NASA 150 Milyon Işık Yılı Uzaklıktaki Galaksinin Fotoğrafını Paylaştı

0PAYLAŞIM

NASA bundan tam 250 yıl önce varlığı keşfedilen, 150 milyon ışık yılı uzaklıktaki galaksinin fotoğrafını paylaştı... Hem son paylaşılan galaksiye hem de daha önce paylaşılan galaksilere beraber bakıyoruz👇

Kaynak

Mesafelerden bahsetmeden önce, galaksiler arası mesafeyi tanımlamak için kullanılan ''ışık yılı'' ışığın 1 yılda katettiği mesafeyi temsil eder. Bu miktar 9 trilyon kilometredir. Yani ışık hızı 1 yıl boyunca tam 9 trilyon kilometre mesafe kateder.

Başak takımyıldızında bulunan NGC 5037 isimli galaksi, astronom ve besteci olan William Herschel tarafından 1785 yılında keşfedilmişti. NASA, Hubble Uzay Teleskopu aracılığıyla, Geniş Alan Kamerası 3 ile görüntünün çekildiğini belirtti.

NASA'nın fotoğrafını paylaştığını son galaksi, NGC 5037.

Eliptik NGC 4696 Galaksisi de yine Dünya'ya 150 milyon ışık yılı mesafede bulunuyor. Çapı ise tam 45 bin ışık yılı. Bu büyüklüğü, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin sadece 8 ışık dakikası olduğunu düşününce bir nebze hayal edebiliyoruz.

Bir galaksinin içerisinde normal standartlarda yılda birkaç yıldız doğarken, bir Starburst galaksisi olan MCG+07-33-027 galaksisinde yılda yüzlerce yıldız doğuyor. Yıldız doğuran galaksinin Dünya'ya mesafesi ise 300 milyon ışık yılı.

NGC 3274 isimli spiral galaksi bünyesinde birçok cüce galaksi bulunduruyor. Yani cüce galaksiler tarafından oluşan bir büyük galaksi kendisi. Bize uzaklığı ise 20 milyon ışık yılı.

Dünya'ya 62 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan NGC 4414, bir diğer adıyla Topaklanmış Sarmal Galaksi'nin merkezindeki yıldızlar o kadar hızlı dönüş hızına sahipler ki, yıldızları bir arada tutmak için karanlık maddenin gücü gerekiyor.

Bugüne kadar keşfedilmiş galaksiler arasında, içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'ne en çok benzeyen galaksi NGC 891'dir. Bu galaksi görünüş ve biçim olarak bizim galaksimize oldukça benziyor. Bize uzaklığı ise 27.400.000 ışık yılı.

NASA'nın fotoğrafını paylaştığı bir diğer galaksi ise M63, diğer adıyla Ayçiçeği Galaksisi. Sarmal galaksiler kategorisine giren M63'ün Dünya'ya uzaklığı 35 milyon ışık yılı.

Tüm bu keşiflere rağmen insanoğlunun uzaya dair sadece %0.10 bilgiye sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Uzay kavramı muhtemelen hiçbir zaman tamamen çözümlenemeyecek büyük bir gizem.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Dünya'nın Uydusu Ay Yerine Diğer Gezegenler Olsaydı Ne Olurdu? - onedio.com
Dünya'nın Uydusu Ay Yerine Diğer Gezegenler Olsaydı Ne Olurdu? - onedio.com
Süper Çiçek Kanlı Ay Tutulması'nın Ülkemizden ve Dünyanın Çeşitli Yerlerinden Harika Fotoğrafları - onedio.com
Süper Çiçek Kanlı Ay Tutulması'nın Ülkemizden ve Dünyanın Çeşitli Yerlerinden Harika Fotoğrafları - onedio.com
İkinci Dev Uçan Laboratuvar Görevine Başlıyor! Peki Çin Kendi Uzay İstasyonunu Neden Kuruyor? - onedio.com
İkinci Dev Uçan Laboratuvar Görevine Başlıyor! Peki Çin Kendi Uzay İstasyonunu Neden Kuruyor? - onedio.com
Uzay Boşluğuna Savrulmanız Halinde Başınıza Gelecek Olaylar - onedio.com
Uzay Boşluğuna Savrulmanız Halinde Başınıza Gelecek Olaylar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
patlakhaber

yav he he 150 milyon ışık yılı uzağımızdaki birşeyi nasa saate 300 milyon ışık yılı hızla yarım saatte gördü. he he.

derdi27

Teknolojide bir zıplama olmadığı sürece, asla ulaşamayacağımız yerler.. zira dünyanın ömrünün 200bin kaldığı söyleniyor.. gerçi insanlık 100 yılı sağlam çıkarır mı şüpheli :/ bu büyüklükteki uzayı keşfetmekte nasıl bir teknoloji gerektirir bilemiyorum.. milyonlarca gezegen olduğu tahmin ediliyor

king-in-the-east

şöyle bilgiler gördükçe dinler o kadar saçma geliyor ki :D toplu igne ucu kadar etmiyoruz evrende amk

arsenic

Evrende kendi bokunda boncuk arayan canlılarız. Amazon’dakiler başka türlü kutsal anlamlar, tanrılar yüklüyor kendilerine, Ortadoğu’dakiler başka, uzakdoğudakiler bambaşka, bazıları ise hiç tanrıyla bile uğraşmıyor. Bin çeşit kültür, bin çeşit inanç. Herkes kendisini biricik zannediyor, görünmeyen ve kendisini gözetlediğini düşündüğü hayali biriyle konuşuyor. Halbuki bir toz tanesi bile değiliz.

soyledim-gitti

Bana da bir yaratıcının varlığını ifade ediyor hayal bile edemeyeceğimiz şeyleri, hayal bile edemeyeceğimiz düzende yaratan.

king-in-the-east

ben dinler dedim zaten yaratıcı demedim

patlakhaber

yav he he. bi kere Akıl var mantık var 150 milyon ışık yılı uzaklığında birşeyi tespit edebilmek için ışıktan 2 kat hızlı bir şeyle 75 milyon yıl gitmek lazım nasıl böyle safsatalara inanıyorsunuz. bilim iyi hoş da bi yere kadar canım 150 milyon ışık yılı 250 milyon ışık yılı! çüşş derler adama böyle densizler de Allah a inanmaz böyle saçma sapan şeylere sorgusuz sualsiz inanırlar. böyle densizler için varoluşun bilimsel açıklaması : TESADÜF. İnansanızda inanmasanız da Allah var ve hesap soracak

selam-oabakan

çok merak ettim oradada akp varmıdır din varmıdır çağırsalar hemen giderim oraya bence bu ülkeden daha iyidir birde gel burda akp yok derlerse tadından yenmez

patlakhaber

suriye de ırak ta yok AKP oraya git.

oteye-giden

Bu fotoğraflar nasıl çekiliyor bilen var mı ?

patlakhaber

sorguya ne hacet kardeşim bilim adamı açıklayınca sorgusuz inanmak farz. bi kere 10 ışık yılı uzağında bir şeyi görüntüye almak için 20 ışık yılı hızla 5 ışık yılı gitmen lazım ki ışıktan daha hızlı birşey icat edilmedi daha. yani 150 milyon ışık yılı uzağında birşeyi çekebilmen için 150 milyon ışık hızıyla 1 saatte gitmen lazım. burda hubble nin gitmesinden filan bahsetmiyoruzgözünü açtığınla gördüğün an arasındaki süre bile ondan yavaş çünkü araya beyin giriyor

patlakhaber

yarım saat pardon.

Görüş Bildir