Görüş Bildir
Haberler
Menbic, Suriye Demokratik Güçler'nin Elinde

Menbic, Suriye Demokratik Güçler'nin Elinde

YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri IŞİD'i Menbic'den tamamen çıkarmak için son hamleyi yaptı.  Menbic tamamen SDG'nin elinde.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin desteğiyle IŞİD'e karşı savaşan, YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD'i  Menbic’den tamamen çıkarmak için son hamlesini başlattığını açıklamıştı. 

Kürt ve Arap güçlerden oluşan Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü Şirvan Derviş, 'Bu son operasyon ve son saldırı' demişti.

Menbic'deki çatışmalar bitti

Menbic'deki çatışmalar bitti

Kalan IŞİD'liler, Suriye'nin Halep ilinin kuzeyindeki ilçede yaklaşık 500 sivili canlı kalkan olarak kullanıp, Türkiye sınırındaki Cerablus'a kaçtı. Menbic artık tamamen SDG'nin elinde.

SDG, geçtiğimiz hafta Menbic'in neredeyse tamamını ele geçirdiklerini açıklamıştı

SDG, geçtiğimiz hafta Menbic'in neredeyse tamamını ele geçirdiklerini açıklamıştı

ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle savaşan SDG Mayıs’ın sonunda Rakka’yı almak için operasyon başlatmıştı. Ancak SDG, bir hafta sonra IŞİD’in Türkiye ile olan sınırını kapatmak amacıyla odağını Menbic'e kaydırarak kasabayı örgütün elinden almak için savaş başlatmıştı.

SDG önce Menbic'in kırsalını ele geçirip ilçeyi kuşattı. Ardından kasabanın içinde örgütle savaşmaya başladı. İki buçuk aydan beri devam eden çatışmalardan dolayı çok sayıda sivil evini terk etmek zorunda kaldı.

Al Jazeera, Reuters, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
8
5
2
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın