Görüş Bildir
Haberler
NASA'dan 35 Bin Dolar Ödüllü 'Uzay Tuvaleti' Yarışması: 'Farklı Bakış Açıları Arıyoruz'

NASA'dan 35 Bin Dolar Ödüllü 'Uzay Tuvaleti' Yarışması: 'Farklı Bakış Açıları Arıyoruz'

Ay’da kullanılacak tuvaletlerin tasarımı için yarışma düzenleyen NASAbirinci olan tasarıma 35 bin dolar (Yaklaşık 240 bin TL) ödül verileceğini duyurdu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Artemis Programı kapsamında düzenlenecek yarışma, 2024'te Ay'a gönderilecek ilk kadın ve erkek astronotların kullanacağı tuvaletlerin mühendislik fikirleri için yapılacak.

NASA, söz konusu tuvaletin Dünya'nın yörüngesindeki yerçekimsiz ortamda ve Dünya'nın 6'da biri yerçekimine sahip Ay yüzeyinde çalışıyor olması şartını arıyor.

35 bin dolar ödüllü yarışma 17 Ağustos 2020 tarihine kadar sürecek.

NASA: Tuvalet fikri için farklı bakış açıları arıyoruz

NASA: Tuvalet fikri için farklı bakış açıları arıyoruz

NASA uzaya insan gönderilmesinin üzerinden yaklaşık yarım asır geçmesinin ardından, yerçekimsiz ortamlarda kullanılan tuvaletlerle ilgili büyük aşama kaydetti. Ancak NASA'nın, Dünya'da son dönemlerde oldukça gelişme gösteren tuvalet ve duş sistemlerini uzay üstlerine taşımak istediği belitiliyor.

Konu hakkında konuşan NASA Lunar Loo Challenge Proje Müdürü Mike Interbartolo, 'Bilinmeyen bilinmezleri açığa çıkarmak, sivil bilim insanlarının farklı bakış açılarını projeye dahil edip yeni fikirler edinmek istiyoruz' diye konuştu.

1969'daki Apollo misyonunda astronotlar tuvalet sıkıntısı çekmişti.

1969'daki Apollo misyonunda astronotlar tuvalet sıkıntısı çekmişti.

NASA'nın Apollo misyonu kapsamında 1969 yılındaki Gemini 8 uçuşunda Ay'ın yüzeyine inen astronotlar idrarlarını kauçuk tüplerin içerisine yapmak zorunda kalmıştı. 

Dışkılarını yapma konusunda da büyük zorluklar yaşayan astronotlar bu iş için de yapışkan ağızlı plastik poşetler kullanmıştı.

NASA, Ay'a gidecek astronotların tekrar Dünya yörüngesine dönerek geçireceği yolculuğun 20-24 saat arası süreceğini öngörüyor. 

Astronotlar tuvalet kullanımının oldukça gerekli olacağı Ay yüzeyindeyse yaklaşık 6.5 gün geçirecek.

Ay ve Mars görevleri için eğitilen 13 astronot 👇

Ay ve Mars görevleri için eğitilen 13 astronot 👇

NASA'nın Artemis programı için yetiştirdiği 13 astronot adayı programı başarı ile bitirerek geçtiğimiz aylarda mezun olmuştu.

11 Amerikan, 2 Kanada vatandaşının yer aldığı program kapsamında eğitilen astronotlar 2024 yılında yapılması planlanan insanı Ay görevinde ve 2030'lu yıllarda hayata geçmesi beklenen ilk insanlı Mars görevinde yer alacak.

NASA, Euronews

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
18
14
6
6
5
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ayhan Vatansever

Herkes birbirinin ağzına sıcsın zaten dünyadan alışık olduklarından fazla zorlanmazlar.

tasarımımızı nereye göndereceğiz

Cemre Can

Tasarımları klozete atarak sifonu çekmek suretiyle gönderebilirsiniz.

Barney

nereye sıçacaklar