Merakınızı Gideriyoruz! İnsan Etinin Tadının Nasıl Olduğunu Hiç Düşünmüş müydünüz?

2.4bPAYLAŞIM

Aranızda insan etinin tadını merak edenler var mı, bilmiyorum. Zaten merak edilecek bir şey olup olmadığı da meçhul, ancak söz konusu bilim olunca tabii ki pek az şeyin sınırı var. O yüzden gelin, insan etinin tadı nasılmış öğrenelim.

Öncelikle bu konuda bir yorum yapma hakkı olan başlıca kişiler pek tabii ki yamyamlar oluyor.

Polinezya'da yaşayan yamyam kabilelere bu soru yöneltiğinde, cevap domuz etinin tadına çok benzediği yönünde olmuş. Alman yamyam katil Armin Weives, yine başka bir Alman katil Fritz Haarmaan ve Leh seri katil Karl Denke de insan etinin domuz etine çok yakın tatta olduğunu belirtmiş.

Tüm olay etin lezzetinin neye benzediğinde değil tabii ki.

Bir diğer soru da insan etinin nasıl göründüğü. Kırmızı mı, beyaz mı? Bu noktada üzerinde durulması gereken konu, kırmızı ve beyaz et kavramlarının ne anlama geldiği. Genelde bunlar, eti pişirmeden önceki rengine göre verilmiş isimler olarak düşünülüyorlar; ancak bu yazılı bir kural değil.

Et hakkında konuşurken aslında bahsedilen şey hayvanların kas dokusu oluyor.

Kaslardaki kırmızı renk, miyoglobin proteinden kaynaklanıyor. Daha da derine inmek gerekirse, ''hem'' adı verilen proteinler bu rengi kazandırıyor. Bir kas hücresinde bu proteinlerden ne kadar çok varsa, rengi de o kadar kırmızı oluyor.

Miyoglobinler görevleri neticesinde, her canlı türünde farklı miktarda bulunuyorlar.

Miyoglobin iskelet kası ve kalp kasında bulunan oksijen bağlayan bir protein olduğundan, canlının oksijen ihtiyacına göre değişik miktarlarda bulunuyor. Örneğin domuz etinde bir gram kasta 2 miligram, kuzu etinde 4 miligram, sığır etinde 8 miligram miyoglobin bulunuyor. Tavuk etinde ise miktar 0.5 miligram.

Sığır ve tavuk eti arasındaki bu devasa fark da renge yansıyor ve sığır eti oldukça kırmızı renkliyken, tavuk eti soluk bir renkte oluyor.

İnsan eti bu bakımdan kesinlikle kırmızı et kategorisine düşüyor.

Tadı konusunda ise, her ne kadar başta dediğim gibi, domuz etine yakın olduğu söylense de bilim için 1900'lerin başında bir araştırma yürüten ve insan eti yiyen ünlü bir yazar ve gazeteci olan William Seabrook, dana etine daha çok benzediğini belirtiyor.

İnsan etinin her kısmının aynı lezzette olmadığı da söyleniyor.

Özetle, her ne kadar kırmızı et olduğu konusu şüphe götürmese de, tadı konusunda net bir fikir birliği henüz yok. Domuz eti ve dana eti, tat benzerliği açısından en yakın adaylar. Kesin olarak hangisi olduğunu ise pek çoğumuz hiçbir zaman bilemeyecek, en azından öyle umuyorum...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tayfun-cetin

İnsan etinin en lezzetli kısmı göt tarafı. O yağlı dokuyla sarılmış göt kasının tadını hiç bişeye değişmem.

ekrem-karakaya1

Sizin yaptığınız içeriğin mk

melware

Benim bu galeride ne işim var mk nasıl geldim niye geldim ne saçma sapan bi şey bu saatte okuduğum şeye bak insan eti yemişler b.k yesinler cezaevleri kendi etlerini kesip yiyenlerle dolu isteyenleri de oraya alalım şu konularda bile espri kasmaya çalışanları görünce yine aklıma kırkağaç vakası geldi gerçi okuduğum günden beri aklımdan çıktığı söylenemez ya neyse .

asli-tiryaki3

zıkkım ye

muhammed-balik

Cidden çok çok uzun zamandır merak ettiğim bi konuydu . Açıklık getirdiğin için saol editör . İnsan etinin tadı olsun , her kısmı aynı lezzette mi değil mi olsun bunları hep merak ediyodum . Bu nasıl içerik lan ? . Bu neyin merakını gidermek lan ? . Bu nasıl bi sapkınlık ? . Varya insanlık kendini diğer varlıklardan kesinlikle üstün görmemeli . Biz diğer varlıkların içinde en rezil olanı , en pislik , en değersiz olanıyız cidden .

Görüş Bildir