Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Müzekart'la Gezebileceğiniz 16 Müthiş Müze!

1.2bPAYLAŞIM

1. ASPENDOS ÖRENYERİ – Antalya

Kralın “Kentim için en yararlı şeyi yapana, kızımı vereceğim” sözü üzerine gaza gelen iki erkek kardeş Aspendos Tiyatrosu’nu ve şehre su getiren su kemerini yaparlar. Sonunda hangisi mi kazanır? Spoiler vermiyoruz, gidin kendiniz görün!

2. SÜMELA MANASTIRI – Trabzon

“Göğe, bulutlara, dağlara açılan bir kapı gördüm sanki” dedirten çılgın mimari yapı. İnsan iradesi neler yapabiliyormuş sorusunun en güzel örneklerinden biri.

3. HASANKEYF ÖRENYERİ – Batman

“Sular altında kalmadan son bir kere görmek boynumuzun borcu, sonra çocuklarımıza nasıl anlatacağız” diye düşünüyorsanız, hala niye düşünüyorsunuz ki?

4. TROİA ÖRENYERİ – Çanakkale

Bağrımızda filizlenen bir uygarlığı Hollywood filmlerinden öğrenmek yerine, yerinde görmek isteyenlere birebir tavsiye edilir.

5. KİLİTBAHİR KALESİ – Çanakkale

Biz anahtarı evde unuturken, adamlar kalkıp kilit şeklinde kale yapmışlar. Kalenin içinde kendinizi Osmanlı fedaisi gibi hissetmezseniz paranızı geri veriyorlarmış…

6. AYASOFYA MÜZESİ – İstanbul

Ayasofya Müzesi’ne her yıl, çoğu yabancı dört milyon kişi giriş yapıyormuş. Her yıl Ayasofya’nın önüne kadar gidip Müzekart’ı olmadığı için kapıdan dönen İstanbullu sayısı 7 milyonmuş.  Dikkat dikkat! 7 harikadan birisi burnunuzun dibinde, haberiniz olsun!

7. KARİYE MÜZESİ – İstanbul

Dışarıdan mütevazı bir mekân gibi görülse de içeri girenler çıldırıyormuş. Öyle diyolaaa… Önceden bir Bizans kilisesi olan (Chora Monastery) bu mekân, inanılmaz mozaiklerle süslenmiş. Gidip görülmesi, o atmosferin solunması ve ardından huzur dolunması farzdır.

8. BOĞAZKÖY ÖRENYERİ – Çorum

“Allah’ın dağına medeniyet kurmuşlar”, “Taş görmeye o kadar yol mu gidilir” klişelerini bırakın. Mısır’la uygarlık olarak atışmış Hitit’in kalbine gidin. El âlem Avrupa’lardan, Amerika’lardan geliyor, siz burnunuzun ucuna gitmiyorsunuz. (Alın size klişe)

9. TOPKAPI SARAYI MÜZESİ – İstanbul

Harem dairesinin altında İstanbul'un yedi tepesine ulaşan yedi farklı tünel olduğu rivayet edilen, 24 ayrı padişaha mesken olmuş ihtişam dünyasını görmeyenleri dövüyorlarmış.

10. EFES ÖRENYERİ – İzmir

Çekici atmosferi ile amele yanığı riskine rağmen, güneşin altında dolaşmak yormaz insanı. Hele de öğrenciysen müze kart alıp doyasıya gezebiliyorsunuz.

11. MEVLANA MÜZESİ – Konya

Söyledikleri: hala medeniyetlere ışık tutan, büyük İnsan filozofu Rumi’nin evi Konya’da... Yani yanı başınızda… Aşkın baygınlığıyla meşk etmeyin, gelin!

12. KAYA KÖYÜ ÖRENYERİ – Muğla

Filmlerde hep hayalet şehirler görüp, “bizde neden yok?” diye düşünmeyin. Aslında var ama siz bilmiyorsunuz.

13. KAUNOS ÖRENYERİ VE KAYA MEZARLARI – Muğla

Doğayla tarihin iç içe geçtiği Kaunos Ören Yeri ve Kaya Mezarlarını görmelisin. “Nasıl yani o mezarları insanlar mı inşa etmiş” diyorsan hele, mutlaka görmelisin.

14. GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ – Nevşehir

Şehrin sıkışmışlığından yorulan insanoğlunun içinde bulunduğu buhranı, yine doğanın dengesinde yok ettiği… GİDİN VE GÖRÜN!

15. TARİHİ SİNOP CEZAEVİ – Sinop

Dışarıda deli dalgaların gelip duvarları yaladığı, sizi türlü türlü seslerin oyaladığı tarihi cezaevini merak etmiyor musunuz? Söz konusu Alcatraz olsa mangalda kül bırakmazsınız tabii…

16. ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ – Gaziantep

Dünyanın en büyük mozaik müzesinde 1700 metrekarelik mozaik
var. Oradaki mozaikleri yapan ustalar kör olmuş. Hem kebap-baklava yemeye
gittiğinizde güzel bir bahaneniz olur.

Müzeler Haftası'nda Müze Kartın TatilGO'dan!

Müzeler haftasında TatilGO’nun kültür turlarından birini alırsan müze kartın bizden! Yeni yerler keşfetmeyi ve öğrenmeyi seviyorsan bu fırsat tam sana göre! Hemen göz atın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir