Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'nın Amerika'da Düzenlediği Uydu Tasarımı Yarışmasında İTÜ, Dünya Birincisi Oldu!

81bPAYLAŞIM

Son birkaç yıldır öyle kötü şeyler yaşıyoruz ki millet olarak, "göğsümüzü kabartacak bir şeyler olsun da sevinelim" diye bekler olduk.

Neyse ki ülkemizde halen bilimin ardı sıra giden, toplumsal gelişmenin önünü açmak için çaba sarfeden insanlar var.

Mete Atatüre, Canan Dağdeviren, Aziz Sancar gibi isimlerin bireysel anlamda başarılarıyla göğsümüz kabarırken, bunun yanında geliştirdiğimiz teknolojiler, ürettiğimiz icatlar da dünya çapında ses getirir oldu.

İşte bu başarı zincirinin son halkası, İTÜ'lü öğrenciler oldu ve çok önemli bir başarıya imza attılar.

Amerika'da düzenlenen ve NASA'nın yanı sıra Amerikan Uzay Topluluğu (AAS), Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü’nün (AIAA) de sponsor olduğu yarışmaya dünyanın en önemli üniversitelerinden takımlar katıldı.

Uzay teknolojileri alanındaki çalışmaların yer aldığı, dünyanın en önemli yarışmalarından biri olan 'CanSat Competition 2017’ye katılan (İTÜ) APİS Ar-Ge Uydu Takımı, 100’den fazla takım arasında dünya birincisi oldu.

Bu önemli başarı, farklı bölümlerde öğrenim gören 26 İTÜ'lü mühendis adayından oluşan ekibin ilk başarısı da değil.

Günümüz teknolojilerini kavrayıp, gelecek teknolojilere yön vermek ve teknoloji alanında ülkemize yarar sağlayacak bireyler yetiştirmek için 2015’te kurulan ekip, Asya-Pasifik Uzay Ajansı İş birliği Örgütü (APSCO) tarafından düzenlenen ve her üye ülkeden sadece bir takımın katılabildiği minyatür uydu yarışması APSCO Cansat International Competition 2016 yarışmasından da dünya birinciliğiyle ayrılmıştı.

Uzay teknolojisi alanında tüm dünyanın kıyasıya bir yarış içinde olduğu şu dönemde, ülkemizin de bu yarışta geri kalmaması gerçekten çok önemli.

Geleceğin teknolojisi olarak görülen uzay teknolojisi alanında ilerleme kaydetmiş olan ülkelerin, önümüzdeki yıllarda her alanda söz sahibi olacaklarını da düşünürsek, bu alanda elde edilen başarının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor aslında.

Ülkemize bu önemli başarıyı getiren İTÜ takımı, bu yıl içerisinde uluslararası diğer yarışmalara da katılacak.

Moğolistan'da düzenlenecek APSCO Cansat International Competition 2017 25-27 Ağustos tarihlerinde, Ankara'da gerçekleştirilecek. 

TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’nda da ülkemizi başarıyla temsil etmeleri beklenen takımımıza, şimdiden başarılar diliyoruz!

İTÜ mezunu bir mühendis olarak, hem kendim, hem Onedio hem de tüm ülkemiz adına kendilerini bu büyük başarı için bir kez daha tebrik ederim!

Başarılarınız daim olsun!

👏👏🇹🇷🇹🇷

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bagatur-kabasakal

İTÜ'lü bir mühendis olmadığım için "Moğolistan'da düzenlenecek APSCO CanSat International Comp.2017'nin neden 25-27 Ağustos'ta Ankara'da yapılacağını" anlamadım ben =/ İTÜ'lü mihendis bir arkadaş anlatabilirse bu durumu, biz İTÜ'lü ve mühendis olmayanlar da daha rahat kavrayabiliriz sanırım?

insmuh

seçmeler ankara'da demek isteyipte onu yazıya dökememe durumu olmuş sanırım.

yagmurainy

Tüm kalbimle onlara teşekkür ve özür diliyorum. Böyle bir ülkede olup bu birinciliği getirdikleri için teşekkür, böyle leş bir ülkede olup hiçbir şey düzeltemediğim için özür.

hasan-olmez1

Ülkemde Üniversite öğrencilerinin dünyada göstermiş olduğu her başarı göğsümüzü kabartır ne yazık ki Üniversitelerimiz gün geçtikçe erimekte çağdaşlık düzeyinde eski başarılarını ve dünya sıralamasındaki yerini ,önemini kaybetmektedir.Devletimiz Üniversitelerimize daha çok imkan sağlamalı daha çok ödenek ve özerklik sağlamalıdır,o zaman çok daha büyük başarılara imza atacaklarından çok eminim,gelişmiş dünya devletlerinin hemen hemen tamamında bilim Adamlarımızın adını duyuyor ve gururlanıyoruz o bilim Adamlarımızın ülkemiz için kendi okullarımızda araştırma merkezlerimizde bilimsel çalışmalarını ifa etmelerini sağlamalıyız.

osuran-boga03

istikbal göklerdedir çocuklarının başarısına ileri görüşlülügü ile gelecekten seslenen ulu önder Atatürk

halil-vural

Kendi okuduğum üniversite diye demiyorum, cidden helal olsun 👏👏👏👏

Görüş Bildir