Merkel'den Suça Karışan Göçmenlere Sınır Dışı Hamlesi

 > 
13PAYLAŞIM

Almanya'nın Köln kentinde yılbaşı gecesi yaşanan toplu taciz olayının ardından Başbakan Angela Merkel, göçmen yasasının sıkılaştırılmasını ve suç işleyen sığınmacıların ülkeden sınır dışı edilebilmesinin kolaylaştırmasını önerdi.

Yılbaşı kutlamaları sırasında tren istasyonunun önündeki kalabalık bir erkek grubu 100'den fazla kadına tacizde bulunmuştu.

Köln polisi kendilerine 170 şikâyet başvurusunun geldiğini, bunların 117'sinin cinsel saldırı iddialarıyla ilgili olduğunu açıkladı.

Saldırıları, Arap ya da Kuzey Afrikalı görünümlü erkeklerden oluşan grupların yaptığı bildirilmişti.

Olay Almanya'nın göçmenlere yönelik 'açık kapı politikası'nın eleştirilmesine neden olmuş ve olayı protesto edenler, polisi ve siyasileri tacizi hasıraltı etmeye çalışmakla suçlayarak, Başbakan Merkel'den kadınlara yönelik suçlarla ilgili adım atmasını istemişti.

31 şüpheliden 18'i sığınmacı çıktı

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Merkel, lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin bugünkü toplantısında, suç işleyenlerin sığınma hakkının elinden alınmasını önerdi.

Toplantının ardından konuşan Merkel, "Bir suç işlendiğinde ve kanun dışına çıkıldığında, bunun bedeli olmalı" dedi.

Almanya'da mevcut yasalara göre sığınmacılar ancak 3 yıldan uzun süreli hapis cezası aldıklarında ve kendi ülkelerine geri gönderilmeleri hayati tehlike oluşturmuyorsa sınır dışı edilebiliyor.

Hristiyan Demokrat Birlik'in bu önerisinin yasalaşması için parlamento onayı gerekiyor.

Toplantıdan önce de "Değişikliğin gerekli olduğuna dair belirtiler var" diyen Merkel, içişleri ve adalet bakanlarının yasayı nasıl "geliştirebilecekleri" üzerine çalıştığını belirtmişti.

Yasa değişikliği önerisinin tam içeriği henüz bilinmiyor.

İçişleri Bakanı sözcüsü Tobias Plater federal polisin verileri üzerinden zanlılarla ilgili bilgi verirken, "Adları belirlenen 31 şüpheliden 18'i sığınmacı statüsüne sahip" dedi.

Plater, zanlılar arasında dokuz Cezayirli, sekiz Faslı, dört Suriyeli, beş İranlı, iki Alman, bir Iraklı, bir Sırp ve bir ABD'linin olduğunu söyledi.

Ancak Alman polisi Köln'deki saldırının göçmen karşıtı nefreti körüklemek için kullanılmaması uyarısında bulundu.

Pegida gösteri düzenleyecek

İslam karşıtı aşırı sağcı Pegida (Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar) hareketi bugün Köln'de bir gösteri düzenleyecek.

Köln Emniyet Müdürü 'Toplu Taciz' Sonrası Görevden Alındı - onedio.com
Köln Emniyet Müdürü 'Toplu Taciz' Sonrası Görevden Alındı - onedio.com

Köln'de polis de olaylara müdahalede yetersiz kalmakla eleştirilmiş ve Köln Emniyet Müdürü Wolfgang Albers açığa alınmıştı.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir