Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'da Kara Delikler Üzerine Çalışan, Dünyanın En Zeki Kadınlarından Olan Türk: Feryal Özel

-

Son zamanlarda dünya çapında ses getiren Türk bilim insanlarının sayısı günden güne artıyor bildiğiniz üzere.

Aziz Sancar, Canan Dağdeviren, Neva Çiftçioğlu, Mete Atatüre ve daha birçok isim…

Bu başarı zincirinin belki de en önemli halkalarından birisini tanıtacacağız bu kez size.

Başardıklarıyla gururumuz olan, ismini tüm dünyaya duyuran Türk bilim insanımızın ismi Prof. Dr. Feryal Özel.

Zekasıyla Albert Einstein, John Nash gibi ünlü bilim insanlarının yer aldığı 20 kişilik 'Büyük Fikirler' listesine girmeyi başaran bir astrofizik profesörü kendisi.

Küçüklüğünden beri sorgulamayı ve araştırmayı seven bir çocuk olmuş Özel.

Tıp doktoru olan anne babanın çocuğu olan bilim insanımız, küçük yaşlardan itibaren evreni sorgulayan, düzensizliklerden rahatsız olan bir çocuk olmuş.

10’lu yaşlardan itibaren de fiziğe olan ilgisinin peşine takılmış ve fizikçi olmaya karar vermiş.

26 yaşına geldiğinde ise dünyanın en iyi fizikçilerinden biri olacağını kanıtlar nitelikte başarılara imza atmaya başlamış, makaleler kaleme almış.

Yine o sene, NASA tarafından verilen Hubble Ödülü’ne layık görülmüş.

Bu ödülle birlikte, bu ödülü alan ilk ve tek Türk bilim insanı ünvanını da almış Sayın Özel.

O başarısından sonra yaklaşık 15 senedir NASA bünyesinde görev alan Türk bilim insanımız, halen kara delikler üzerine çalışmalarını yürütüyor.

Geçtiğimiz sene NASA’nın en değerli projelerinden birinin başına geçirilen Özel’in nihai amacı, üretilen yeni nesil uzay teleskobu ile uzayı ‘izlemek’.

Konu ile alakalı Hürriyet’e konuşan Özel şöyle diyor:

www.hurriyet.com.tr

“NASA’nın büyük bir projesini yürütüyorum, 2020’lerde hayata geçebilecek bir uzay teleskopu. Ayrıca NASA’nın bu yıl içinde Uluslararası Uzay Üssü’ne gönderilecek bir başka uzay teleskopu üzerinde uzun yıllardır çalışıyorum. Geçen yıldan beri de NASA’nın astrofizik aktivitelerine yön veren danışma kurulunda görev yapıyorum. Ayrıca bir karadeliği doğrudan görüntüleyeceğimiz olay ufku teleskopu projesi de son hızla devam ediyor. Onun için yaptığımız hesaplar bitti. Nisan ayında dünyanın dört bir tarafındaki teleskoplarla 10 gün sürecek bir gözleme başlıyoruz. Çok heyecanlı bir dönem.” 

Türk bilim insanımızın tek başarısı NASA tarafından önemli bir projenin başına geçirilmek değil.

John Simon Guggenheim Vakfı tarafından üstün sanatçı ve bilim insanlarına verilen ‘Guggenheim Fellow’ ünvanına layık görülen ilk ve tek Türk bilim insanı ayrıca kendisi.

Feryal Hanım, Dimitros Psaltis isminde tıpkı kendisi gibi astrofizikçi olan eşinden, 2 güzel kız çocuğuna sahip.

Çocuklarının da tıpkı kendisi gibi matematik ve fen alanlarında ilerlemeyi düşündüğünü belirten Özel, onların bu konudaki en büyük desteği olmuş durumda elbette.

NASA’da tüm insanlığı ilgilendiren önemli bir projenin başına getirilmiş, dünyanın en zeki kadınlarından gösterilen Sayın Feryal Özel’i yürekten kutluyoruz.

Sizin gibi insanların artarak çoğalması, tüm Türk gençlerine örnek olması umuduyla.

Var olun…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ts_1907

okurken duygulandım, ağladım ve içim açıldı. Var olun, çoğalın, çoğaltın!

elec

Mustafa Kemal Atatürk -İstikbal göklerdedir!

observer

tebrikler iyi ki zamanında fırsatı değerlendirip gitmiş ve dönmemiş. gitmemiş olsa büyük ihtimalle tübitak ödülü bile alamayan orta düzey bir öğretim üyesi olarak kalırdı burda, dönseydi de kesin "öğrendiklerimle ülkeme dönüp fayda sağlıycam" diyen diğer pek çokları gibi fetöcü denilip içeri tıkılmıştı. artık abd=pensylvania sonuçta

saffet-filiz

Bu tür başarılardan gurur duymak kadar saçma bir şey yok, kadın amerika'da yaşıyor tüm çalışmaları orada yapıyor, kütük türkiye diye gurur duyuluyor, ben utanıyorum bilimsel alanda başarılı olan türklerin %90 yurt dışında utan türkiye.

thecrown

Ne yapsın kısıtlı imkanlarla dehasını projelerini heba mı etsin?

saffet-filiz

Kadına lafım yok.

deryadrn

Bravo valla! Astrofizik prof.u! Yani uçmuş! Biz de hala ....amannn!! E anne baba tıp doktoruysa çocuklarının tornacı olmasını bekleyemeyiz. Tesadüf değil! Eğitimli ebeveyn çocuklara en büyük gelecektir!

Başlıklar

BilimEinsteinUzayanneolay
Görüş Bildir