Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Modern Sanatın Nirengi Noktası: 'Patates Fotoğrafı' 1.5 Milyon Dolara Alıcı Buldu!

110PAYLAŞIM

Patates, kilosu 3 lira civarında gezinse de, etkili bir ışıkla fotoğraflandığı zaman değeri milyon doları aşan bir şey olduğunu ispat etmiş durumda.

Ama nasıl? Patatesin manevi başkenti İrlanda'da yetişmiş bu asil ve çirkin patatesin fotoğrafı nasıl 1.5 milyon dolar edebildi?

Çalışma Potato #345 (Patates #345) olarak isimlendirilmiş.

Öncelikle şunu belirtelim: Fotoğrafın sahibi olan, Johnny Depp, Steven Spielberg ve Sinead O'Connor gibi isimleri fotoğraflayan Kevin Abosch dahi, ürününün fiyat etiketinin absürt olduğunu düşünüyor.

Zaten olan şey de, Abosch'un bir patatesi güzelce fotoğraflayıp bir modern sanat sergisinde varsıl birilerine 'iteklemesi' değildi.

Abosch'un Sinead O'Connor portresi.

Olay aşağı yukarı şöyle gelişti: Fransa'da yaşayan Abosch'un evinde ağırladığı bir Fransız iş adamı, duvarda asılı duran Potato #345'i görüyor ve aşırı beğeniyor.

Abosch'un ilaç kutusu çalışması. 

Tabii beğenmekle kalmayıp, istiyor da. İki hafta içinde bir fiyat etiketi belirleniyor ve Fransız iş adamı 1.5 milyon dolara Potato #345'e sahip oluyor.

Dünyanın en fotojenik patatesi.

"Patates, bugüne kadar en yüksek kazancı elde ettiğim çalışmam oldu" - Kevin Abosch

Patates #345'in, 3 farklı boyutta orijinal baskısı yapılmış. Bunlardan biri Novi Sad'daki Çağdaş Sanatlar Milli Müzesi'ne, diğeri sanatçının özel koleksiyonuna, sonuncusu da, evet, malum alıcıya gitmiş.

"Aslında birkaç tane patates çekmiştim ama bu hangisiydi gerçekten hatırlamıyorum." - Kevin Abosch

Bir başka Abosch çalışması. Kömür?

Abosch'un siyah zemin üzerine fotoğrafladığı objeler serisi oldukça ön planda. (Portrelerinde de bu yöntemi tercih ediyor.) Patates de bu seriden bir parçaydı.

Bu serinin zengin sanat düşkünlerinin favorisi. Öyle ki, patates haricinde diğer pek çok eser de 250 bin dolara kadar alıcılar bulmuş vaziyette. 

Vaziyet aşağı yukarı böyle... Abosch çoğunlukla İrlanda-Fransa ikilisinde ikamet ediyor ve fotoğraf çekmeye devam ediyor.

Öğlen yemeğinde patates kızartması yediyseniz, midenizde şimdiden bir ağırlık oluşmaya başlamış olmalı. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-durukan

Johnny Depp in Connorın veremediği elektriği patatesten almak

handenurr

1 sene önceki haberin hortlama sebebi neden?

alp_er

hayran kaldım. keşke bizi de böyle manyaklar bulsa.

frost

Sanatı seviyoruz tamamda böyle sanatın anıma koyarım afedersiniz. Ya varya zaten muhtemelen birisi var, böyle şakalar komiklikler yaparak bizi delirtmeye çalışıyor muhtemelen. Cidden bak.

oneoyle

bakış açısı denilen şey burada önemli ortalama düzeyi belli olan toplumumuzda düşünceler ve anlayış da sığ ve fakir olduğu için bu mevlanın bu sekilde dile getirilmesi elbette : patata la bu buna bu kadar para verilir mi denir denir Normal yani : bedavacı bi toplumun aksam eve ne getiricek ay sonu nasıl gelicek diye düşünen toplumun ne aakası olabilir Sanatla kültürle sanatcı ile bakış açısı ile Ben de aynı tepkiyi verdim merak etmeyin cunku kanımızda var orta gelirli bakış açısına sahip olmak ..

ybnc

aksam eve ne getiricek ay sonu nasıl gelicek diye düşünen toplumun ne aakası olabilir Sanatla kültürle sanatcı ile bakış açısı ile...Bu yere kadar tamam.Öncelik meselesi.Ama fotoğraf sahibinin bile fiyatını absürt bulduğu bu fotoğraf ve fiyatının orta gelirli bakış açısı ile alakası yok.Hangi bakış açısından bakarsan bak o fiyatı etmez.Ya vardır bi bit yeniği danışıklı dövüş falan yada alan vatandaş artık olayı aşmıştır.Resim olsa amenna.

oneoyle

:D etmeyebilir ama bunu belirleyici etmen olarakkimse göremez görmemeli Sonuçta fiyatlar sanatlar kişisel düşünceler anlaşılmaz duvarlardır. Değişibilir etkiler yaratır. Bir nevi sende haklısın.

Görüş Bildir