Müziğin Üstatları Oğur ve Demircioğlu'ndan 16 Yıl Sonra Yeni Albüm

 > 
185PAYLAŞIM

Müziğin yaşayan efsaneleri Erken Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu yeni yılda ruhumuzu dinginleştirecek yeni bir albümle geliyor. Oğur Paris'te yaptığı açıklamayla yeni albümlerinin ocak ayında yayınlanacağını duyurdu. Yeni çalışma ikilinin 16 yıl aradan sonra birlikte hazırladığı ilk albüm olma özelliğini taşıyor. 

'Gülün Kokusu Vardı' (1998) albümünden sonra en son 2000 yılında 'Anadolu Beşik' adıyla birlikte albüm çıkaran sanatçılar uzun bir aradan sonra yeni albümlerini müzikseverlerle paylaşacak.

15 Madde ile Müziğin Zirve Noktası Erkan Oğur - onedio.com
15 Madde ile Müziğin Zirve Noktası Erkan Oğur - onedio.com

Fransa'nın başkenti Paris'te müzisyen Bülent Ortaçgil'le konser veren Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu yeni albümleri ve müzik anlayışlarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundular.

'Bir müzik parçasını kaydetmeyi bir çiçeği koparmaya benzetiyorum'

Müziğin kaydedilmesi fikrine karşı olmasıyla bilinen Oğur, yeni albüme ilişkin, "16 yıl sonra tekrar ikimiz birlikte bir albüm hazırladık. Ocak ayı gibi eski türküler ve birkaç besteden oluşan bir albüm çıkarıyoruz. Kaydetmeye pek gönlü olmayan birisiyim. Bizim öğrendiğimiz ve söylediğimiz türkülerin hepsi kaydolmadan kulaktan kulağa, yüzlerce sene öncesinden bize kadar ulaşmış. Bir müzik parçasını kaydetmeyi bir çiçeği koparmaya benzetiyorum. Ancak insanlar duymak ve paylaşmak istiyorlar. O da çok güzel bir yaklaşım ve bir anlamda handikap. İkisi arasında bocalıyoruz." diye konuştu.

'Günümüzle ve geçmişimizle besleniyoruz. Müziğimize onlar şekil veriyor, söyletiyor veya susturuyor'

Bestelerinde ozan ve düşünürlerden ilham aldıklarına işaret eden Oğur, "Bu işi inanarak yapan mahalli sanatçılardan, kaynak kişilerden, yörelerin geleneğinden, havasından suyundan etkileniyoruz. Genelde insan ve insanla ilişkili olan diğer varlıkların yaşadığı, hissettiği olaylarla besleniyoruz" ifadelerini kullandı.

'Dünya barışı tehlikede ama türküler her zaman dünya barışına yönelik mesajlar taşıyor'

Demircioğlu da Türkülerin her dönem dünya barışına yönelik önemli mesajlar taşıdığına dikkati çekerek, "Ozanların eserleri bütün yanlışlıklara karşı insanlar arası paylaşımı savunan, sevgiyi ön planda tutan bir anlayış ve daha güzel bir dünya için yazılmış şeyler. Fakat dünya çok kötü bir durumda, bilhassa da bizim bölgemiz. Türküler buna ne kadar karşı çıkabilir, ne yapabilir bilemeyiz." diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir