Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mehmet Özbek: "Avrupa Tehlikesi Var"

Anasayfa > Spor

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek'in kardeşi olan ve kulüpte başkan danışmanı pozisyonuna getirilen Mehmet Özbek, bazı ihtiyaçlardan dolayı bu görevi üstlendiğini söyledi.

Sarı-kırmızılı futbol takımının Avusturya'nın Velden bölgesinde gerçekleştirdiği hazırlık kampına dün gelen Mehmet Özbek, basın mensuplarıyla sohbet etti.

Gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulunan Özbek, özellikle yönetim kurulu üyesi Cüneyt Tanman'ın futbol şubesi sorumluluğunu bırakmasına değinerek, 'Cüneyt Tanman'a cevap değil, ama söz konusu Galatasaray ise ben yancı da olurum, öncü de. Tuvalet de temizlerim. Gider transfer de yaparım. Benim egom yok' dedi.

Tanman'ın görevi bırakmasına ve yaptığı açıklamaya atıfta bulunan Özbek, 'Böyle bir hataya düştü. O da üzülecektir. Yönetimden istifa etmedi. Demek ki aramızda tekrar görebiliriz. Hareket biraz çocuksu oldu. 'Ben oynamıyorum, küstüm' gibi. O da Galatasaray'ın bir ferdi ve kopma şansı yok. Biz 2 ay da beraber çalıştık. Bu süre, sarmaş dolaş geçti. Kendisiyle sıkıntımız yok. Bir sıkıntısı var, ama o benimle ilgili değil' ifadelerini kullandı.

'Mevcudiyetim ihtiyaçtan hasıl olmuştur'

Özbek, Cüneyt Tanman'ın futbol şubesi sorumluluğunu kabul ederken, mali işlerle uğraşmak istemediğini özellikle belirttiğini kaydederek, şöyle konuştu:

'Görevi kabul ederken, 'futbol şube sorumluluğunu üstleneyim, ama beni mali işlere karıştırmayın' demişti. Peki o zaman bu mali işleri kim yapacak. Galatasaray'daki mevcudiyetim ihtiyaçtan hasıl olmuştur. Başkan talimatıyla musluk da tamir ediyoruz, transfer de yapıyoruz. 'Ben para işine karışmam' deyince ne yapılacak. Galatasaray hepimizin kulübü ve bizim bu konuşmalarımızdan zarar görmemeli. Benim zarar görüp görmemem çok önemli değil.'

Eskiden Florya Metin Oktay Tesisleri'nde para ihtiyacı olduğunda yoğun bir prosedür işlediğini aktaran Mehmet Özbek, 'Abdurrahim Albayrak koşarak stada gitmek zorunda kalıyordu. Şimdi para Florya'ya geldi. Eskiden 15 gün süren işler şimdi 10 dakikaya düştü. Oyuncularımıza şampiyonluk primi dışında hiçbir ödememiz kalmadı. Onu da 1 hafta içinde kapatacağız' diye konuştu.

'Futbol şubesi sorumluluğu teklifini kabul etmedim'

Galatasaray Kulübü'nün futbol şubesinde yeni bir yapılanma hazırladıklarını ve kısa sürede raporu yönetime sunacaklarını dile getiren Mehmet Özbek, kendisine yapılan futbol şubesi sorumluluğu teklifini ise kabul etmediğini açıkladı.

Yeni yapılanmayla ilgili ön hazırlıkları tamamladıklarını anlatan Özbek, 'Ben futbol şubesi sorumlusu değilim. Kulüpte bir başkan danışmanı kadrosu vardı ve benim pozisyonum da bu. Zaten futbol şubesini bir kişinin tek başına idare etmesine imkan yok. Burası 7 gün 24 saat faal olarak mesai harcanması gereken bir yer. Florya'da yeni bir model üzerinde çalışıyoruz. Yönetim kurulunda ağabeyime, 'Mehmet'i futbol şubesi sorumluluğuna getirelim' diye teklifte bulunulmuş. Ben bu teklifi kabul etmedim' şeklinde görüş belirtti.

'UEFA Finansal Fair Play riski sürüyor'

Mehmet Özbek, özellikle ekonomik konularda yoğun bir çalışma içinde olduklarına değinirken, UEFA Finansal Fair Play kriterlerinden dolayı riskin devam ettiğini aktardı.

Transferde dikkatli davranmak durumunda olduklarının altını çizen Özbek, 'Transfer yapmayacak değiliz, ama giden oyuncunun yerine bir başkasını alabiliriz. Dengeleme yapmak durumundayız. UEFA Finansal Fair Play kriterleriyle ilgili risk sürüyor. Bize 2 yıl önce bir uyarı verilmişti. Bir yılını geride bıraktık ve verilen süre bu sezonun ardından tamamlanıyor. Ağustos ayının 15'inde tekrar görüşme talebinde bulunacağız ve 1 yıl daha uzatma isteyeceğiz. Raporlarımızı sunacağız. Aksi takdirde önümüzdeki yıl Avrupa kupalarına katılamayabiliriz. Mali raporlarımızda 10-15 milyon avro gibi bir fark var. Bütçemizi dengelememiz lazım' değerlendirmesinde bulundu.

'Bizim işimiz tepki almak'

Mehmet Özbek, kulübün çalışanları olarak kendilerine yönelik gelen eleştirileri saygıyla karşıladıklarını söyledi.

'Bizim işimiz tepki almak' diyen Özbek, 'Eleştiri, hocamıza veya futbolcularımıza olmasın, bize olsun. Bazıları, 'kulübü babalarının çiftliği gibi kullanıyorlar' diyor. Ya çiftlik nerede? Bir sürü sorun var, nelerle uğraşıyoruz' diyerek sözlerini tamamladı.

Şampiy10

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?