Munzur Üniversitesi Öğrencilerinden Elektrikli Otomobil: 1 Lira 43 Kuruşla 130 Kilometre Gidiyor

 > 
1.6bPAYLAŞIM

Munzur Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ve hocaları tarafından yapımı tamamlanan ve üniversite ile aynı adı taşıyan araç, TÜBİTAK tarafından düzenlenen alternatif enerjili araç yarışlarında üniversitesiyi temsil edecek. Yaklaşık 3-4 saate şarj olan ve tek şarj ile yaklaşık 130 kilometre yol gidebilen 'Munzur', bu mesafede sadece 1 lira 43 kuruşluk elektrik harcıyor...

Mühendislik Fakültesi önünde düzenlenen tanıtım etkinliğinde konuşan Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, tamamlanan elektrikli aracın üniversite öğrencilerinin katkısı ve akademik danışmanların gözetiminde yapıldığını belirtti.

Rektör İpek ayrıca, öğrenci ve akademik personelinin daha öncede TÜBİTAK destekli bir projeyle başarılı bir şekilde otomobil ürettiklerini söyledi.

"Amacımız yenilenebilir enerjide farkındalık yaratmak"

Alternatif enerji kaynaklarına gün geçtikçe ilginin artığını ifade eden Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Yrd. Doç. Dr. Bilgin Zengin ise,  "Munzur Üniversitesi olarak bizlerde bu yarışlara katılmaktaki temel amacımız, alternatif enerjili araçlar geliştirerek, hem ülkemizde hem de şehrimizde yenilenebilir enerji kaynakları konusunda bir farkındalık yaratmaktır. Üniversitemiz laboratuvarında geliştirmiş olduğumuz 'Munzur' isimli aracımız ismini üniversitemizden ve Tunceli ilimizin sembolü olan Munzur Irmağından almaktadır" diye konuştu.

2 kişilik olarak tasarlandı

Araç hakkında bilgiler veren Zengin, Munzur'un bir yıllık bir araştırmanın ve 4 aylık laboratuvar çalışmasının ardından üretildiği aktardı. 

İki kişilik olarak tasarlanan Munzur isimli araçta Munzur Üniversitesi'nin renkleri olan turkuaz, altın sarısı ve beyaz renklerinin kullanıldığını anlatan Zengin, "Aracın aküleri yaklaşık 3 ila 4 saat arasında dolmaktadır ve tek şarj ile 130 kilometre yol alan aracımız 130 kilometrede ortalama bir lira 43 kuruşluk enerji harcamaktadır." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir