Nar Niyetiyle: Türkler ve Ermenilerin 800 Yıllık Ortak Yaşamını Anlatan Sergi

 > 
150PAYLAŞIM

"Nar Niyetiyle: Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı” sergisi Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenleniyor. İki yakın halkın ortak yaşam kültürüne ışık tutmayı amaçlayan sergi, yarın MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılıyor.  

Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno ’ya ait, Anadolu ve İstanbul’da Ermenilerin yaşamlarına ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çok sesli ve çok kültürlü bir dönemine tanıklık eden kartpostalların, zengin görsel içerik ve arşiv belgeleri ile birlikte yer alacağı sergi, tarihine kadar görülebilir.

Sergi, Türkler ve Ermenilerin, birlikte yaşayarak oluşturdukları ortak yaşam kültürlerini hatırlatıyor

Yüzyıllarca, Anadolu’nun farklı yerleşim bölgelerinde birlikte yaşamış olan iki halkın unutulmaya yüz tutmuş ortak yaşamlarının, acı ve sevinçlerinin izini süren sergi, Türkler ve Ermenilerin, birlikte yaşayarak oluşturdukları ortak yaşam kültürlerini ve bu mirasın iki halk için içerdiği önemi hatırlatıyor.

Küratörlüğünü mimar Güzin Erkan’ın yaptığı sergide, 4000 kadar kartpostal arasından yapılan özel bir seçkiye yer veriliyor

Küratörlüğünü mimar Güzin Erkan’ın yaptığı sergide, Osmanlı Arşivleri’nde yer alan belgeler ve Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan 1895-1914 yılları arasında üretilmiş 4000 kadar kartpostal arasından yapılan özel bir seçkiye yer veriliyor. Ermeni mahalleleri, kilise, manastır, okul, yetimhane ve hastanelerin resmedildiği, Ermeni editör veya fotoğrafçılar tarafından hazırlanmış kartpostallar silinmeye yüz tutan birçok anıyı canlandırıyor.

Sergi, bu iki halkın birbirlerinden ne denli beslendiklerini ve yakın olduklarını hatırlatarak farklı bir bakış açısı sunmayı amaçlıyor

Sergi, asırlar boyu edebiyat, mimari, müzik, tiyatro ve zanaat başta olmak üzere, hayatın birçok alanında birbirini tamamlayan bu iki halkın birbirlerinden ne denli beslendiklerini ve yakın olduklarını hatırlatarak farklı bir bakış açısı sunmayı amaçlıyor. Yarın davetliler için özel olarak düzenlenecek olan Ermeni ud sanatçısı ve Türkiye’de tanınan pek çok şarkının bestecisi Ara Dinkjian ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun mini konserleriyle açılacak sergi, 7-29 Nisan 2016 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire KSM’de görülebilir.

Nar NiyetiyleSanatatak

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir