Mythbusters Ekibinin Deneylerle Açıklığa Kavuşturduğu En İlginç 12 Efsane

1.1bPAYLAŞIM

Mythbusters 2003-2016 yılları arasında 11 sezon halinde yayınlanmış, belgesel niteliğinde öğretici bir televizyon programıydı. İki tecrübeli özel efekt sanatçısı Jamie Hyneman ve Adam Savage'in başını çektiği ekip Kari Byron, Tori Belleci ve Grant Imahara'nın da katılımıyla birçok halk söylentisini ve efsaneyi deneylerle açıklığa kavuşturuyordu. Burada ise Mythbusters ekibinin en ilginç deneylerini ve sonuçlarını derledik. Eğer sizin de etkilendiğiniz deneyler mevcutsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

1. Silahla düşmanın şapkası uçurulabilir mi?

Ekip, western filmlerinde sıkça rastlanan bu sahneyi denediğinde, kurşunun doğrudan şapkaları delerek geçtiğini fark etti. Tabanca ile kovboy şapkalarını uçurmak mümkün değildi. Şapka tüfekle hedef alındığında ise, mermi çekirdekleri şapkayı takan mankene de zarar veriyordu. Dolayısıyla filmlerdeki bu sahnenin gerçekleşmesi olanaksızdı.

2. Bir keskin nişancı, diğer bir keskin nişancıyı dürbününden vurursa ne olur?

Filmlerde en çok karşılaşılan sahnelerden birisi de budur. Keskin nişancılar birbirlerini hedef alır, biri daha önce davranır ve diğerini tam dürbününden vurur, mermi keskin nişancının gözüne girer ve onu öldürür. Peki gerçekte bunun olması mümkün müdür? Mythbusters ekibi yaptığı deneyler sonucunda, aslında merminin hiçbir zaman tüfek dürbününe girdikten sonra düz bir doğrultuda gidemediğini keşfetti. Dolayısıyla kurşun, dürbünden bakan keskin nişancıya ulaşamıyor, sadece tüfek dürbününü kırıyordu.

3. Filler gerçekten farelerden korkar mı?

Fillerin farelerden korkması, birçok kişinin duyduğu bir efsanedir. Mythbusters ekibinin yaptığı deneyde iki filin karşısına aniden bir fare çıkarıldı. Fillerin fareyi görünce gerçekten de geri kaçtıkları gözlemlendi.

4. Cıva Fülminat gerçekten Breaking Bad dizisindeki gibi patlar mı?

Breaking Bad dizisini izlemiş olanlar, ilk bölümlerdeki bu patlama sahnesini mutlaka hatırlarlar. Mythbusters ekibi, gerçekten de dizideki sahnede kullanılan kimyasal maddenin o denli bir patlamaya sebep olup olamayacağını da denemek istemişlerdi. Yapılan deneyde, Cıva Fülminatın gerçekten çok tehlikeli bir biçimde patladığı, fakat dizideki sahne gibi ağır bir tahribata yol açmayacağı sonucuna varıldı.

5. Sadece su geçirmez bantlarla ıssız adada hayatta kalınabilir mi?

Jamie ve Adam yanlarında sadece su geçirmez bantlarla ıssız bir adada neler yapabileceklerini denediler. Ağaç dalları ve ellerindeki bantları kullanarak bir kayık yapmayı başardılar. Su geçirmez bantlardan yaptıkları bu kayık, onların gayet iyi bir şekilde adadan kaçmalarını sağladı.

6. El bombası patlamadan ne kadar süre elde tutulabilir?

Çoğu kişinin bildiği gibi bir el bombasının pimi çekildiğinde, yandaki mandal gevşetilmediği sürece infilak gerçekleşmez. Mythbusters ekibi bundan yola çıkarak pimi çekilmiş bir bombanın ne kadar süre patlatmadan tutulabileceğini denedi. Adam Savage, içinde yeşil boya dolu olan plastik bir el bombasını 2 saat kadar patlamadan tutabildi. Fakat 1. saatten sonra kasları çok yorulmuş ve eli ağrımaya başlamıştı.

