Görüş Bildir

etiket Meral Velibeyoğlu Yazio: Öğrenme Kaybı mı? Öğrenci Kaybı mı?

Haberler
> Meral Velibeyoğlu Yazio: Öğrenme Kaybı mı? Öğrenci Kaybı mı?

Eğitim- öğretim camiasında bugünlerde akademik “öğrenme kayıpları” gündemin ilk sırasında. Öğrenme kayıpları tespit edilmeye çalışılırken, öğrenciler hangi konuları öğrenemedi, ne şekilde telafi edilebilir üzerinde planlamalar yapılıyor.

Telafi çalışmaları yaz aylarında mı, yeni öğretim yılı başında akşam veya hafta sonu etütler şeklinde mi olacak? Yüz yüze mi, uzaktan mı? Duruma göre senaryolar hazırlanıyor.

Telafi çalışmaları yaz aylarında mı, yeni öğretim yılı başında akşam veya hafta sonu etütler şeklinde mi olacak? Yüz yüze mi, uzaktan mı? Duruma göre senaryolar hazırlanıyor.

İyi haber: MEB Telafi Çalışmalarını 2 Temmuz 2021’de başlayacak yaz tatillinde yapacağını duyurdu. Detaylar henüz verilmedi. Özel Okullarda bu konuda plan ve program hazırlık çalışmalarını tamamlamak üzereler.

Eğitim Kaybı Telafi Programı en yakın zamanda velilerin huzurlarına sunulacaktır. Rahat olun.

Öğrenme Kaybı ile ilgili hangi veri var elimizde?

· Ülkemizde pandemiden kaynaklanan öğrenme kaybı ile ilgili yapılan bir araştırma sonucu henüz paylaşılmadı. 

· Hollanda’da 2020 yılına ilişkin bir araştırma sonucuna göre uzaktan eğitimde öğrenme kaybının %20 olduğu, sosyoekonomik dezavantajları çocuklarda ise bu oranın %50 olduğu bildirildi.

· Ülkemizde pandemiden önce 12 yıllık eğitim-öğretim süresine karşılık öğrenme çıktısı 8,9 yılda alınan eğitime denk geliyordu. Ortalama 3 yıllık bir kayıp veriyorduk.  

· Öğretmenler ile yapılan şeffaf ve sansürsüz sohbetlerde, öğrenme kayıplarının %60’ın üzerinde olduğunu belirtiyorlar.

Bu veriler bize ışık tutuyor. 1 yılı aşkındır yaşadığımız salgın koşullarında kayıp gerçekten büyük.

Bu kayıpları yaz tatilinde, akşamları, hafta sonları hangi telafi programı ne kadar giderebilir?

Öğrenme Kaybı büyük, ama ÖĞRENCİ KAYBI daha büyük.

Öğrenme Kaybı büyük, ama ÖĞRENCİ KAYBI daha büyük.

Bir yıldır evde adeta hapis ve ekrana bağlı hayat yaşayan öğrenciler böyle bir programa hazır mı? Şu aşamadaki ihtiyaçları bu akademik kayıpların giderilmesi midir?

LÜTFEN bu sefer bari gerçekçi olalım!!

Öğrencilerin omuzlarına işe yaramayacak gereksiz bir yük daha bindirmeyelim.

Öğrenciyi kaybettik. Sosyal ve psikolojik ağır kayıplar yaşayan çocuklarımızın akademik telafiye değil acilen yeniden öğrenme şevkini uyandıracak psikolojik ve sosyal telafiye ihtiyaçları var.

Kayıplar her iki tarafta da büyük, katılıyorum, ama hiçbir kayıp çocukların ruh ve beden sağlıklarından, iyi olma hallerinden daha büyük ve önemli değil.

Instagram

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
6
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?