Necip Fazıl Kısakürek, Atatürk ve Onun Devrimlerine Neden Düşman Oldu?

2bPAYLAŞIM

Hâlbuki önceleri övgüler düzermiş Gazi'ye, enteresan...

Kaynak: Ümit Doğan

39 yaşındaki Necip Fazıl, "Büyük Doğu" isimli bir dergi kurar ve bu dergi için CHP'den 5 bin lira para ister. Ayrıca Necip Fazıl, CHP hükumetine şöyle bir teminat verir:

"Mecmuanın CHP ölçülerine uygun olarak bütün dünya hadiselerini kucaklayıcı bir hareket ve hadise cephesine malik olması başlıca hedeftir." Başvurunun tamamını şöyle okuyabilirsiniz:

Bu sürede Atatürk'ü öven yazılar yazar. Hatta Büyük Doğu dergisinin 10. sayısında "Atatürk Dirilecektir" adlı bir yazı kaleme alarak şunları söyler:

"Bir gün Atatürk dirilecektir! (...) İşte o gün başımızda bulunacak olan şahsiyet, günün gerektireceği üstün kurtarıcılık vasıflarına göre ruh ile olduğu kadar maddesi ile de Atatürk'ten başkası olmayacaktır." Yazının tamamı şöyle:

Hatta hızını alamayan Kısakürek, CHP'den mebus adayı bile olur. Ancak umduğunu bulamaz; ne mebusluk başvurusu ne de para isteği kabul edilir.

Ümit Doğan'ın deyimiyle "CHP'li olmak karlı bir iş değildir." Ve Kısakürek, çizgisini değiştirmeye başlar. Yine Büyük Doğu dergisinde Atatürk'ü, devrimleri ve dönemin hükumetini eleştirmeye başlar.

Bu çizgi değişimi hükumetin dikkatinden kaçmaz. Basın Yayın Genel Müdürlüğü 1944'ün Şubat'ında bir rapor yayımlar.

Rapor kısaca şunu ifade eder: Necip Fazıl'ın Büyük Doğu dergisi İngiltere devlet politikasına hizmet etmektedir. (Raporun tamamı)

Artık Atatürk karşıtlığını gizlemeyen Necip Fazıl, işi Gazi'ye hakarete kadar götürür ve 1947'de yargılanır. Ayrıca Türk halkı bu durumu kaldıramaz ve Necip Fazıl'ı protesto eder.

Sonrasında ise Adnan Menderes'e yanaşır Necip Fazıl ve onun lehine yayın yapacağını söyleyerek para ister. Örtülü ödenekten de epey bir para alır. Bu durum Adnan Menderes'in yargılanmasında açıkça ortaya çıkar. Şöyle ki:

Sonraları ise MHP'ye yanaşır Kısakürek... Yani anlayacağınız önce Atatürkçü sonra Menderesçi en son da Ülkücü olur.

Ve enteresan, gidiş gelişlerle dolu hayatını 78 yaşına kadar sürdürür. Bugün kendisine "Üstad" diyen bir kesim var ama bilmiyorum "hangi Necip Fazıl'a" üstad diyorlar?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

