Neandertaller ve Homo Sapiens Arasındaki 100.000 Yıl Süren Savaş

26PAYLAŞIM

Aynı atadan evrimleşen bu iki tür Dünya'nın mülkiyeti için canları pahasına savaşıyor.

Kaynak: https://historyofyesterday.com/the-100-0...

Dünya üzerinde yüzyıllar boyunca farklı ırklar ve türler arasında küçük çatışmalar mutlaka yaşanmıştır.

Hatta modern tarih, ortaçağ veya tarih öncesi zamanlarda insanlar birbirleriyle savaşmış, bugün de hala savaşlar devam ediyor. Savaş da barış da dünyada daima var olmuş ve olacak kaçınılmaz iki durum maalesef. Taş Devri’ni düşündüğünüzde, Neandertallerin ve Homo Sapiens'in gezegeni ilk keşfettiği zamanların çok daha sakin ve savaşmaya meyilli olmayan bir yaşamları olduğu düşünülür, ama durum tam tersi aslında. Taş devri, insanlığın var oluşundan bu yana en acımasız ve en çok savaşın olduğu dönemlerinden biri olarak biliniyor. Homo erectus ve Homo heidelbergensis'ten evrimleşen Neandertaller ve Homo Sapiens arasındaki 100.000 yıl süren savaş da bu savaşlardan biri...

Peki Neandertaller başka bir insan türü mü?

Bu konu hakkında çok fazla araştırma yapılmasına rağmen bir kısım insan Neandertallerin Homo Sapiens'in ataları olduğunu düşünse de bir kısmı tamamen farklı bir kökenden geldikleri kanısında. Bath Üniversitesi'nden evrimsel biyoloji alanında uzman olan Profesör Nicholas R. Longrich’in yaptığı araştırmalarda, Neandertallerin Homo sapiens'in ataları olduğu düşüncesinin tamamen yanlış olduğunu kanıtlandı. Neandertaller, Homo erectus'tan aynı dönemlerde gelişim gösteren Homo sapiens'in kardeş türü olduğunu ortaya koydu.

Homo sapiens ile kıyaslandığında Neandertallerin daha güçsüz ve zekalarının Homo Sapiens’e göre daha düşük olduğunu düşünüyor ama şimdiye kadar Clive Finlayson gibi uzmanların yaptığı analizlerde, Neandertallerin çok daha güçlü oldukları ve zeka seviyelerinin Homo sapiens'ten çok farklı olmadığı görülmüştü.

Evrim sürecinde, Homo sapiens daha hızlı bir şekilde evrim geçirerek Neandertallere göre zeki hale gelmiştir. Tüm bunları göz önünde bulundursak, Neandertaller ile Homo Sapiens arasındaki savaşın neden başladığı ve kimin başlattığına bir göz atalım..

100.000 yıl süren bu bitmek bilmeyen savaşı kim başlattı?

Yazar Clive Finlayson’ın yazdığı Neandertaller ve Modern İnsanlar: Ekolojik ve Evrimsel Bir Perspektif adlı kitabında, bu iki tür arasındaki sosyal davranış farklılıkları savaş çıkmadan önce çok da belirgin olmadığından bahsediyor. Neandertaller Dünya üzerinde ilk olarak yaklaşık 430.000 ile 600.000  yıl önce ortaya çıkmıştı ama Homo Sapiens türü ilk olarak yaklaşık olarak 300.000 yıl önce var oldu. Neandertaller Homo Sapiens’e göre daha uzun bir süredir var olmalarına rağmen, Homo Sapiens'in yeme içme ve diğer hayati kaynakları toplamada ve oluşturmada çok daha hızlı bir gelişim göstermişti.

Dünya’da var olan yaşayan her tür için en önemli kaynak yiyecektir ve onu elde etmenin temel yolu avlanmaktır.

Neandertaller her tür hayvanı, hatta mamutları bile avlayabilecek yeteneğe sahiplerdi. Neandertaller, kendi aralarında farklı kabilelerin ufak tefek çatışmaları dışında kendilerinden başka hiç bir rakipleri yoktu. Ta ki Homo Sapiens ortaya çıkana kadar...

Homo Sapiens kalıntılarına ilk kez Afrika kıtasında rastlanırken Neandertaller Asya ve Avrupa kıtasında yaşadıklarına dair kalıntılar bulundu.

Homo Sapiens fizyognomik olarak Neandertaller’e göre biraz farklı görünseler de aralarındaki savaşın başlama sebebi aslında bu değildi. Savaşı başlatan temel sebep, bu iki türün Dünya üzerindeki gıda kaynaklarını paylaşmak zorunda olmalarıydı. Afrika’da gıda kaynağı çok olmasına rağmen, çok fazla yırtıcı hayvan vardı ve ne yazık ki avlanma konusunda Neandertaller kadar iyi değillerdi. Zamanla Homo Sapiens, yiyecek eksikliği ve hızlı bir şekilde üremeleri sebebiyle komşu kıtalarda göç etmeye başladı.

Neandertaller ise yiyeceklerini paylaşmayı asla kabul etmedikleri için aralarında savaş başladı.

Neandertaller fiziksel olarak Homo Sapiens’e göre çok daha güçlüydüler ama Homo Sapiens çok daha yenilikçi hatta çok daha yüksek bir üreme oranına sahipti. İki tür arasındaki bu savaş neredeyse 100.000 yıl sürdü ve aralarında küresel çatışmaların oluşmasına sebep oldu. Savaş çok uzun yıllar sürmesine rağmen eko sistem ve evrim diye bir gerçeğin olduğunu da unutmamak lazım...

