Nerede O Eski Günler! Gelmiş Geçmiş En İyi 13 Rock Grubunu Anıyoruz

0PAYLAŞIM

Rock müziğin bugünkü şeklini almasındaki en büyük katkıyı kim sağladıysa mutlaka bu listede vardır. İddialıyız! Bu grupları sıraladık ve ilgili bazı bilgilere de yer verdik.

13. Linkin Park

Kaybıyla hepimizi yasa boğan Chester Bennington'ın eşsiz yorumunu da barındıran grup ilk nu-metal/rap-metal grubu olmasa da, bu tarzı tüm dünyaya sanki popmuşçasına çılgınlar gibi dinletmeyi başarmıştı.

12. The Doors

Doğuştan bir şair ve gelmiş geçmiş en yetenekli vokalistlerden biri olan Jim Morrison, sadece şarkılarıyla değil; felsefesi ve sınırsız yaşam tarzıyla da bir ikondan ne beklenirse bizlere sundu. Bu yetmiyormuş gibi The Doors, Ray Manzarek gibi eşsiz bir müzik dehasını da barındırıyordu.

11. AC/DC

Saf ve asla ölmeyecek olan rock 'n roll'dan herkes bahseder. İşte bu grup olmasaydı muhtemelen bu tanımla neyin kast edildiği konusunda kafa karışıklığı yaşayacaktık. AC/DC öyle yüksek enerjili bir grup ki, sound değişimine uğramayan albümleriyle 70'leri de 2021'i de sallayabiliyor.

10. Black Sabbath

İçinde bir mutantı, rock yıldızının tanımı olan Ozzy Osbourne'u ve bir riff fabrikası Tony Iommi'yi barındıran Black Sabbath, dönemin gruplarına adeta "elinizi korkak alıştırmayın" dedi ve ilk gerçek metal örneklerini verdi.

9. Guns N' Roses

Bir rock grubunda bulunması gereken bütün özellikleri bir arada bulabildiğimiz grup, rock müziğin kilometre taşlarını teşkil eden inanılmaz albümlere imza attı. Aynı anda Axl Rose ve Slash gibi iki inanılmaz ismin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bu korkunç derecede çekici müzik, her güzel şey gibi biraz kısa sürdü.

8. Deep Purple

Aslında herkesin gelmiş geçmiş en iyi gruplardan sayma sebebi, grubun yine metal müziğe yaptığı sayısız katkı. Ian Gillan, Ritchie Blackmore, David Coverdale, Joe Satriani... Efsane dediğimiz ne kadar adam varsa yolu Deep Purple'dan geçmişti.

7. Red Hot Chili Peppers

Gerek grup üyelerinin sıradışı yaşam tarzları, gerek bir o kadar ilginç sahne performansları ve tabii ki unutulmaz şarkılarıyla RHCP, efsaneler sınıfının en bir yaramaz ama olmazsa olmaz üyesi.

6. Metallica

3-4 dönemini sayabiliriz Metallica'nın. Önce sahici bir thrash metal grubu olarak, punk'ın daha önce görülmemiş bir halini çiğ vokal ve gitarlarla vahşi şekilde kitlelere aktardılar. Başarılı da oldular. Sonraki dönemde dehşet verici melodileri ve dahi kompozisyonlarıyla metali klasik müzik kalitesinde icra etmek istediler, başarılı oldular. Kesmedi, "Öyle bir metal yapalım ki popçular bile bu kadar ünlü olmasın" dediler. Galiba en çok bunda başarılı oldular.

5. Nirvana

Bazı gruplar adından söz ettirmek için vardır. Her hareketleri izlenir, hep yanlışları aranır. Toplumdan çok farklı oldukları ve kolay kolay uyum sağlayamadıkları için bir kısım tarafından anlaşılıp sevilir, bir kısmı tarafındansa nefret edilirler. Sadece
istedikleri, kendi ifadeleriyle "yüksek enerjili bir tür rock müzik"i yapmak isterken dünyanın en büyük ergen idollerinden birisi oldular. Gerçek bir rockstar hikayesini tüm dünyaya izleten Kurt Cobain ve Nirvana, röportaj bile vermekten kaçınırdı.