1921'de New York Times'da Çıkan Bu Haberi Muhtemelen Bilmiyordunuz: "Kemal, Britanya'ya Gülüyor." - onedio.com
1921'de New York Times'da Çıkan Bu Haberi Muhtemelen Bilmiyordunuz: "Kemal, Britanya'ya Gülüyor." - onedio.com
İçkinin Tam 101 Yıl Önce 'Men-i Müskirat Kanunu' ile TBMM'de Yasaklandığını Biliyor muydunuz? - onedio.com
İçkinin Tam 101 Yıl Önce 'Men-i Müskirat Kanunu' ile TBMM'de Yasaklandığını Biliyor muydunuz? - onedio.com
II. Dünya Savaşı'nın Sıcak Yıllarında Hitler'in Tehdidine İsmet Paşa Ne Cevap Vermişti? - onedio.com
II. Dünya Savaşı'nın Sıcak Yıllarında Hitler'in Tehdidine İsmet Paşa Ne Cevap Vermişti? - onedio.com
Ömrünü Türk Halkına Adayan Atatürk, Cumhuriyet'in İlanından Önce Ramazan Bayramlarını Nasıl Geçirmişti? - onedio.com
Ömrünü Türk Halkına Adayan Atatürk, Cumhuriyet'in İlanından Önce Ramazan Bayramlarını Nasıl Geçirmişti? - onedio.com
Latife Hanım'ın, Kendisi İle Röportaj Yapmak İsteyen Mete Akyol'u Azarlayıp Kovduğunu Biliyor muydunuz? - onedio.com
Latife Hanım'ın, Kendisi İle Röportaj Yapmak İsteyen Mete Akyol'u Azarlayıp Kovduğunu Biliyor muydunuz? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seodauzman

Necip Fazıl kısakürekin hayatı ikiye ayrılır. Senin gibiler onu menfaatçi gibi göstermek için uğraşsalarda o ikinci hidayete erip gerçek ve hakikatleri gördükten sonra defaatle yargılanmış tır. Değişimini mina urgan denen dinazorun anılarından okuyablirsin. Mina urgan bir dinazorun anıları kitabında Hidayet dönemini değişimini anlatıyor üstad Necip fazılın. Ve biz işte onun ikinci hayatı için üstad diyoruz.

bseozyrt

İslam toplumumun yetiştirdigi gereksiz insanlardan bir tanesidir kendisi.. Ölüm yıl dönümünde böyle şerefsizleri anmayı es geçmeyen bir topluluk vardır ülkemizde.. Ulan bu kadar karaktersiz , ne düşündügünü bilmeyen , nankör , yobazlıkla kafayı bozmuş bir insanı neden anma geregi duyarsınız hiç bilmem.. Kesinlikle saygı duydugum bir şahsiyet degildir.. Yedigi haltların bedelini umarım ödüyordur umarım gittigi yerde.. Leş herif

bseozyrt

Sen olabilirsin ama :) Olmuşsun bile hatta..

seodauzman

Üstad gibi büyükler senin gibi küçüklere aynadır. Sen kendi suretini görüyorsun buse

aslozer

Mina Urgan ne güzel anlatır anılarında. Sirk aynalarına bakan, işin kötüsü başkalarını da bu aynalarda gördüklerine inandırabilen insanlar...

Gizli Kullanıcı

İçerikte çok eksik var.NFK nın sanki sadece dönemin şartlarına göre şekil değiştirdiği izlenimi verilmiş.Geçmişinde çok büyük savrulmalar yaşamış ardından bu geçmişe bir sünger çekmiş birisi.Hatta kendisine geçmişini hatırlatan kişiye Benim Geçmişim bir çöplüktür ve çöplüğü ancak kedi ve köpekler karıştırır. diyor kendisi.Tabi insanlar hayatlarında çeşitli savrulmalar yaşıyorlar.Bakınız Sabahattin Ali.merak edenler hayatını incelerse bu tarz durumları onun da yaşadığını göreceklerdir.Ancak dediğim gibi içerik çok subjektif hazırlanmış.

ercannedio

Adnan Menderes'in yargılanırken NEcip Fazıl ile ilgili soruya verdiği cevabı izlemenizi öneririm. İçeriğe de koymuşlar videosunu. Ayrıca şu çöp köpek muhabbeti çok komik. Buradan bir kapak edebiyatı daha da komik. Erdoğan chpyi geçmişten vurmuyor mu? chpliler akpyi geçmişteki söylemlerinden vurmuyor mu onlar da bu aynı boş edebiyatı mı yapsın yani?

halil-aksoy1

Nasıl ki, gyirmi sene önce rakı masasından kalkıp, Allah Muhammed diyerek iktidar partisi yanında duran binlerce kitap satmış yazarlarımız var ise, geçmişte de oldular.

Görüş Bildir