Görüş Bildir
Haberler
Merkez Bankası'ndan Kripto Para Açıklaması: 'Telafisi Olmayan Mağduriyetler Yaratma İhtimali Var'

Merkez Bankası'ndan Kripto Para Açıklaması: 'Telafisi Olmayan Mağduriyetler Yaratma İhtimali Var'

Batuhan
16.04.2021 - 09:11

Resmi Gazete'de yayımlanan kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına ilişkin bir açıklama yapan Merkez Bankası, kripto paraların herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmamasından ötürü, usulsüz kullanılabileceğini ve işlemlerinin geri dönülemez nitelikte olması nedeniyle riskler barındırdığına işaret etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; kripto paralar ödeme hizmetlerinde ve elektronik para ihracında kullanılamayacak.

"Taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır"

"Taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır"

Merkez Bankası karara ilişkin şu açıklamayı yaptı: 

'Kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik düzenleme çalışması tamamlanmıştır.

Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.

Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.

Bu kapsamda, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunda yer alan yetkiler çerçevesinde “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe konulmuştur.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.'

Ne olmuştu?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
43
29
8
4
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
aslı berker

Kontrol edemediğim paralardan nefret ediyorum Sebastiyan :))))

Aç gözlü, konu ile ilgili hiç bir araştırma yapmayan insanlar kredi çekip giriyorlar, sonra "battık".

Sefa Döner

Türk borsasından daha güvenilir bence. Çünkü pamuk ipliğine bağlı saçma sapan bir borsamız var. Ekonomimiz sağlam olması için herkesin parasını borsaya aktar... Devamını Gör