Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Minecraft İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Gamer-

1. Notch

1. Notch

Minecraft, Markus Persson adındaki İsveçli bir yazılımcı tarafından yaratıldı. Markus, Minecraft dünyasında "Notch" takma adıyla tanınıyor.

2. Notch 4 yıl yazılımcı olarak çalışmış

35 yaşında olan “Notch”, Minecraft’tan önce King.com adındaki şirkette 4 yıl yazılımcı olarak çalıştı. King.com’u duymadıysanız, Candy Crush’ı yaratan oyun firması diyeyim.

3. Cave Game

Notch, ilk geliştirdiği dönemde oyununa “cave game”, yani “mağara oyunu” ismini vermişti. Ama daha sonra Minecraft olarak değiştirdi.

4. Minecraft'ın PC alfa versiyonu

Minecraft’ın PC için alfa versiyonu 17 Mayıs 2009’da çıktı. Tam sürüm olarak ise 17 Kasım 2011’de piyasaya sürüldü.

5. Minecraft oyuncuları

Minecraft’ın şu anda 100 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı var.

6. Minecraft'ın yayılışı

Minecraft için bir kuruş reklam harcaması dahi yapılmadı. Oyun, kulaktan kulağa yayıldı. Bu yayılma da Youtube, Facebook, Reddit gibi sosyal ağlar sayesinde oldu.

7. Youtube sayesinde

Bir araştırmaya göre, Minecraft oynayan üç kişiden biri, oyunu Youtube’taki Minecraft videolarından öğreniyor.

8. Minecraft 54 milyon sattı

Minecraft dünyanın en çok satan üçüncü oyunu ünvanını taşıyor. Bugüne kadar sadece PC’de 15 milyon üyelik satıldı. Tüm platformlardaki satış ise 54 milyona ulaştı.

9. Creeper'ların görünüşü

Minecraft’taki creeper’ların bugünkü görünümü bir kod hatası sonucunda ortaya çıktı. Normalde domuza benzeyeceklerdi. Şişman ve kısa olmaları gerekiyordu. Ancak yazılımdaki hata nedeniyle tam tersi oldu. Oyunun yapımcıları bu görünümü beğenince o şekilde kaldılar.

10. Minecraft Danimarka

Danimarka hükümeti, çocukların coğrafyaya ilgisini artırmak için Danimarka’yı Minecraft dünyasına bire bir aktardı. Ancak Amerikalı hacker’ar sunucuyu hack’ledir, şehirleri dinamitle patlattılar ve tüm Danimarka bayraklarını Amerikan bayrağı ile değiştirdiler.

11. Flat (düz)

Minecraft’ın “flat”, yani düz dünyasında, en sona kadar yürümek 820 saat sürüyor.

12. Minecraft filmi olacak

Minecraft’ın sahibi olan Mojang firması, Minecraft filmi için “Warner Bross”la anlaşma üzere olduklarını açıkladı. Büyük bütçeli bir film olacağı ve vizyona 2018 yılında gireceği söyleniyor.

13. Minecraf'ı Microsoft satın aldı

Microsoft , 15 Eylül 2014’te Minecraft’ı satın aldığını duyurdu. Tamamı nakit olarak ödenen para tam 2,5 milyar dolar. Bizim paramızla 5,5 milyar TL ediyor. Notch artık bir milyarder. Ama çılgınlık düzeyinde sevilen bir oyun yarattığı için fazlasıyla haketti tabi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFacebookMicrosoftYoutubehackminecraftoyun
Görüş Bildir