7. Bir arabayla çarparak kilitli tel kapı açılabilir mi?

Filmlerde sıklıkla, arabayla kaçış sahnelerinde hızla üzerine sürüp kırılan tel kapıları görmüşüzdür. Peki bu sahne gerçekte mümkün mü? Bunu test eden Grant Imahara, Tory Belleci ve Kari Byron, arabanın kilitli bir tel kapıyı gerçekten kırarak açtığını gördüler.

8. Bir bombanın üzerine kapanarak arkadaşlarınızı kurtarabilir misiniz?

Yine filmlerde sıkça karşılaşılan sahnelerden birisi de, bombanın üzerine kapanarak kendini feda eden ve arkadaşlarını kurtaran adamdır. Bunun gerçekte ne kadar etkili olacağını test eden ekip, bir balistik mankeni bombanın üzerine koyarak patlattığında, gerçekten de bombanın çevreye etkisinin bir hayli azaldığını  gördüler.

9. Bir kılıç diğer bir kılıcı kırabilir mi?

Grant Imahara'nın kurduğu özel bir robot sistemiyle iki katanayı birbirine çarpıştıran mythbusters ekibi, 3 çarpışmadan 2 sinde kılıçların kırıldığını gözlemledi.

10. Bir silahtan çıkan mermi ile kibrit yakılabilir mi?

Ekip bu deney için bir tabancayı lazerle kibrite nişanladılar. Kibriti vurmak gerçekten de çok zordu. Yapılan onca atışta ya kibrit parçalanıyordu, ya da mermi hiç isabet etmiyordu. Fakat 9 atıştan birinde mermi, kibriti yakmayı başardı.

11. Leidenforst Etkisi gerçek mi?

Leidenfrost Etkisine göre soğuk bir su, sıcak bir yüzeyle temas ettiğinde oluşan buhar sayesinde bir izolasyona sahip olur. Adam Savage ve Jamie Hyneman birkaç kilo kurşunu eriterek, 420 dereceye kadar ısıttılar. Denemek için birkaç sosisi önce soğuk suya sokup ardından erimiş kurşuna daldırdılar. Sosisler zarar görmeyince, ardından erimiş kurşuna parmaklarını soktular ve gerçekten hiçbir zarar görmediler. Böylece Leidenforst Etkisi doğrulanmış oldu.

12. Western filmlerindeki gibi hapishaneden kaçılabilir mi?

Western filmlerinde sıkça karşılaşılan sahnelerden birisi de, atlarla bir ip yardımıyla çekilerek hapishanenin demir parmaklıklarının kırılmasıdır. Adam Savage ve Jamie Hyneman bu deney için benzer bir hapishane duvarını inşa ettiler. İki atın uyguladığı kuvvet sonucu parmaklıklar yerinden bile oynamadı. Kuvvet arttırıldığında ise duvar yıkılıyordu, fakat parmaklıklar yine yerinden çıkmıyordu.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dusuncesizdusunur

Gereksiz ama zaman harcamak için eğlenceli :)

hasipcan

Denemedikleri ne kaldı ki, 1-2 sene ara verip tekrar geri döneceklerini umut ediyorum.

asikedi69

burdaki bölümleride izledim keşke bitmeseydi

abdullah-sofu

Bide 100 km giden arabanın bagajından, ters yöne 100 km hızda patlayan bir savaş topunun, patladıktan sonra ne yöne gideceği çok ilgi çekiciydi.. İhtimaller bazında 1-Topun patlama yönüne gidecekti. 2-Arabanın patlama yönüne gidecekti. 3-Doğruca yere inecekti.. Cevap :

dreadknight

Kağıt katlama deneyini de yaptılar

Görüş Bildir