Peki yıllar süren bu savaşı Homo-Sapiens nasıl kazandı?

Homo Sapiens’in savaşı kazanmasını etkileyen çok fazla etken ve olasılık olduğu için nasıl ve neden kazandığı aslında kesin olarak bilinmiyor. Neandertaller taktiksel ve stratejik olarak daha avantajlı olmalarının yanı sıra vücut yapıları çok daha gelişmişve kas oranları çok daha fazladır. Neandertaller’in avantajlarının farkında olan Homo Sapiens ırkı bu açığı kapatmak için uzun yaylar, mızraklar ve oldukça keskin silahlar geliştirmeye başladı. Homo Sapiens, böylesine güçlü bir düşmanla karşılaşıldığında Neandertaller’in fiziksel olarak daha gelişmiş olmalarından dolayı onlarla karşılıklı savaşmak yerine daha çok ansızın yapabilecekleri vur kaç taktiği gibi saldırılara odaklandılar ve uyguladılar.

Homo Sapiens’in geliştirdiği savaş taktikleri ve silahlanmalarının yanı sıra doğaya uyum da çok önemliydi.

Ekosistem 100.000 yıl içinde o kadar çok değişti ki her iki tür de farklı hava türleri, doğal felaketler ve doğal besin zincirinde oluşan değişikliklerden fazlasıyla etkilendi.

Homo Sapiens bu değişikliklere daha fazla uyum sağlayabildi.

Homo Sapiens uyum sağlayamadığı hayat şartlarından uzaklaşmaya ve göçe daha meyilliyken, Neandertaller bir yere yerleşmeye ve oradaki doğal besin zincirine ve şartlara uyum sağlamaya meyilliydiler. Bu iki tür arasındaki savaşın
yaklaşık 100.000 yıl sürdüğü biliniyor çünkü Homo Sapiens Afrika'dan göç etmeye yaklaşık 200.000 yıl önce başlamıştı. Homo Sapiens kendileri için daha uygun iklime ve hayat şartlarına sahip olan Avrupa ve Asya’ya göç etmişti.

Peki Neandertallerin soyu neden tükendi?

Pek çok insan 100.000 yıllık savaşın Neandertallerin neslinin tükenmesine neden olduğunu düşünüyor. Homo Sapiens ile aralarındaki savaş başladıktan sonra Neandertaller nüfuslarının büyük bir kısmını kaybetti ve hatta farklı kıtalara gönderildiler. Bu durum Neandertalleri farklı eko-sistemlere uyum sağlamaya zorladı. Onlar için yeni bir yerde hayatta kalmaya çalışmak oldukça zordu. Tekrar bir düzen kurmak ve üretmeye başlamak onların doğasına aykırı bir durumdu. Pek çok paleoantropolog, Neandertallerin neslinin tükenmesiyle ilgili farklı hipotezler ortaya koyuyor.

Bu hipotezler arasından Katerina Harvati’nin yaptığı araştırmalardan ortaya konulan en belirgin hipotezlere bir göz atalım:

• Homo Sapiens yeniliklere daha kolay adapte olabilen ve üretebilen bir türdü, bu yüzden soğuk mevsimlerde daha iyi barınak ve kıyafet yapabiliyorlardı.

• Neandertaller hiçbir zaman alıştıkları dışında yiyecek kaynaklarına ya da balıkçılık veya kuş avcılığı gibi avlanma tekniklerine adapte olmadılar.

• Neandertaller çoğunlukla küçük gruplar halinde yaşarken, Homo Sapiens bilgi paylaşımı yoluyla yenilikçi düşünme sürecine adapte olabilen ve daha iyi sosyal ağ oluşturabilecekleri daha büyük gruplar halinde yaşadılar.

• Neandertallerde doğum oranında büyük bir düşüş ve ölüm oranında büyük bir artış meydana geldi. Ayrıca Neandertallerin yaşam süresinin Homo Sapiens'inkinden daha kısa olduğu da oldukça büyük bir etken.

Tüm bu sebepler, Neandertallerin şartlara uyum sağlayamayışına, sayı olarak gitgide azalmalarına ve nesillerinin tükenmesine ve tüm bunların da evrimleşme sürecini yavaşlattığını söyleyebiliriz.

Aklınıza şu soru gelebilir: Neden bu iki tür savaşmak yerine bir arada yaşamayı tercih etmediler? Bu konuda tarihçiler ve paleoantropologlar arasında tartışmalar devam etmekte. Ama bu duruma verilebilecek en iyi cevap, gelişime açık olan Homo Sapiens’in, ilkel yaşam tarzına sahip ve evrimleşmeyi reddeden Neandertalleri istememesi olabilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deen-tharkuho

Harika yazı olmuş

can_can

Cehape döneminde yiyecek mi vardı amk, neandertallerin soyu tükeniyordu.. (hadi hayırlısı inşallah bir ihale falan kaparız)

zimeyzimey

güzel paylaşım bilgilendşrici

noblesseraizel

Güzel içerik eksik kısımlar var ee tabi bir içeriğe yüzlerce sayfalık araştırma sığdıramayız ama çok güzel ve eğlenceli bir konudur herkese araştırmasını ve detaylı okumasını tavsiye ederim. Ayrıca bu tür içerikleri üyeler hazırlarken editörlerin kim kimi gondikledi içeriği hazırlaması da çok utanç verici.

tayconot

Neandertallerin net yerini söylüyorum : 26°-45° doğu meridyenleri, 36°- 42° kuzey paralelleri. Nesilleri falan tükenmedi.Külliyen yalan bir haber.

Görüş Bildir