Müze Ücretlerinde Yüzde 400'e Varan Artış

 > -

Yeni yılla birlikte geçerli olacak müze ve örenlerin giriş ücretine zam yapıldı. Antalya'da bazı yerlere 4 kata kadar zam yapıldığı dikkat çekti. Dünyaca ünlü Olympos'a giriş ise 5 TL'den 20 TL'ye yükseldi.

Bu yıl müze ve örenyerlerini ziyaret eden sayısında büyük düşüş yaşanmasına rağmen 2016 fiyatlarında yüzde 400’e varan zamlar tepki çekti. Efes, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi giriş fiyatları 30 TL’den 40 TL’ye, Olympos ve Side ören yerleri ziyaret ücreti 5 TL’den 20 TL’ye yükseltildi.

Olympos ve Side'de zam oranları yüzde 400'e ulaştı

Dünya turizminde en çok ziyaret edilen 5 kent arasındaki Antalya, 1990’lı yıllarda başlayan ve her yıl çift haneli büyümelerle sürdürdüğü yolculuğunda ilk kez bu yıl eksiyi gördü. Rusya’da geçen yılın son çeyreğinde başlayan ekonomik krizin en büyük etken olduğu bu düşüş, müze ve örenyerleri ziyaretlerinde de büyük ölçüde hissedildi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından işletilen müze ve örenyerlerinin büyük bölümüne 2016 yılı için zam yapıldı. Yerli ve yabancı turistin en gözde mekanlarından Olympos ve Side’de zam oranlarının yüzde 400’e kadar yükseldiği görüldü.

Perge ve Noel Baba'da kayıp

Antalya’daki müze ve örenyerlerini 11 ayda ziyaret eden sayısında, geçen yıla göre yüzde 29’luk düşüş yaşandı. Tarihi mekanların ziyaretçi sayısında 354 bin azalma meydana geldi. Antalya’nın dünyaca ünlü tarihi değerlerini ziyaret sayılarına bakıldığında en sert düşüş Demre’deki Noel Baba’da gerçekleşti. Noel Baba Kilisesi’ni geçen yıl 375 bin yabancı turist ziyaret ederken, bu yıl 152 bin düşüşle 223 bine geriledi. Geçen yıl 313 bin ziyaretçiye ulaşan Myra Antik Kenti, bu yıl 176 bin ziyaretçide kaldı.

En yüksek düşüşün gerçekleştiği üçüncü tarihi değer ise Perge Antik Kenti oldu. Perge’yi 2014’ün Ocak-Ekim döneminde 103 bin kişi ziyaret ederken, bu yıl aynı dönemde ziyaretçi sayısı 44 binde kaldı. Geçen yıla göre kayıp yaşanan tarihi değerlerden Alanya Kalesi’ni ziyaretçi sayısı 105 binden 75 bine düşerken, Antalya Müzesi’ndeki ziyaretçi sayısı 35 binden 22 bine geriledi. Side Tiyatrosu’ndaki ziyaretçi sayısı 22 binden 17 bine, Side Antik Kenti’nde ise 1900’den 846’ya düştü.

Tarihi değerlerin büyük bölümünde bu düşüşler gözlenirken sadece Aspendos ve Phaselis’in ziyaretçisi arttı. Restorasyonu büyük tartışmalara yol açan Aspendos Antik Tiyatrosu’nun ziyaretçi sayısı 106 binden 146 bine, Phaselis’in ziyaretçisi 33 binden 35 bine yükseldi.

  • DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir