Milli Sporumuz Doping: Yakın Tarihte Doping Yaptığı Ortaya Çıkan 14 Türk Sporcu

 > -

1. Süreyya Ayhan Kop

2001 Pekin Üniversite Yaz Oyunları'nda 1500 metre birinciliği, 2002 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya, 2003 Paris Dünya Atletizm Şampiyonası'nda gümüş madalya gibi müthiş başarılar elde ederek Türk spor tarihine geçen Süreyya Ayhan, 2004 Atina Olimpiyatları öncesinde sakatlandığını açıkladı. Ardından sakatlık sürecinde dopingli madde kullandığı ortaya çıkan ve süreci iyi yönetemeyen Ayhan çalkantılı bir döneme girdi. Bir türlü kendini aklayamayan ve gittiği her kapıdan geri dönmek zorunda kalan Süreyya Ayhan ömür boyu men cezası aldı.

2. Nevin Yanıt

2012 Avrupa şampiyonluğu, olimpiyat beşinciliği, 2013 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası altın madalyası gibi başarıları olan Nevin Yanıt dopingli olduğu gerekçesiyle 2014 yılında 2 yıl men cezası aldı ve bütün rekorları silindi. Ayrıca 2012'den itibaren kazandığı madalyaları da elinden alındı.

3. Eşref Apak

2004 Atina Olimpiyatları'nda çekiç atmada bronz madalya sahibi olan Eşref Apak, dopingli oldupu gerekçesiyle 2 yıl men cezasına çarptırıldı.

4. Halil Mutlu

3 olimpiyat, 5 Dünya, 10 Avrupa şampiyonluğu bulunan, sayısız rekora imza atan Halil Mutlu 2005 yılında dopingli çıkmış ve 2 yıl men cezası almıştı.

5. Elvan Abeylegesse

Türkiye ve Avrupa rekortmen, olimpiyat gümüş madalyası sahibi Elvan Abeylegesse, Uluslararası Atletizm Federasyoları Birliği'nin yeni teknolojiyle geçmişe dönük doping testinde dopingli çıktı.

6. Aslı Çakır Alptekin

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza atan Aslı Çakır Alptekin, dopingli olduğu gerekçesiyle 8 yıl bütün müsabakalardan men edildi ve madalyası geri alındı.

7. Nurcan Taylan

Halterde 6 Avrupa ve 2 Dünya rekoru sahibi, 2004 Atina Olimpiyatları'nda Olimpiyat ve Dünya rekoru kırarak altın madalya kazanan Taylan, doping kullandığı gerekçesiyle 2012 yılında Uluslararası Halter Federasyonu tarafından 4 yıl men cezası aldı.

8. Binnaz Uslu

2005'te İspanya'daki Akdeniz Oyunları'nda bronz madalyanın sahibi olan Uslu'nun doping yaptığı ortaya çıktı ve sporu bıraktığını açıkladı.

9. Şamil Erdoğan

2014'te Özbekistan'daki Dünya Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan Şamil Erdoğan, doping testleri pozitif çıkınca müsabakalardan men edildi ve madalyası geri alındı.

10. Sedat Artuç

2004 Atina Olimpiyatları'nda bronz ve 2008 Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Sedat Artuç, daha sonraki dönemde dopingli çıktı.

11. Hasan Şaş

12. Ermal Kuqo

13. Ayhan Akman

14. Kerem Gönlüm

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

doping ne?

alican-turkkollu

Hala testlerde fark edilemeyen doping üretemediğimiz için Türk milleti olarak utanmalıyız.

mark-ruffalo

keşke yapmasalardı adı doping liye cıkacagına haklarıyla kaybetselerdi...

unbowedunbentunbroken

çatır çatır kullanıyorlar abi lisede arkadaşım Türkiye 2.si oldu çatır çatır testeronları götten yiyordu, yalan söylemeye gerek yok bazı kadınların adele kalitesi bile gösteriyor zaten geldikleri hali

drunkyducky

HEDO?

Başlıklar

Altınİspanya
Görüş Bildir