Mülteci Sorunu Okyanusun Dibine Yansıdı

306PAYLAŞIM

Su altı heykelleri ile tanınan İngiliz sanatçı Jason Decaires Taylor son çalışmasında dünya çapındaki mülteci sorununa değiniyor.

Sanatçının "su altı müzesi" adını verdiği çalışmalarının son halkası Atlas Okyanusu'ndaki Kanarya Adaları'nın bir parçası olan Lanzarote'de yer alıyor.

The Rubicon adını verdiği çalışmasında oldukça gerçekçi 35 insan figürü, dönüşü olmayan bir yola ya da başka bir dünyaya açılan kapıya doğru yürüyor gibi görünüyor.

The Rubicon

Sanatçı bu figürlere ek olarak tasarladığı ikinci yerleştirmesinde ise Théodore Géricault'un "Raft of The Medusa" isimli eserinden esinlenmiş. Taylor, Géricault'un resmini batmış şişme bot üzerinde yardım bekleyen, acı çeken mülteciler olarak uyarlamış.

Théodore Géricault'un "Raft of The Medusa" isimli eseri

Sanatçı, bu eserinin mülteciler için yapılan bir anıttan çok, Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken ölen kişilere karşı, bütün dünyanın sorumluluğu olduğunu hatırlatan bir çalışma olduğunu söylüyor.

Jason Decaires Taylor'ın "Raft of The Medusa"sı

Okyanusun 14 metre derinliğinde yer alan heykel çalışmaları 25 Şubat tarihinden itibaren şnorkelle dalabilen kişiler tarafından ziyaret edilebilecek.

Projenin uzun vadedeki amaçları arasında bölgede yaşayan yerel balık türleri için yapay bir resif oluşturmak ve okyanusların karşı karşıya olduğu çevresel tehditlere karşı herkesi bilinçlendirmek yer alıyor.

Arkitera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir