Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Metallica'nın Değeri Bir Türlü Bilinmemiş 10 Şarkısı

3.7bPAYLAŞIM

Metallica denince aklımıza gelen hisler farklı olsa da şarkılar aynı: Enter Sandman, Nothing Else Matters, Master of Puppets, Fade to Black, Seek & Destroy, Sad But True, One... Tabi ki bu şarkılar Metallica'nın en iyi işleri belki ancak bu şarkıların ötesinde, hak ettiği değeri bulamamış şarkılar da var. Çoğuluğu Load, ReLoad ve St. Anger albümlerinde olan bu şarkılardan en önemli on tanesini seçip önünüze koydum efendim.

10. Bleeding Me

S&M'in müzikal kalitesi ve albüm/DVD çıkışı sayesinde hak ettiği değerin yarısını bulabilmiş bir Load şarkısıdır. Şarkı, bas gitarist Jason Newsted'in deyişiyle "ruhsal işkence"yi anlatır. Şarkıdaki kişi, içindeki pisliklerden arınmak için kendisini kanattığı söylemektedir. Sözleri yazan James Hetfield'ın küçük yaşta annesini kaybetmesi ve Metallica'nın ilk yıllarında bas gitarist arkadaşı Cliff Burton'ı kaybetmesi düşünülürse, evet bu şarkı James Hetfield'ın içindeki kötü anılardan arınıp şarkının son sözünde de dendiği gibi yolunu daha iyi bir şeye doğru açmasıdır. James Hetfield bir keresinde bu şarkı hakkında "Ben bu şarkıyı gözlerimde yaşlarla çalar söyleyebilirim; ama diğerleri sadece çalar." diyerek bir yorumda bulunmuştur.

9. The Outlaw Torn

Load albümünde çıkmış, S&M'le adını duyurmuş bir diğer şarkı. İlk dört albümde süren thrash metalden sonra gelen ve grubu dünya çapında üne kavuşturan heavy metal albümü Metallica'dan (The Black Album) beş yıl sonra grubun çıkardığı hard rock ağırlıklı Load albümü hayranları hayalkırıklığına uğratmıştı. Oysa ki albümün melodileri, riffleri, basları ve özellikle sözleri ne kadar da profesyoneldi! Albümdeki her şarkıya baktığınızda örnek olarak Kill'em All'da göreceğiniz "bu gece içip zil zurna sarhoş olup kafa sallayacağız" ve "dünya kana bulanmış hadi adam öldürelim!"  tabirlerinin aksine üstündeki çamurları temizleyen ve yaptıklarından pişman olan bir adamın ağzından çıkmış sözler göreceksiniz. The Outlaw Torn da bu şarkılardan birisi. Şarkıda bir kanun kaçağının hayatını harcayıp kalıcı bir şeye tutunması ve pişmanlığı anlatılıyor. Michael Kamen'ın (RIP) kondüktörlüğünü üstlendiği orkestrayla Metallica'nın dokunaklı tonları başarılı bir iş çıkarıyor.

8. Leper Messiah

Load'dan çıkıp seksenli yıllara dönersek Master of Puppets albümünden Leper Messiah'ı karşımızda buluyoruz. Bu şarkı resmen bize somurtuyor neden bir Master of Puppets, Sanitarium kadar ilgi görmediği için. E haklı da! İsmini merhum bas gitarist Cliff Burton'ın koyduğu şarkı din adamlarının din ile insanları kendi çıkarları için aldatması, ne kadar günah işlerlerse işlesin onlara mevkiler vaat etmesini anlatıyor. Cüretkar konusu dışında rifflerinden tutun, bas gitarına, bateri ritimleri (özellikle ustaca eklenmiş ve can sıkıcı şekilde fazla olmayan double bass tekniği) ve vokaline kadar metal müziğin temel taşlarından biri olmayı hak eden bir şarkı.

