki fırındı.

Walt Disney'in yardım için beraberinde getirdiği stüdyo çalışanlarından bir tanesi yardım esnasında çok kötü bir hata yaptı.

Gaz ile çalışan fırını tamir ederken, gaz kaçağına sebep olacak bir hata yaptılar. Ev işlerinde yardımcı olan görevli ertesi gün eve geldiğinde Walt Disney'in anne ve babasını yerde yatar şekilde buldu. Evi havalandırarak onları hayata geri döndürmeye çalışan görevli, anneyi hayata döndüremedi. Babası ise çabalar sonucunda hayata döndü.

Bu sebeple Walt Disney hayatı boyunca kendini bu ölümden sorumlu tuttu.

Bu acı hikayenin etkisi ile karakterlerini yaratan Walt Disney'in eserlerinde anne figürüne rastlanmıyor. Günümüzdeki Disney yapımlarında elbette durum farklı ancak klasikleşmiş Disney karakterleri hep annesiz olacak.

😢

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seray-tunali

Bende herkes gibi bir walt disney prensesi olamasamda baba evinde prensestim hadiseye selamlar kxlkklz

ash-crystal-violet-garcia

kurbağa prensteki tiana mıydı neydi, onda vardı

toboe_clarieu

Küçüklüğümden beri hayalim şu Walt Disneyde çalışan. Hani şu karakterleri tasarlayan kişilerin işi varya o işi sahiplenmek.. Hala da öyle.. Çizimlerim çok güzel.. Kendimi (hala devam ediyorum) geliştiriyorum..her geçen gün.. Hedefime ulaşmak için.. Ama.. İbne ülkelerin gelişmesini istemem Walt Disney gibi bişiyi Türkiye'de açmak ve güzel Ülkemi geliştirmek isterim.. Subliminal mesajsız mutlu animasyonlar izlettirmek isterim Türk çocuklarına ;) Bunu yazarken bile cesaret ve mutluluk gözyaşı döktüm.. Okuyanlara teşekkürlerimi sunarım.

solay-sinar

Walt disney açmak nedir:))))

sena-kacamak

Umarım yaparsın ülkemizin orijinal sübliminal mesajsız çizgi filmlere,filmlere ihtiyacı var.

moon-of-the-september-night

Walt Disney'in bir sözü var : ''If you can dream it, you can do it'' benimde çizimlerim çok iyi ve bende ilerde birşeyler yapmak istiyorum, çoğu kişi bana hayal gücümün çok geniş olduğunu ve çizimlerimin iyi olduğunu söylüyor İnşallah bende ilerde birşeyler yapabileceğim.

nurer

GALİBA BEN DE DİSNEY PRENSESİYİM =(

ali-altay61

yinede prensessin PRENSES

babahakki

İyi güzel de zamanında bizi iyi uyutmuşlar, içeriğinde çoğu çizgi filmlerin subniminal mesajlar var.

Görüş Bildir