Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'dan Büyüleyici Keşif: Galaksisinin Merkezinden Fırlatılmış Dev Bir Kara Delik Bulundu

-

NASA kara deliklerle ilgili yine, yeniden büyüleyici bir keşif yapıldığını duyurdu. Uzay araştırmalarımız devam ettikçe, her geçen gün daha da şaşırmaya da devam ediyoruz...

Kaynak: http://imgsrc.hubblesite.org/hvi/uploads...

Keşifte, galaksisinin merkezinden dışarı fırlatılmış olan ve saatte 8 milyon km yol alan bir kara delik bulundu.

Kara deliği özel yapan durumlardan biri ise, galaksisinin merkezinden fırlatılan en büyük kütleli kara delik olması.

Kara deliğin kütlesi 1 milyar Güneş kütlesi olarak hesaplanmış.

Dolayısıyla akıllara aynı soru geliyor: Bu kadar dev bir kara deliği, galaksinin merkezinden dışarı atabilecek güç ne? Bilim insanlarına göre bu sorunun cevabı, Einstein'ın var olduklarını düşündüğü ve geçtiğimiz sene daha yeni kanıtlanabilen kütle çekim dalgalarında yatıyor.

Bu olayda kütle çekim dalgalarını meydana getireninse iki galaksinin çarpışması olduğu düşünülüyor.

Kütle çekimsel dalgaların kara deliği nasıl fırlattığının detaylarını iki görsel üzerinden anlatayım:

1) Bu karede birbirine yaklaşan iki tane galaksiyi görüyoruz, ikisinin de merkezinde birer kara delik bulunuyor.

2) Bu karede ise birleşen iki galaksinin ardından kara delikler de yeni galaksinin merkezine yerleşiyor ve birbirlerinin etrafında dönmeye başlıyorlar. Bu son derece güçlü çekimsel olay da kütle çekim dalgaları yaratıyor.

Kaçınılmaz sona doğru devam edelim.

3) Kütle çekim dalgaları yaymaya devam eden cisimler, zamanla birbirlerine doğru iyice yaklaşıyorlar. Eğer kütleleri ve dönüş hızları birbirine eşit değilse, sol üst köşede görüldüğü gibi bir yönde daha fazla kütle çekimsel dalgalar üretiyorlar.

4) Bu karede de kara delikler birleşiyor ve tek bir dev kara delik haline geliyorlar. Bu olay esnasında ortaya çıkan enerji de kara delikleri, en güçlü olan kütle çekim dalgalarının aksi yönünde uzaya fırlatıyor.

Kara deliğin merkezden uzayın derinliklerine fırlamasını sağlayan bu olayda 100 milyon süpernova patlamasına denk güçte enerjinin ortaya çıktığı düşünülüyor.

8 milyar ışık yılı ötedeki bir galakside gerçekleştiği tespit edilen olay sonrasında kara deliğin 35 bin ışık yılı ilerlediği tespit edilmiş. Bu mesafe Dünya ile Samanyolu Galaksisi'nin merkezi arasındaki mesafeden çok daha fazla.

Kara deliğin hızı da saatte 8 milyon km olarak ölçülmüş durumda.

Bu da Ay ile Dünya arasındaki mesafeyi 3 dakikada alabileceği anlamına geliyor.

Bilim insanları bu keşfi yapabildiğimiz için şanslı olduğumuzu düşünüyor.

Nitekim birleşen tüm kara delikler, tek bir yönde güçlü kütle çekim dalgaları yaratmıyor. Bu da belli bir yönde fırlamalarına değil, yerlerinde sabit kalmalarına neden oluyor. Fakat bu olayda çarpışan kara deliklerin kütle ve dönüş hızları farklı olduğundan, oldukça nadir olan galaksinin merkezinden fırlatılma olayına denk gelebildik.

Bu gözlemin doğruluğu kesin olarak kanıtlandığında, süper kütleli kara deliklerin gerçekten de birleşebildiğine dair ilk gözlem yapılmış olacak.

Normal kütleli kara deliklerin çarpışıp birleşebildiğine dair elde kanıtlar olsa da, olay süper kütleli kara deliklere geldiğinde işler hayli karmaşıklaşıyordu. Bu gözlem bu durumun daha net anlaşılmasına da yardımcı olacak.

NASA'nın konuyla ilgili videosuna da buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cokcahilsinnet

tosarik

biri trumpla ugrasir, digerleri evet mi hayir mi bazilari depremlerle, sex robotlari ile..su kocaman evrende ugrastigimiz seyler aslinda ne kadar anlamsiz ne kadar kücük ne kadar sacma...

seakick

Sex roobotları Gazorpazorp'tan gelmiyo mu zaten? Millet niye uğraşsın ki?

arden-zeyfiyan

işallah güneş sisteinin uzağından geçer

ahmet-ozteker

Bu kadar büyük kütleli ise galakside büyük yıkıma ve kütleçekim dengelerinin değişmesine yol açacaktır. O zaman neden bu haberi bu kadar sakin karşıladık?

ahmet-ozteker

Haberde "galaksisinin" demiş ama ben "galaksinin" diye okumuşum. Bir de haberin içinde sürekli dünya, güneş, ay, samanyolu diyince kafa gitti demek ki :) Teşekkürler.

Görüş Bildir