7. The Shortest Straw

..And Justice for All albümünden çıkmış bu güzide parça duyabileceğiniz en kulak doldurucu riff ve soloya sahip şarkılardan birisi. Özellikle Quebec Magnetic DVD'sindeki performansını paylaştığım şarkının konusu adaletin bir şans oyunu sayılıp yalan ve entrikaların hukuku engellemesini anlatıyor. Şarkının adı ("En Kısa Çöp") de bu şans oyununu doğrular nitelikte. Sert riffler, canlı davulları ve arka vokal ile süslenmiş vokalleriyle aynı albümdeki One, Blackened, Harvester of Sorrow gibi şarkıların gölgesinde kalmış bir şarkı.

6. The Unforgiven III

Haline en üzüldüğüm şarkılardan birisidir bu şarkı. The Black Album'ün küresel başarısıyla The Unforgiven serisinin baş tacı olan ilk The Unforgiven'dan sonra gelen diğer iki şarkı arasında en çok ezileni budur bence. The Unforgiven II, '97 Bilboard Müzik Ödülleri'nde çalınıp zamanın MTV çocukları tarafından tanınmış olsa da 21. yüzyılın "Eski Metallica kalmadı!" diyen ve kendilerine "metalci" diyenler yüzünden bu şarkının değeri bilinemedi. Şarkı serisinin üçüncüsü olan The Unforgiven III, Kirk Hammett'ın tavsiyesi üzerine bir ballad halini bırakıyor ve daha önce hiçbir Metallica şarkısında görmediğiniz bir şekilde (ve The Unforgiven serisinin baştaki boru sesinin aksine) bir piyano tonuyla başlıyor. Bu seferki "Affedilmeyen" zatın derdi de vicdan azabı duyup denize açılmak, kaybolmak. Ancak bir sorunu var, gideceği bir yer yokken nasıl kaybolacak? The Unforgiven III, öğleden sonra şehir trafiğine bakarken, yağmur pencerenize vuruyorken kendi hatalarınızı sorgulamanızı sağlayacak bir şarkı. Ve eğer bunlardan ders çıkarırsanız size aynı şarkının sonundaki gibi rahatlama hissi veriyor.

5. Rebel of Babylon

"Böyle bir şarkı mı var?", "Aa bunu daha önce hiç görmemiştim!" diyebilirsiniz. Çünkü kendileri Death Magnetic'e sığdırılmamış ve 2011'de dört şarkılık Beyond Magnetic EP'sinin dördüncü şarkısı olarak çıkmış bir şarkı. Ve şarkı kısaca bir RIFF MAKİNESİ! Metallica'dan duyabileceğiniz belki de en agresif riff, davul, bas ve vokalleri içeriyor. Sert seven arkadaşları buraya alalım.

4. My Friend of Misery

Jason Newsted'in ne kadar iyi bir besteci ve bas gitarist olduğunu kanıtlayan şarkıdır. The Black Album'ün hit şarkıları arasında "Bakar mısınız?" diyen ve tezgahtara sesini duyuramayan müşteridir sanki. En başta bas gitarı olmak üzere şarkı sözlerindeki nida ve edebi imgeler, Hetfield'ın "mübarek" sesi ile daha da bir anlam kazanıyor. Wherever We May Roam'da olmadı ama belki de Poor Touring Me turunda aralıklarda Jason'ın bas solosunda çalınmak yerine tamamen çalınsa belki de bu listede olmayacaktı.

3. Prince Charming

100 Metallica hayranına sorsanız taş çatlasa üçünün bileceği bir şarkıdır. ReLoad'un "E bunda Lars çalamiyir!" denilen hard rock / heavy metal şarkılarından birisi. Yine Hetfield odaklı bir şarkı ve yine kimse tarafından görülmemek, hayalleri olan bir oğlanın hiçbirini gerçekleştirememesini anlatıyor. Anlayacağınız tam American Teenage filmindeki dersleri kötü olan ancak hergele olmayan çocuğun dramının jenerik müziği. Ama o vokaller, riffler yok mu... İşte bu unsurlar şarkıyı listede 3.  sıraya koyup "Şu yavrucağı da bir sevin!" dedirtiyor.

