Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 12 Japon Filmi

 > 
500PAYLAŞIM

1940'lar ve 1960'lar arasında altın çağını yaşamış olan Japon sineması, geçtiğimiz yıllarda yeniden canlanmaya başladı. Bu gizemli ülkenin sinemasının ünü yayıldıkça, Japon tarihine, değerlerine ve kültürüne dair pek çok şey öğrenme imkanını da yakalıyoruz. İşte yeni başlayanlar için Japon sinema tarihine damgasını vurmuş 12 harika film:

Kaynak: http://theculturetrip.com/asia/japan/art...

1. Son Veda / Departures (2008)

"Departures", Yabancı Dilde En İyi Film Oscar'ını kazanan ilk Japon filmi. Japon sinemasının karanlık kalbini yansıtan bu film, çalıştığı orkestranın dağılmasının ardından ölüleri cenaze için hazırlama işine girmek zorunda kalan bir çellistin yaşadıklarını konu alıyor. Ana hatlarıyla Shinmon Aoki'nin "Coffinman"inden uyarlanmış olan film, ölümle ilgili ritüelleri ve bu ritüellerin tetiklediği duyguları ustalıkla yansıtıyor. Japon dağıtımcılar, mesleki olarak ölülerle ilgilenmek zorunda olan insanlarla ilgili önyargılar yüzünden filmi yayımlamak konusunda başta isteksiz davranmış olsalar da, üzerinde fazla konuşulmayan bir Japon uygulamasını ele alan bu film dünya çapında büyük takdir topladı.

2. Ölüm Oyunu / Battle Royale (2000)

Dünya sineması üzerinde büyük bir etki bırakmış olan "Battle Royale",  oldukça ünlü bir film. "Açlık Oyunları"nın yazarı Suzanne Collins, "Battle Royale"i hiç izlemediğini dile getirmiş olsa da, iki film arasındaki benzerlikler hemen göze çarpıyor. İki filmde de okul çağındaki çocuklar ve genç yetişkinler ölümüne savaşıyorlar ve neticede yalnızca bir kişi zafer elde ediyor. Elbette "Battle Royale", Hollywood yapımı "Açlık Oyunları"na göre daha kanlı ve sert bir film; ancak film boyunca etkisi hissedilen kara mizah filmi eğlenceli kılıyor.

3. Fireworks (1997)

"Fireworks", Japon sinemasının son 20 yıldaki yükselişini başlatan filmlerden biri olarak görülüyor. Filmin dünya çapındaki başarısı, Takeshi Kitano'yu Japonya'nın en iyi ve saygıdeğer yönetmenlerinden biri haline getirdi. 

Sert bir polis olan Nishi, kızını yakın zamanda kaybetmiştir ve karısı da ölümcül bir hastalığın pençesindedir. Filmin büyük kısmı, yumuşak kalplilik ve öfke arasında gidip gelen Nishi'nin çelişkili karakterine odaklanıyor.

4. Harakiri (1962)

1619 ve 1630 yılları arasında geçen "Harakiri",  efendisi olmayan yaşlı bir ronin samurayın hikayesini konu alıyor. Bir derebeyinin evine giden samuray, hara kiri yapabilmesi için bir yer verilmesini talep eder. Ancak kendisinden önce oraya varmış olan genç bir samurayla ilgili sorular sormaya başladığında işler beklenmedik bir yöne gider. Özellikle Ortaçağ Japonyası'na ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken bir film "Harakiri".

5. Kimse Farketmiyor / Nobody Knows (2004)

"Nobody Knows"un hikayesi, 1980'lerin sonunda yaşanmış gerçek bir olaya dayanıyor. Yaşları 5 ve 12 arasında değişen dört üvey kardeş anneleri tarafından terk edilir. Çocuklar, dışarı çıkamaz, okula gidemez ve bu yüzden başkaları tarafından görülemezler. Böylelikle birbirlerine güvenmek zorunda kalacak ve birlikte mücadele edeceklerdir.

