Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nehir İşte Ne Gizemi Olacak Diyenleri Bile Şaşırtacak 22 Bilgi

 > 
191PAYLAŞIM

Amazon, Kızılırmak, Aras, Mississipi, Nil… ve daha niceleri. Sadece nehir deyip geçtiğimiz, bazılarının birkaç özelliğini bildiğimiz, üzerinde durmadığımız, Nehir Erdoğan kadar önemsemediğimiz nehirler. Onların gizemleri yok mu sanıyorsunuz? Var, hem de öyle gizemler ki bilene yarar bilmeyene zarar.

1. Çarli’nin Çikolata Fabrikası filminde, Willy Wonka’n ın fabrikasında gördüğümüz çikolata nehri, gerçek çikolata ve sudan yapılmıştır. Bu sebeple çekim bittikten sonra bozulup geriye bir hayli kötü bir koku bırakmıştır.

2. Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilindeki en eski nehrin adı, “Yeni Nehir”dir (New River). Bilim insanlarına göre bu nehirden eski tek bir nehir vardır o da Nil Nehri’dir.

3. Dolunay, Amazon Nehri üzerinde yılda üç haftada bir gün gelgit dalgalarına sebep olur. Amazon üzerinde dünyanın en uzun dalgaları oluşur ve insanlar bu dalgalarda sörf yapar.

4. Slovenyalı Martin Strel, Mississipi, Amazon, Danube ve Yangtze nehirlerinin tamamı boyunca yüzmüştür.

5. Moğollar, yağmalamak istedikleri şehrin tüm nüfusunu yok etmek için şehri besleyen nehirlerin yataklarını tamamen değiştirirlerdi.

6. Kuzey Amerika’nın en güvenli şehri El Paso’yu (Teksas), en tehlikeli şehri Juarez’den (Meksika) bir nehir ayırır.

7. Güney Kore’deki Imjin Nehri, “ölüm nehri” olarak bilinir, çünkü içerisinde birçok Kuzey Korelinin cesetleri yüzmektedir.

8. Venezüela’daki Catatumbo Nehri’nin denize döküldüğü yere, yılın yarısında ve neredeyse günün 10 saati boyunca yıldırım düşer. Bu yıldırım fırtınası yüzlerce yıldır düzenli olarak devam etmektedir.

9. 20. yüzyılın başlangıcında, mühendisler Chicago Nehri’nin yönünü tam tersine çevirmişlerdir, bugün Chicago Nehri tam tersi yönde akmaktadır.

10. Amazon Nehri, kendinden sonra gelen en büyük 7 nehrin toplamından daha fazla su taşımaktadır.

11. Hudson Nehri o kadar kirlidir ki, yapılan bilimsel çalışmalar suyundaki organizmaların adaptasyon yeteneği kazandığını ortaya çıkarmıştır.

12. Ohio’daki Cuyahoga Nehri de kirlilik konusunda Hudson Nehri ile yarışır durumdadır, kirlilik yüzünden nehir 13 defa kendi kendine alev almıştır.

13. Çekilmiş olan en pahalı fotoğraf, 4 milyon dolarlık ederiyle Rhein Nehrine ait bir fotoğraftır.

14. Almanya’da Elbe Nehri üzerinde bir su köprüsü vardır, bu köprü gemilerin nehrin üzerinden geçmesi içindir.

15. Londra’da, şehrin sokaklarının altından akan yaklaşık 20 gizli yeraltı nehri vardır.

16. Günümüzde elmas maden kazılarak çıkarılır, ancak eskiden nehir yataklarının diplerinden çıkarılırdı.

17. 6.800 km uzunluğundaki Amazon nehrinin altında, 4.000 km uzunluğunda fakat ondan yüzlerce kat daha geniş bir başka nehir olduğunun kanıtları bulunmuştur, bu nehre Rio Hamza adı verilmiştir.

18. Amazon Nehri üzerindeki ilk köprü olan Rio Negro, 2010 yılında açılmıştır.

19. Dünya üzerinde hiç nehir bulunmayan 17 ülke vardır, bunların içinde en büyüğü Suudi Arabistan’dır.

20. Delaware Nehrinin dibinde 26 binden fazla mezar taşı bulunmaktadır, çünkü şehir mezarlığı parka dönüştürülünce buradan sökülen mezar taşları Betsy Ross köprüsünün ayaklarının temelinde kullanılmıştır.

21. ABD tarihindeki en güçlü depremlerden biri olan New Madrid depremi o kadar güçlüydü ki Mississippi Nehri’nin akışını tersine çevirmiştir.

22. Manhattan’ın altından akan, Minetta Brook adında bir hayalet nehir vardır ve şehir efsanesine göre bazı binaların temeli bu nehrin akışını kesmeyecek şekilde ızgara gibi yapılmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
guwen39

4, 6, 8, 17 numaraları içerikler yanlış, kopyayı bile yanlış çekiyorsunuz otur sıfır.

afrecamenta

#17 6 km uzunluğundaki amazon nehri mi? 6.500 km'dir o, 6 olsa duramazsın.

huseyin-uluada

kardeş rhein dediğin türkçe'deki ren nehri. hadi o neyse de kırk yıllık tuna nehrini danube olarak yazmak neyin kafası yahu. yaptığınız şey basit iki cümle çevirmek onu da biraz dikkatli yapın gözünüzü seviyim.

mrsnobody

Hem de niye "Çarli"?

byalpi

önemsemediğimiz kişi bizim kutsal cumhurbaşkanımız mı yoksa la?

the_war

#13 Ren Nehrinin fotoğrafı 6 fotoğrafın birleşiminden oluşuyormuş. Fotoğrafın büyük halini şu sayfada bulabilirsiniz.

Görüş Bildir