Modern Sanatın Nirengi Noktası: 'Patates Fotoğrafı' 1.5 Milyon Dolara Alıcı Buldu!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Patates, kilosu 3 lira civarında gezinse de, etkili bir ışıkla fotoğraflandığı zaman değeri milyon doları aşan bir şey olduğunu ispat etmiş durumda.

Ama nasıl? Patatesin manevi başkenti İrlanda'da yetişmiş bu asil ve çirkin patatesin fotoğrafı nasıl 1.5 milyon dolar edebildi?

Çalışma Potato #345 (Patates #345) olarak isimlendirilmiş.

Öncelikle şunu belirtelim: Fotoğrafın sahibi olan, Johnny Depp, Steven Spielberg ve Sinead O'Connor gibi isimleri fotoğraflayan Kevin Abosch dahi, ürününün fiyat etiketinin absürt olduğunu düşünüyor.

Zaten olan şey de, Abosch'un bir patatesi güzelce fotoğraflayıp bir modern sanat sergisinde varsıl birilerine 'iteklemesi' değildi.

Abosch'un Sinead O'Connor portresi.

Olay aşağı yukarı şöyle gelişti: Fransa'da yaşayan Abosch'un evinde ağırladığı bir Fransız iş adamı, duvarda asılı duran Potato #345'i görüyor ve aşırı beğeniyor.

Abosch'un ilaç kutusu çalışması. 

Tabii beğenmekle kalmayıp, istiyor da. İki hafta içinde bir fiyat etiketi belirleniyor ve Fransız iş adamı 1.5 milyon dolara Potato #345'e sahip oluyor.

Dünyanın en fotojenik patatesi.

"Patates, bugüne kadar en yüksek kazancı elde ettiğim çalışmam oldu" - Kevin Abosch

Patates #345'in, 3 farklı boyutta orijinal baskısı yapılmış. Bunlardan biri Novi Sad'daki Çağdaş Sanatlar Milli Müzesi'ne, diğeri sanatçının özel koleksiyonuna, sonuncusu da, evet, malum alıcıya gitmiş.

"Aslında birkaç tane patates çekmiştim ama bu hangisiydi gerçekten hatırlamıyorum." - Kevin Abosch

Bir başka Abosch çalışması. Kömür?

Abosch'un siyah zemin üzerine fotoğrafladığı objeler serisi oldukça ön planda. (Portrelerinde de bu yöntemi tercih ediyor.) Patates de bu seriden bir parçaydı.

Bu serinin zengin sanat düşkünlerinin favorisi. Öyle ki, patates haricinde diğer pek çok eser de 250 bin dolara kadar alıcılar bulmuş vaziyette. 

Vaziyet aşağı yukarı böyle... Abosch çoğunlukla İrlanda-Fransa ikilisinde ikamet ediyor ve fotoğraf çekmeye devam ediyor.

Öğlen yemeğinde patates kızartması yediyseniz, midenizde şimdiden bir ağırlık oluşmaya başlamış olmalı. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-durukan

Johnny Depp in Connorın veremediği elektriği patatesten almak

donkek

modern akımın başladığı an: "beyler bir şey buldum hiç eskisi gibi ayrıntı, düşünce, anlatım kasmayın şuraya bir şey sıçıyoruz ve gerisini siz düşünün diyoruz ve etrafa topladığımız mallarını sidik yarışına sokuyoruz. etrafta bu kadar sanattan anlamayan sonradan görmüş varken paraya para demicez oğlum"

handenurr

1 sene önceki haberin hortlama sebebi neden? http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/01/160125_patates_milyon_euro

alp_er

hayran kaldım. keşke bizi de böyle manyaklar bulsa.

frost

Sanatı seviyoruz tamamda böyle sanatın anıma koyarım afedersiniz. Ya varya zaten muhtemelen birisi var, böyle şakalar komiklikler yaparak bizi delirtmeye çalışıyor muhtemelen. Cidden bak.

Başlıklar

FransaİrlandaJohnny DeppSinead O'ConnorTerciholay
Görüş Bildir