6. Geç Gelen Bahar / Late Spring (1949)

Sinema tarihiyle ilgilenen herkes için altın değerinde olan "Late Spring", listemizdeki en eski film. Film, orta sınıfın günlük hayatını gerçekçi bir şekilde yansıtma amacı güden "shomin-geki" türünün en ünlü filmlerinden biri. "Noriko Üçlemesi"nin ilk filmi olan "Late Spring"i, "Early Summer" ve "Tokyo Story" izliyor.

7. Sarı Irkın Şehveti / Rashomon (1950)

"Rashomon"sinema tarihinin en etkileyici ve cüretkar filmlerinden biri. Film, bir suçun akıbetini farklı karakterlerin bakış açılarından yansıtıyor. Bugün "Rashomon etkisi" olarak bildiğimiz durum da ismini bu filmden alıyor.

8. Halka / Ring (1998)

"Orijinali, Hollywood uyarlamasından daha korkunç!" cümlesini duymamış olamazsınız. Gizemli bir video kaset, arkasındaki gizemi çözemeyenlerin ölümüne sebep olur. Ring, hem daha fazla film izlemek istemenize, hem de bir daha yalnız film izlememeye yemin etmenize sebep olabilir.

9. Yedi Samuray - Kanlı Pirinç / Seven Samurai (1954)

Seven Samurai, tüm zamanların en heyecan verici epiklerinden biri. Felsefi ve duygusal konuları ustalıkla işleyen film, eğlenceli aksiyon sahneleri ile de dikkat çekiyor. Ayrıca, çekildiği dönemdeki diğer filmlerle kıyaslandığında teknik açıdan ve anlatım açısından oldukça öncü niteliklere sahip bir film "Seven Samurai".

10. Ruhların Kaçışı / Spirited Away (2001)

Doğunun Disney'i olan Studio Ghibli filmlerinden pek çoğu bu listede kendine yer bulabilirdi. Özellikle bu filmi seçmiş olmamızın sebebi ise kazandığı ödüller. En İyi Animasyon dalında Oscar ve Altın Ayı alan "Spirited Away", her yaştan insanın zevkle izleyebileceği bir yapım.

11. The Taste of Tea (2004)

"The Taste of Tea", genellikle Ingmar Bergman'ın "Fanny ve Alexander"ının sürreal bir versiyonu olarak görülüyor.  Film, Tokyo'nun kırsal kesiminde yaşayan bir aileyi konu alıyor. Ancak bu aile, yetenekleri ve tuhaflıkları ile hiç de sıradan bir aile değil. Uluslararası film festivallerinden pek çok ödül toplayan bu film, Japon yönetmenlerin görsel çarpıcılık ve duygusal yoğunluk içeren filmler yapma konusundaki becerilerini gözler önüne seriyor.

12. Yağmurdan Sonraki Soluk Ayın Hikayeleri / Ugetsu (1953)

Japon sinemasının başyapıtlarından biri olarak görülen bu siyah-beyaz dram, iç savaşın devam ettiği Azuchi-Momoyama Dönemi'nde geçiyor. Hikayenin kalbinde savaş, aşk, ihtiras ve aile gibi konular var. "Ugetsu", "Rashomon" ile birlikte Japon sinemasının adını duyurmasını sağlayan kilit filmlerden biri olarak görülüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bayrak-m-bayrak

HARA KİRİ COK İYİ İZLEM,ŞTİMDE İZLEMENİZİ şiddetle tavsiye ediyom

yusuf-gulec

Akira kurasawa ve Masaki kobayashinin bir tane kötü filmi yok.1960-70 arası japonya film endüstrisinde devrimler yapmış Toshiro Mifune , Tatsuya Nakadai gibi kendine has mimikleri imzaları olan mükemmel aktörler yetiştirmiştir.Listeyi 12 değil en az 30 yapın.Zira ilk 20 de sadece bu iki yönetmenin filmleri rahatlıkla yer alır.İyi seyirler

Gizli Kullanıcı

1.film iyiydi derin duygular yaşamak isteyenler izleyebilir

Gizli Kullanıcı

2 tanesini izledim kalanlara bakıp yorum yapacam

sezin-guduk

Halka'yı izleyeceğim >.<

Görüş Bildir