Mısır'da 3 Bin Yaşındaki Mumyada Karmaşık Desenli Dövmeler Bulundu

-

Stanford Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, Antik Mısır’dan günümüze ulaşan 3 bin yaşında, son derece iyi korunmuş bir kadın mumyasında karmaşık desenlerden oluşan dövmeler belirledi.

Üniversitede görevli arkeolog Anne Austin, ABC News’e yaptığı açıklamada mumyanın krallar vadisi olarak bilinen Luxor yakınlarındaki Set Maat köyünde ortaya çıkarıldığını ve Mısır’ın yirminci hanedanı dönemine ait olduğunu söyledi. Omuzlarında, boynunda, kollarında ve sırtında tanrıça Hathor’un inekleri ve Wadjet’in koruyucu ilahi gözü tasvirli dövmeler bulunan mumya, geçen yüzyıl yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılmış ancak 2014 yılına kadar dövmeler fark edilememişti.

Sanatçılık olarak bu kadın mumyanın dövmesi tek örnek

Kızıl ötesi ışın sayesinde dövmeleri görebildiklerini belirten Austin, Mısır mezarlarından şimdiye dek üç dövmeli mumya çıkarıldığını, diğer ikisinin geometrik şekiller içerdiğini, sanatçılık olarak bu kadın mumyanın dövmesinin tek olduğunu ilave etti.

Arkeoloğa göre mumya o dönemde kadınların dine etkin katkılarını ve dini sembollü dövmelerle ileri düzeyde bir role sahip olduklarını gözler önüne seriyor.

Antik Mısır’da dövme yaparken ne gibi aletler ve mürekkep kullanıldığı henüz tam olarak bilinmiyor.

Arkeoloji Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mısırannetattoo
Görüş Bildir