Nadide Fotoğraflarıyla Romanyalı Cadıların Şatafatlı ve Gizemli Dünyasına Yolculuk

432PAYLAŞIM

Hayatın anlamını, evrenin sırlarını, ölümü çözmeye çalıştığımız şu modern zamanlarda; mistik inanışlar, dinler ve maneviyat hala pek çok insan için çıkış kapısı olabiliyor. En girilmez yer olarak her insanın merakını cezbeden bu kültürlerin ise ete kemiğe bürünmüş figürleri dünyanın her yerinde aynı: Cadılar!

Kaynak: http://www.vice.com/read/romanias-riches...

Slovakyalı fotoğrafçı Lucia Sekerková, Romanya'yı keşfetmeye çıktığı dönemde bir falcı kadın ile karşılaşınca işte bu muazzam fotoğraf serisi başladı.

Romanya toprakları tarih boyunca pek çok kültüre tanıklık etti. Müslümanlar, Hristiyanlar ve Pagan inanışa sahip Roman kökenli vatandaşları sayesinde birbirine geçmiş mistik inanışlar yepyeni hikayeler yarattı.

Kimine göre Romanya'da çok fazla cin var, kimisine göre öldürülen en meşhur vampir Kazıklı Voyvoda'nın sakladığı hazine hala laneti koruyor, kimilerine göre de Rumen kökenli kadınlar aslında birer cadı fakat gizleniyorlar.

Fakat herkesin hemfikir olduğu bir konu var ki; o da bir takım gizemli kadınlarda gerçekten de "bir şeyler" var.

Şimdi falcıların kraliçesi, halkın "Baş Cadı" olarak bahsettiği Maria Câmpina'nin evine gidiyoruz.

Baş Cadı Maria, genç fotoğrafçıdan evinin kapılarını açmak karşılığında herhangi bir para istememiş. Sadece tek bir talebi olmuş: Tüm hikayesi, Maria'nın çalıştığı gazetede yayınlanacak ve fotoğrafı da ilk sayfadan kocaman verilecek.

Tıpkı bir kraliçeye yakışacak gibi...

Aslında Cadı Maria ilk başta evinin kapılarını açmayı kabul etse de, kendi fotoğraflarının çekilmesini hiç istememiş. Uzun ikna sürecinden sonra ise lütfetmiş ve işte sonuç...

Balkanların o abartılı ve gösterişli moda anlayışına, cadıların geleneksel ve mistik havaları da eklenince işte böyle bir kraliçe figürü ortaya çıkıyor.

Cadı Maria, evini tamamen fal bakma ve büyü bozma karşılığı aldığı paralarla dekore etmiş.

Halkın geneli oldukça ataerkil, bu yüzden ekonomik özgürlük ailelerin elinde. Fakat fal bakma yasal bir meslek olarak görüldüğünden ve sadece kadınlar tarafından yapılabildiğinden dolayı, cadı kadınlar erkekleri aşan bir zenginliğe kavuşuyorlar.

Fal baktırmak istiyorsanız, sadece para vermeniz de yeterli olmuyor.

Genç fotoğrafçı Lucia'nın dediğine göre, cadı kadınlar kendilerine fal baktırmaya gelenlerle önce uzun uzun dalga geçiyorlar. Lucia'ya "bu sene içerisinde üç çocuğun olacak" diyen de olmuş, "öleceksin" diyerek kahkaha atan da...

Cadılar, önce gelenlerin sabırlarını sınıyorlar. Onlara pek çok ihtimal sunuyorlar, korkutuyorlar ve asıl isteklerini kendilerinin fark etmelerini sağlıyorlar.

Aynı zamanda şifalı bitkilerle ilgili kadim bilgilere sahip olan bu cadılar, küçük iksirler yaparak tedavi amaçlı satıyorlar.

Diş eti çekilmesi için hazırladıkları gargara, depresyona iyi gelen vücut yağları, mide ağrısına iyi gelen bitki çayları... Etkili sayılırlar mı bilemiyoruz fakat en azından hepsinin organik olduğu kesin!

Romen genç kızlarda bu fal bakma geleneği ve yeteneği aileden geçiyor, 18 yaşında geldiklerinde de ailelerinin yaşlı kadınlarından "el alıyorlar".

Onlar da kısa sürede ekonomik özgürlüklerini kazanıyorlar.

Din olayı ise biraz karışık; her ne kadar iksir yapma, fal bakma gibi gelenekler Pagan kültüründen gelmiş olsa da, çoğu cadı kendisini Hristiyan olarak tanımlıyor.

Fakat aynı zamanda da ekliyorlar; cadılar Müslüman, Hristiyan ya da Pagan olabilirler. Cadılık, dinden ayrıdır.

Çok fazla cadının olduğu bu ülkede elbette rekabet oldukça fazla... İnternet üzerinden bir sürü kişisel web sitesi ile cadılar kendi tanıtımlarını yapıyorlar.

Tabi onlara "cadı" diyenler oranın halkı; onlar kendilerine sadece "falcı, şifacı" gibi mütevazı sıfatlar seçiyorlar.

Cadıların bu kadar zor ikna olmasının sebebi de fal bakma seansından önce üçüncü gözlerini açabilmek için uzun uzun meditasyon yapmak ve çeşitli ritüellerle uğraşmak zorunda kalmaları...

Bu da uzun süre yalnız kalmayı içeriyor.

Pek çok kişi cadılara ölmüş yakınlarıyla yeniden iletişime geçebilmek için de geliyorlar. Cadılardan bazıları ölülerle konuşabildiğini iddia ediyor.

Tabi bu diğerlerine kıyasla daha masraflı...

Fotoğrafçı Lucia bu cadıların kehanet yeteneklerini test etmek için hepsine teker teker ve ayrı ayrı fal baktırmış. Sonuç ise hüsran...

Test edildiğini hisseden cadılar Lucia ile bolca dalga geçmişler. Hatta çok yakın ve sevdiği birinin öleceğini söyleyenler bile olmuş.

Anlaşılan o ki; cadılar bu konuda sır verip ser vermeyecekler ve "inanç" ile olması gereken bu ritüeller için somut kanıtlar sunmaya yanaşmayacaklar bile.

Çünkü çoğu bunun mesleklerine bir hakaret olduğunu düşünüyor. Mistik, ayrı bir dünya!

Fal fiyatları ise 20 - 50 avro arasında değişiyor.

Bir gün eğer Romanya'ya yolunuz düşerse ve bu cadı kadınlara fal baktırmak isterseniz, aklınızda bulunsun!

Sevgiyle!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
candylicious

aha bunlar ayni bana benziyo

yori

çıngeneler dımı bunlar el faləını doru bakdıklarını duymuşdum

meric-browny

yaşlı, zengin ve çirkin cadılar.

melodi_

Annem bunun için cadı gibi piskopat ya kadın kendisi Romanya göçmen kan çekiyor demekki benimde cadılığım annemden geliyomuş O.o

witcher

En iyi cadılar da bunlardan çıkıyor, kara büyü yapıp adamı gömenler var.

Görüş Bildir