2. Shoot Me Again

O sevilmeyen St. Anger albümü var ya, ondan kopma bir parça 2. sıradaki parçamız. Diğer şarkılardaki gibi bu şarkıdaki saf öfke ve meydan okuma insanı yerinde hoplatıyor. Başlarındaki sakin ritim ve melodi fırtınadan önceki sessizlik misali. "Yediğim bütün kurşunları sana geri tükürüyorum!" sözü geçen bir şarkının ne kadar gaz ve cüretkar olacağını siz düşünün artık. Bir de St. Anger'ın tamamına hakim olan, haykıran vokallere eşlik eden agresif gitar tonu ve Lars'ın trampeti ile birlikte bir gürültü şölenine dönüşüyor şarkı.

1. Dyers Eve

Listenin lideri ...And Justice for All'un son şarkısı olan Dyers Eve. Metallica hayranları bu şarkıyı tanır tabi ki ancak "Bir arkadaşa bakıp çıkacaktım" modunda Metallica dinleyenler pek duymamıştır diye düşünüyorum. Şarkı, şahsıma göre en sert Metallica şarkısıdır. En başta şarkının müzikalliğine değinmek istiyorum. Şarkının hızlı temposu hiç durmuyor. Sert riffler hiç durmuyor. Albümün her şarkısında olduğu gibi baslar kısık. Şarkının bateri perküsyonu ise dillere destan. Bateristler arasında kutsal bir yeri vardır bu şarkının. Çünkü ÇOK ZOR! Double bass hiç durmuyor, kol ritmi çok hızlı, double bass dursa iki kick drum ritmi, kick drum tekli ritme inse hızlı kol ritmi baş gösteriyor. Şarkının sözleri ise Hetfield'ın anne babasına olan nefretiyle ilgili. Onu nasıl bağnaz fikirleriyle engelledikleri, onu bir cehennemde yaşattıkları ve şarkıdaki bir sözde dendiği gibi "uçmayı öğrenmeden kanatlarını kesmeleri" ile ilgili.

Son Olarak...

"Metallica Justice'ten sonra gitti!" diyenlere inanmayınız efendim. Belki ilk dört albümdeki sertliğini yitirmiş bir gruptur (ki bu sertliği Death Magnetic'te ağzınıza fırın küreğiyle vurulmuş gibi hissettirmiştir) ancak rock/metal camiasındaki diğer gruplar gibi kariyerinde tek bir konu üzerinden şarkı yapmamıştır Metallica. Kill'em All'da eğlence ve aksiyon, Ride the Lighting'de mistik ve ruhani temalı thrash, Master of Puppets'ta toplum konularına bir taşlama, ...And Justice for All'da bir isyan, The Black Album'de bir kendinden eminlik, Load/ReLoad'da yağmurlu bir gecede tek başına yürüyen bir adamın hüznü, St. Anger'da hayalkırıklıklarının sonucundaki öfke ve Death Magnetic'te ruhsal ve toplumsal kaosu görürsünüz Metallica'da. Garage Inc. albümüne topladıkları efsanevi rock ve metal şarkılarına olan yorumları da cabası! Metallica en sevdiğiniz grup tabi ki olmayabilir; ancak kabul edilmelidir ki Metallica olmadan müzik dünyası (metali bir yana bırakın, müzik dünyası) asla şu anki kadar iyi olmazdı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulkedisi

Hepsi benim bebeklerim.

Gizli Kullanıcı

Hastasıyız. :)

altnmee

bu listede ilk sırayı Load albümünden The House Jack Built almalıydı ve bazılarının değeri biliniyo yanlış tercih yapmışsınız

tc-can-taspinar

muhteşem galeri olmuş zamanlama da iyi olmuş konser öncesi :D

kavinsky

Çok güzel olmuşta . Değeri bilinmeyen bir şarkı varsa o da Astronomy dir. Orjinalinden daha iyidir. Ama kıymeti hiç bilinmedi aynı zaman da Until it sleeps te öyle.

worsethaneverybodysaunt

Başta da belirttiğim gibi neredeyse bütün Load, ReLoad ve St. Anger şarkıları. :) Astronomy ve diğer coverlar için de başka bir galeri yapmayı düşünüyorum, o yüzden coverları almadım.

Görüş Bildir