Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mutluluğun Kitabını Yazan Nat Geo Kaşifine Göre Danimarka Neden Dünyanın En Mutlu Ülkelerinden Biri?

-

Bazı ülkeler mutludur, bazı ülkeler daha mutlu.

Her şeyi refaha bağlayıp kalan tüm faktörleri dışarıda bırakmak pek işlevli değil. Zengin olmasına rağmen intihar oranlarının çok yüksek olduğu ülkeler de var, fakir olup görece mutlu kalabilenler de. 

Danimarka örneği ise epey ünlü. Sürekli örnek ‘mutlu ülke’ olarak gösterilen Danimarka’nın olayı nedir? Nat Geo kaşifi yazar Dan Buettner bizleri aydınlatıyor. (Şehir efsanelerini çürütmeyi de ihmal etmiyor tabii.)

1. Beklentilerinin düşük olmasıyla alakası yok.

Bu bir şehir efsanesi. Danimarkalılar diğer tüm dünya halkları gibi beklentilere sahipler. Hatta gelişmişliklerinden dolayı daha yüksek beklentilere sahip oldukları söylenebilir.

2. Devlet vatandaşlarına engel değil, yardımcı oluyor.

Sosyal devlet unsurları, bürokrasinin azlığı, özgürlüğün gelişmişliği önemli bir faktör. İnsanlar hükümet politikaları vasıtasıyla hayatlarındaki küçük dertlerden uzak tutuluyor, böylece isteklerinin ve hayallerinin peşinden koşabiliyorlar.

3. İnsanlar at gibi yarışmıyor.

Danimarka’da aşırı hırslı olmak bir erdem olarak görülmüyor. Her alanda başkalarıyla rekabet etme zorunluluğu kültürlerinde yok. Sonuç olarak insanlar rahat ve kendi halinde yaşıyor. Herkes kendi işine bakıyor. Herkes kendi ilgi alanlarını ve tutkularını keşfediyor. Bu da çoğunluğun sevdiği işi yapmasına sebep oluyor.

Neredeyse herkesin sevdiği ve tutkulu olduğu işi yaptığı bir ülkede dünyanın en kalifiye meslek erbablarının yetişmesi bir tesadüf değil elbette!

4. Mutluluk anlayışı

Belki de en önemli faktör bu. Mutluluğu tanımladığımız şeyler, ona ulaşmamızdaki en büyük engel olabilir. Peşinen uyaralım. Bu noktada yine düşük beklenti söz konusu değil. Mutluluk çoğunlukla keyifli ve eğlenceli vakit geçirmek olarak algılansa da, Danimarkalıların mutluluğu stresten ve kaygılardan uzak bir hayat yaşamalarından kaynaklı.

Danimarkalı bir genç eğitim masraflarını dert etmiyor, bir yaşlı emekli olurken sorun yaşayacağını düşünmüyor, bir sanatçının aç kalma kaygısıyla sanattan uzak kalmıyor.

Onlar mutlu olmasın da, kim olsun?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elifsah-celikhatiboglu

yorumlardan kültür akıyor okuyun

batu-yigitoglu

Bir arkadaşım danimarkada bir restaurantta aşçı olarak çalışıyor geçen gün tatil için türkiyeye geldi abi sadece sana şu kadarını söyleyim danimarkaya gidince 70 yıl her yönden ileri gidiyorum orda farklı bir tarihi burda farklı bir tarihi yaşıyorum diyor gerisini siz düşünün Kafa yapısı hayata bakışları herşeyleri farklıymış

viyol10sel

Arabın zengini olacağına, Ortadoğu'da zengin ve iyi bir iş sahibi olacağına, iskandinavya'da fakir ol, işsiz ol, çiftçi ol çoban ol daha iyi...

viyol10sel

Gün doğmadan, Deniz daha bembeyazken çıkacaksın yola. Kürekleri tutmanın şehveti avuçlarında, İçinde bir iş görmenin saadeti, Gideceksin Gideceksin ırıpların çalkantısında. Balıklar çıkacak yoluna, karşıcı; Sevineceksin. Ağları silkeledikce Deniz gelecek eline pul pul; Ruhları sustuğu vakit martıların, Kayalıklardaki mezarlarında, Birden Bir kıyamettir kopacak ufuklarda. Denizkızları mı dersin, kuşlar mı dersin; Bayramlar seyranlar mı dersin, Şenlikler cümbüşler mi? Gelin alayları, teller, duvaklar, Donanmalar mı? Heeey Ne duruyorsun be, at kendini denize: Geride bekliyenin varmış, aldırma; Görmüyor musun, Her yanda hürriyet; Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol; Git gidebildiğin yere...

viyol10sel

İlk cümlemin sonu Orhan Veli'nin bu efsane şiirini hatırlattı. Paylaşayım dedim. Saygılar...

nil-deniz2

" Her alanda başkalarıyla rekabet etme zorunluluğu kültürlerinde yok" 5 kusur mılyon nufusuyla neyın rekabetını yasasınlar allasen ya :P kalabalık toplumlarda olur rekabet . bu ulkeler kapıtalısttır ama kısıler arasında delı edecek derecede gelır ucurumu yok kısı basına dusen gelır yuksek o mutlu olmayacakta bız mı mutlu olucaz. kaynak üstü nüfus sadece huzursuzluk demek bana göre hem delı gıbı tuketıyoruz , delı gıbı kırletıyoruz, sıkıs tepıs yasıyoruz . batı -kuzey avrupa maltus teorısı-somurgelerden gelen gelır-uretım sayesınde 21 yy kaymagını yıyorlar bizde bön bön bakıyoruz.

shiroshinju

Şunlara bakıp birşeyler öğrenmek yerine,yıllardır cahil cühela dolu arapların peşinden koşuyorlar.Çok yanlış ülkeye yerleşmişim ben :/

Görüş Bildir