Meşhur İddiayı İnceliyoruz: Dünya Güneş'e 1 Cm Daha Yakın Olsaydı Gerçekten Ölür müydük?

1.1bPAYLAŞIM

O meşhur iddiayı hepimiz en az bir kere duymuşuzdur: "Dünya Güneş'e 1 cm daha yakın olsa yanarak ölürdük, 1 cm daha uzak olsa donarak ölürdük.".

Peki bu artık herkesin duymuş olduğu efsanevi iddianın doğruluk payı var mı?

İddiaya göre, Güneş'e 1 cm veya 1 metre daha yakın olsaydık, sıcaktan kavrulacağımız ve yanarak yok olacağımız söyleniyor.

Bu iddianın tamamen yalandan ibaret olduğunu belirterek hızlı bir giriş yapalım. Nitekim Güneş'e 1 metre kadar daha yakın olmamız hiçbir şey değiştirmez.

İddia, Güneş ile Dünya arasındaki mesafenin her daim aynı olduğunu düşünerek baştan kaybediyor.

Nitekim Dünya, yıl içerisinde zaten Güneş'e milyonlarca km yaklaşıp uzaklaşıyor. Eliptik yörünge nedeniyle her kış mevsiminde Güneş'e çok daha yakın, her yaz mevsiminde ise Güneş'e çok daha uzağız.

Tam olarak söylemek gerekirse, Güneş'e en yakın ve en uzak mesafelerimiz arasında tam 5 milyon km fark var.

Bunu 1 cm veya 1 metre ile kıyaslayınca, iddianın ne kadar boş olduğunu anlayabiliyorsunuz. 5 milyon km'lik farka rağmen, yaz ile kış arasında sıcaklık bakımından kimi bölgelerde yalnızca 10-15, kimi bölgelerde ise en fazla 40-50 derecelik farklar oluşuyor.

Anlayacağınız yanıp kavrulma gibi bir durum yok 5 milyon km farkta bile.

Bu eliptik yörüngenin de tamamen kusursuz olduğunu söyleyemiyoruz üstelik.

Nitekim Dünya, hareketi sırasında bir sağa bir sola yalpalayabildiği için, bu durum esnasında da birkaç metre uzaklaşıp yakınlaşıyor. Bildiğimiz üzere henüz yanıp kavrulmadığımıza göre, bu anlık yakınlaşmaların da bir etkisi yok.

İddiayı ortaya atanlar, bu duruma karşılık da bir cevap bulmuş durumdalar.

Bu sefer de, "Tamam işte, o 5 milyon kilometre 5.000.001 olursa veya 4.999.999 olursa, yok oluruz." diye karşılık verebiliyorlar. Nitekim bu durum da tamamen saçmalık, çünkü her yıldızın, çevresindeki gezegeni yakmayacağı veya dondurmayacağı bir bölgesi  var.

Goldilocks bölgeleri adı verilen bu bölgelerde bulunan gezegenler, yakmayacak ve dondurmayacak sıcaklıklara sahip oluyorlar.

Bizim yıldızımız olan Güneş'in Goldilocks bölgesi sınırları ise 108 milyon kilometre ile 250 milyon kilometre arasında konumlanmış oluyor.

Özetle Dünya'yı şimdiki konumundan alıp Güneş'in 1 metre değil 30 milyon kilometre daha yakınına veya uzağına götürseydik bile, Dünya'da yaşam var olmaya devam edecekti. Dolayısıyla bu iddia, hiçbir bilimsel tarafı olmayan, gerçeklikten tamamen uzak bir yapıya sahip.

Bilimle kalın!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fuat-kaya2

Dünya 1cm yakın olsaydı yanmazdı veya Dünya 1cm uzak olsa donmazdı Güneşe daha yakın veya daha uzak gezegenlerde var

mmert35

senin cevabına göre iddia doğru oluyor çünkü hiçbiri yaşanamayacak kadar ya soğuk ya da sıcak ama bunu bazı gezegenlerdeki bu değişimlerin aslında atmosfer eksikliğinden kaynaklı olduğunu bilmeyenler söyler sadece.

populer-bilim-tv

Yeni bir gezegene gidelim hep beraber https://onedio.com/haber/baska-dir-dunyada-yasami-baslatmak-738792

Gizli Kullanıcı

"Ilıman bölge" veya "Yaşanabilir bölge" denilen bir kavram var. Dünya ve Mars tam olarak bu bölgede bulunuyor.

arwen2701

şu içeriği nasıl din-islam meselesine getirdiniz bilmiyorum ama, aşağıdaki yorum yapan ateist bozuntuları cehennemde cosss cosss yanarken ben size karşınızdan orta parmağımla selam vericem. yazık çok üzülüyorum hepinize...

ibrahim-nazim-gume

Şş boşver sen onları, namazını kılmaya devam et.

handan-busra

Ayette geçen bu iddia(!) aslında evrendeki düzeni anlatan bir ifadedir diye anlasak durumu da kimse kimseyle kavga etmese keşke...

emrullah-seven

Dünyanın güneşe en yakın olduğu tarih (Günberi/Perihel) 4 Ocaktır (uzaklık:147.5 km), en uzak olduğu tarih (Günöte/Afel) ise 4 Temmuzdur (uzaklık:152.6 km). Tarihlerden görüleceği üzere dünyadaki mevsimlerin bu uzaklıklarla doğrudan bir ilgisi yoktur. Tarihler ve uzaklıklar için kaynak:

Görüş Bildir