Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Michelangelo'nun Sistine Şapeli'ne Gizlediği ve Az Kişinin Bildiği Anatomik Şifreler Bulundu!

-

Dünyanın en ünlü eserlerinden biri olan Sistine Şapeli her yıl milyonlarca turistin akınına uğruyor. Yapımında birçok ünlü sanatçının emeği olan eserin en dikkat çekici kısmı ise tavanı.

Yıllardır içerdiği gizli mesajları ortaya çıkarmak için çalışan araştırmacılar ise bu sefer yeni bir şifre ile karşımızda...

Kaynak: http://bigthink.com/philip-perry/did-mic...

Sistine Şapeli 1477-1481 yılları arasında Papa IV. Sixtus için yaptırılmıştır.

IV. Sixtus; Botticelli, Perugino, Signorelli, Roselli gibi devrinin en büyük sanatçılarını şapeli boyamaları için görevlendirmiştir.

Tavan ilk olarak altın yaldızlarla süslenmiş ve maviye boyanmıştır ancak daha sonra önemli bir toplantı merkezine dönüştürüldüğünde daha anlamlı resimlerle süslenmesine karar verilmiştir. 

Sixtus'un yeğeni Papa II. Julius, 1508-1512 yılları arasında tavanın değişmesi için Michelangelo'yu görevlendirmiştir.

O zamanlarda ünlü bir heykeltıraş olan Michelangelo ilk olarak bu görevi üstlenmek istemese de direnemeyip kabul etmek zorunda kalmıştır.

Michelangelo, şapelin tavanına Yaratılış Kitabı'ndan sahneler tasarlamış ve fresklerle portreler yapmıştır.

1000 m² alanda çalışan Michelangelo, 300'den fazla figür ve Eski Ahit'te tarif edilen 9 sahneyi içeren tavan fresklerini 4 yılda tamamlamayı başarmıştır.

Bu sahnelerden en çok bilinenleri Adem'in Yaratılışı, Işığın Karanlıktan Ayrılışı, ve Büyük Tufan’dır.

Sahnelerdeki gizli mesajlar..

Rönesans zamanı olmasına rağmen kilisede son derece katı kurallar vardı ve bu kurallara karşı yapılan hareketler kişilerin hayatlarına mal olabiliyordu. Bu durum da tarihin en önemi sanatçılarından birinin, tarihin en önemli eserlerinden birine gizli mesajlar saklamış olabileceği fikrini doğuruyordu.

Bu mesajlardan ilki Adem'in Yaratılışı sahnesinde idi.

Önemli sanat eserlerinin başında gelen Adem'in Yaratılışı sahnesi, tavanın ortasında bulunan 4. sahnedir. İncil'e göre Tanrı, Adem'i kendi suretinde yarattı denmektedir. Bu yüzden resimdeki iki erkek arasındaki fiziksel benzerliğin bu durumu tasvir ettiği düşünülmektedir.

1990 yılında Dr. Frank Lynn Meshberger tarafından yapılan bir keşifte ise Tanrı figürüne gizlenmiş bir beyin ve onun etrafını sarmış meleklerin pelerinlerinin kesiştikleri görülmüştür.

Bu durumun, Tanrı'nın insanlığa zekâyı miras bırakmasını betimlediği düşünülür.

2000 yılında ise bir nefroloji uzmanı başka bir bölümde saklı bir böbrek figürü bulmuştur. Bu durumu da sanatçının böbrek taşı rahatsızlığını betimlemesi olarak açıklamıştır.

2010 yılında yapılan bir başka araştırma bu bölümde bulunan saklı bir başka beyin figürünü ortaya çıkarmıştır.

upload.wikimedia.org

Medikal illüstratör Ian Suk ve beyin cerrahı Dr. Rafael J. Tamargo tarafından yapılan bu çalışma Nörosirurji dergisinde yayınlanmıştır. Çalışmada Tanrı'nın kalkmış çenesinin altında, boynunun üzerinde beyin sapı, temporal lob bölümleri, medulla ve diğer bölümlerin görüldüğü açıklanmıştır.

Suk ve Tamargo, normalde daha uzun ve dalgalanır şekilde gösterilen Tanrı'nın sakalının bu sahnede kısa ve yukarı kıvrımlı olmasını da bu duruma dikkat çekilmek istendiği olarak yorumlamıştır.

Michelangelo'nun çocukluk yıllarından başlayarak, kilise mezarlığında cesetleri keserek üzerlerinde araştırmalar yaptığı ve bu yüzden heykellerinin çok canlı gibi göründüğü söylenmektedir.

"Aşağıdan yukarı bakıldığında hiç alışık olmadığımız bir şekilde beyin sapı görüntüsü ile karşılaşırız. Çoğu insan, nöroanatomi üzerine derinlemesine bir araştırma yapmadıkları sürece tanıyamazlar bu şekli" der Suk.

Suk ve Tamargo’ya göre bir başka dikkat çekici detay ise omurilik figürü.

Tamargo bu figürün merkezi sinir sistemini betimlemek için fazla düzgün olduğunu söylemektedir.

2016 yılında yayınlanan Klinik Anatomi dergisinde, iç organlara ek olarak sanatçının resimlerine dişilik anatomik yapısını da kattığı ve kadınların kuvvetini göstermek amacıyla onları güçlü ve kaslı olarak tasvir ettiği iddia edilmektedir. Fakat sanat tarihçileri bu çıkarıma Michelangelo'nun sadece erkek cesetleri üzerinde çalışmalar yaptığını söyleyerek karşı çıkmışlardır.

Sanatçıların eserlerine gizli semboller kullanarak vermek istediği mesajlar yıllar boyu tartışılacaktır mutlaka... ama ben daha kısa sürede fikir sahibi olmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vilyimvolis

ortaokula yıllarında mahalleden platonik aşık beslediğim kız benden ödevi için bir manzara resmi yapmamı rica etmişti.. resmi bitirip resimdeki ağaçlardan birinin gövdesine küçücük ama çok küçük kalp içine baş harflerimizi yazmıştım, bu da benim şifrem, çözülemedi tabi şuan evli ve 2 çocugu var :)

trrs

Aga bu yaşımda sigaraya başlatma beni be :(

elif-dagli3

michelangeloya göstersek bunları o bile şaşırır akddgald

tahref156

Michelangelo bundan habersizdir, bazıları zorla bir şeyler bulmaya çalışmış.

Gizli Kullanıcı

harika olmuş

ilyailyic

dan brown un romanlarında bu konularla ilgili ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz

Görüş Bildir