Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Neden Tüylerimiz Diken Diken Olur Merak Ediyorsanız Bilimin Çok Basit Bir Cevabı Var!

323PAYLAŞIM

Herkesin hayatı boyunca en az bir defa yaşadığı bir olay bu: Tüylerin diken diken olması.

Çok alakasız durumlarda yaşanmasıyla kafalarda karışıklığa yol açan bu tuhaf tepkinin kalbinde yatan şey aslında bir.

Açıkcası sık sık şahlanır tüylerimiz. Duştan çıktığınızda havluyu üzerinize almanız biraz uzun sürdüğünde ansızın kapıyı çalar...

Ya da karanlıkta göz gezdirirken orada duran bir silüet gözümüze çarptığında hemen orada bitiverir.

Birbirleriyle pek alakası olmayan durumlarda bunu yaşıyorsak, işin aslı ne?

Olayı hislerin fizyolojisiyle açıklamak mümkün.

İlkel atalarımızdan bize kalan fizyolojik bir tepkime bu.

Üşüdüğümüz zaman tüylerimizin altındaki minik dokuları harekete geçiyor. Vücudu dev tüylerle kaplı hayvanlar için bu hareket bir çeşit ısı yalıtımı sağlıyordu, şu an bizim için pek işlevli değil ama alışkanlık işte...

Heyecan, korku gibi durumlarda yaşananlar da aynı şekilde.

Baykuşların korktukları zaman tüylerini kabartmalarını anımsayın. Bu tepki, tehlikede olduğunu anlayan hayvanın kendini olduğundan daha büyük göstererek diğer hayvanın gözünü korkutmak istemesiyle alakalı. Eskiden de tam olarak böyleydi. Şimdi pek ihtiyaç olmuyor...

Farklı açıklamalara rağmen olayın sorumlusu ise, adrenalin.

Böbreküstü bezlerimizden salgıladığımız adrenalinin fizyolojik çıktıları çeşit çeşit. Bunların arasında derinin kasılması da bulunuyor.

Adrenalin korku, heyecan, stres gibi çeşitli duygusal anlarda sık sık kendini açığa çıkardığı için, aradaki bağlantıyı kurmak kolaylaşıyor.

Ne zaman tüyleriniz diken diken olsa, bir konuda uçlarda geziniyorsunuz denebilir. Sık yaşanıyorsa eğer, bilin ki hayatınız epey aksiyona sahip!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-dal

BEN MUSTAFA KEMAL PAŞA DİYİNCE TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLUYOR

almedakarabulut

soğuk havalarda ise içimizdeki ısı kaçmasın diye tüy deliyini tutmak için

yori

kedilerdede olur acayib komik olurlar onda

Gizli Kullanıcı

son ateist bükücü birazdan burada olacak ve bize kanıtlarıyla(!) birlikte bunun sadece ve sadece Allah tarafından gerçekleştiğini anlatacaktır. bilgine muhtacız reyiz...

ahmet-ozteker

Hala gelmemiş. Bi yerlerde ateist büküyor herhalde yine :D :D

Gizli Kullanıcı

hahaha kesin

Gizli Kullanıcı

insan bedeninin enfes, estetik şekli, kocaman sistemin sessiz çalışması, duygular, düşünme ve bunların uyum içinde çalışması vesaire'yi tesadüften meydana gelmek şeklinde izah etmek, düşününce, akılla çelişmiyo mu ya ? Mucizelere inanmayız çünkü aklın sınırlarının ötesinde bi durum. Hadi buyurun zaman ve mekanın dışında düşünün kendinizi ?Yanına yaklaşamayız, beynimiz yanar guzum.

dawkins06

İnsan mükemmel enfes bir canlı değildir. Öyle olsa idi "hastane, doktor" gibi kavramlar hiç olmazdı. Ayrıca "tesadüf" kavramı , evrimi trollemek için kullananların terimidir. Bunun yerine "birikimli seçilim" kavramını kullanmalıyız.

Gizli Kullanıcı

iyiymiş :)

Görüş Bildir