4. Queen

Queen, kimilerine göre gelmiş geçmiş en büyük birkaç gruptan birisi. Bunun tek bir cevabı da olamıyor zaten.
Peki sorumuz "şarkı söylemenin en çok yakıştığı insan" olsaydı? Freddie Mercury demeyenlerin içi sızlardı diye düşünüyoruz. Brian May'in gitarı ve eşsiz besteleriyle birleşen bu ses, müziğin gördüğü en özel şeylerden birini
doğurdu.

3. Led Zeppelin

Gitarı elinden kolundan farklı görmeyen, gelmiş geçmiş en iyi besteci gitaristlerden biri olan Jimmy Page ve sahne ihtişamının tanımı olan büyülü ses Robert Plant'in grubunu diğerlerinden ayıran ezgileri ve anlattıklarıydı. Tarifsiz bir doğu aşkıydı. Çıktıkları dönemde belki rock müzik zirvedeydi ve söylecek bir sözü her zaman vardı; ama Led Zeppelin'in ufku çok, çok başka bir yerdeydi.

2. Pink Floyd

Syd Barrett'la başlayıp David Gilmour'la yükselen, bu sürecin her anında Roger Waters'la beslenen ve yine onunla altın çağını yaşayan grubun sadece rock müziğe değil, tüm dünya müziğine sunduğu katkıları saymakla bitmez. Onlardan önce kimse müzikle bu denli çok ve farklı şey anlatmayı denemedi, kimse müzikte farklı olarak neler yapılabileceğiyle bu kadar ilgilenmedi ve duygu yüklüyken aynı zamanda bu kadar protest olmadı. Ego çatışmalarını hiçbir zaman tam olarak halledememiş olan bu güzide grup, kısa sayılabilecek bir zamanda geride sayısız hit ve her biri zaman ayrılıp okunması gereken birer kitap niteliğinde birçok konsept albüm bıraktı.

1. The Beatles

Sadece Elvis'le, Chuck Berry'le ve dönemin harmonik kadın gruplarıyla beslendiğinizi ve rock müziğin sonsuza dek tüm insanlık tarafından bilinecek halini icat ettiğinizi düşünün. Bazı birlikteliklerin tesadüf olduğuna inanamazsınız. Bu bir
şekilde önceden belirlenmiş gibi görünür, birden çok zihnin birbirine bu kadar yakıştığına her zaman şahit olamayız. John Lennon ve Paul McCartney bir araya gelmeseydi neler olurdu, kimsenin net bir cevabı yok gibi. Çünkü müziğe
onlardan önce ve sonra, bu kadar kısa zamanda bu kadar üretken, değişken, politik, aktif ve her anında sansasyonel olabilen başka bir topluluk gelmedi. Gerçek anlamda ilk müzik klibi bile The Beatles tarafından çekildi.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
brazian

The Beatles ve Queen rock görünümlü pop gruplarıdır. Bu onlari kötü yapmaz bilakis pop müzikteki lalelerin asla değinemeyeceği konulara değinip eşsiz eserler birakmışlardır.. ayrıca en büyük Motörhead dir.

r.stones

Bu listeyi yapan zat-ı muhterem şaşırmış zannımca. Rolling Stones'a neden yer verilmemiş?. Tarihde 1-Beatles 2-Rolling Stones şeklinde zaten kabul edilmiş.Şahsen Rolling Stones'u daha çok sevsem de gelmiş geçmiş en büyük müzik grubunun Beatles olduğunu kabul ederim birbirlerinin hem en büyük rakipleridirler hem de çok iyi arkadaştırlar.

tbn57

scorpions kesinlikle bu listede en üstlerde olmalıydı.

johnfrusciante

Hepsi cidden güzel , hatta Rhcp'nin solisti Anthony kiedis ile 2012 konserinde otelde yanına gittim resim çekinmek istemedi. Chad smith( baterist ) sağolsun kırmamıştı bizi ama rock müzik evrensel bir müzik . Dünyanın en iyi 100 grubu deniyor hepsi ya amerikan ya ingiliz bir iki tane fransız filan var başka yok. Her ülkenin çok başarılı sanatçıları var ve bunlara saygısızlık yapıldığını düşünüyorum bu başlıklarla. Barış Manço başlı başına bence dünyada en iyi 10 sanatçı arasında. Ya başlık değiştirmek lazım ya da dünya sanatçılarına da yer vermek lazım.

betul-ozcicek

Dire Straits,Toto

Görüş Bildir