Görüş Bildir
Haberler
Mehmet Cengiz'e 'Kendinizi Kurtaramayacaksınız" Diyen Erkan Baş'a Tazminat Cezası: '5 Kuruş Vermeyeceğim'

Mehmet Cengiz'e 'Kendinizi Kurtaramayacaksınız" Diyen Erkan Baş'a Tazminat Cezası: '5 Kuruş Vermeyeceğim'

Emre Ordu
25.06.2022 - 12:29 Son Güncelleme: 25.06.2022 - 12:30

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, kamudan aldığı dev ihalelerle tanınan ve muhalefetin 'beşli çete' diye tarif ettiği iş insanları arasında yer alan Mehmet Cengiz hakkındaki eleştirileri nedeniyle tazminata mahkum edildi. Baş, 'Beş kuruş vermeyeceğim' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Reklam filmine tepki göstermişti

Reklam filmine tepki göstermişti

İleri Haber'in aktardığına göre, Cengiz Holding'in patronu Mehmet Cengiz'e yönelik eleştirileri nedeniyle TİP Genel Başkanı Erkan Baş'a tazminat cezası verildi. Kararı değerlendiren Baş, 'Halka ait kamu değerlerine çöken, AKP iktidarı sayesinde yedi sülalesini zengin etmiş Cengiz’e 5 kuruş daha vermeyeceğim' dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, 22 Aralık 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında, devletten aldığı ihaleler ile 'beşli çete' olarak anılmaya başlanan şirketler arasındaki Cengiz Holding tarafından yayımlanan reklam filmini hatırlatarak şirket patronu Mehmet Cengiz'e yönelik eleştirilerini dile getirmişti.

Aralık 2020'de birçok televizyon kanalında yayımlanmaya başlanan söz konusu reklamda, 'memlekete hizmet' iddiası yer alırken, 'Tam 40 yıldır bir ağacı yaşam felsefemiz yaptık' ifadeleri kullanıldı. Türkiye'nin birçok noktasında projeleri için çevre katliamına imza atan şirketin bu reklamı kamuoyunda eleştirilere neden olurken, konu TİP Genel Başkanı Baş tarafından da gündeme getirildi.

Erkan Baş ne demişti?

Erkan Baş ne demişti?

TİP Genel Başkanı, Meclis'teki basın toplantısında, 'Bakın bu müteahhit çetesi var ya, herkesin bildiği küfürbaz olanı. Dün aynı anda birçok kanala birden reklam vermiş. Belli ki imajlarının sarsıldığını düşünüyorlar. Konuyu toparlamaya çalışıyorlar. Ne diyorlar; kim ne derse desin şerefleriyle çalışıyorlarmış, ağaçtan ilham almışlar... Beceremeyeceksin Mehmet Cengiz efendi, beceremeyeceksin. Ağaç katliamların, yıkımların, doğayı yağmalaman; hele o millete ettiğin küfürler bu halkın hafızasından hiç ama hiç çıkmayacak. İşçi iktidarı kurulduğunda, bu Saraylar yıkıldığında senin elinde ne var ne yoksa hepsini alacağız. Bu milletin, alın teriyle çalışan milyonların gasbettiğin tüm değerlerini senden geri alacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Kendinizi kurtaramayacaksınız' ifadelerini kullandı.

Tazminat cezası

Tazminat cezası
İçeriğin Devamı Aşağıda

Açıklamanın ardından harekete geçen Mehmet Cengiz'in avukatları ise 'kişilik haklarının zedelendiği' iddiası ile 250 bin liralık tazminat davası açtı. 

Görülen davada TİP Genel Başkanı Baş'ın avukatı, müvekkilinin muhalefet partisi milletvekili olduğunu belirterek davanın reddini istedi. Mahkeme ise gerekçeli karar daha sonra açıklanmak üzere masraflar hariç 20 bin liralık tazminat kararına istinaf yolu açık olmak üzere hükmetti.

"Bu parayı ödemiyorum"

"Bu parayı ödemiyorum"

Baş, sosyal medya hesabından yaptığı yayında hakkındaki karara ilişkin konuştu. Cezayı ödemeyeceğini vurgulayan Baş, şunları söyledi:

Bu karar mahkemelerin, Saray’a ve onun beslediği patronlara ne kadar gönülden bağlı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Anlaşılan o ki yandaş patronlar vergi aflarıyla, teşviklerle, şahsa özel ihalelerle, garanti ödemelerle yeterince doymamış ki bir de bizden para istiyor. Bir siyasi parti başkanının yaptığı siyasi bir değerlendirmeyi, para cezasıyla cezalandırmak istiyorlar.

Diyecek tek sözümüz var: Yok öğle yağma. Mehmet Cengiz’e bu parayı ödemiyorum. Sanılmasın ki bu sözler sadece Mehmet Cengiz’e ve kişisel. Bu sözlerim tüm zengin patron sınıfına. İşçinin alınterinden zenginleşen tüm yağmacılara. Üstelik bu sözler bana ait değil. Parti programımızda geçiyor.

Bana kalırsa esas korkuları, partimizin programında da ifade edilmiş bu görüşlerin haklılığı. Halktan çalınan ne varsa hepsini geri alacağız ve onu yaratan, üreten, gerçek sahibi olan halka geri vereceğiz. Bu süreçte yapılan tüm hukuksuzluklarının da hesabını soracağız.

Bu vesileyle bir çift laf daha etmek istiyorum. Bizi siyasetin para kazanma aracı olarak gören memurlar ile karıştırmasınlar. 4 yıldır genel başkanlık ve milletvekilliği görevi yapıyorum. 13 yıldır aynı evde kiracıyım. Milletvekili olduktan sonra edindiğim tek şey partimizin siyasi çalışmalarında kullandığımız 2013 model bir araba. Onu da banka kredisi ile aldım.

'Bedelini soracağız'

Bu ülkede milyonlarca emekçi nasıl yaşıyorsa, biz de öyle yaşıyoruz. Milletvekilliği maaşını da kendim ve ailemin zorunlu ihtiyaçları dışında başını Saray’ın ve 5’li çetenin çektiği bu düzene son vermek için, mücadele için kullanıyorum.

Ne mutlu bana düzen siyasetçileri gibi hesabını bilmediğim malım, mülküm, param yok. İşte bu yüzden halka ait kamu değerlerine çöken, AKP iktidarı sayesinde yedi sülalesini zengin etmiş Cengiz’e 5 kuruş daha vermeyeceğim. 

Kimsenin şüphesi olmasın; bu yağma, bu talan düzeni yıkılacak. Halktan çalınan her kuruşun bedelini hukuk önünde bir bir soracağız. Hesaplaşacağız!'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
111
46
4
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Balkan Türkleri

Gini katsayısı giderek bozuluyor.82 milyon fakirleşirken 100 bin yandaş ülkenin tüm kaynaklarını sömürüp zenginleşiyor !

Trabuzeni

Zenginler güvende olduğu sürece iktidarın da güvende olur. AKP doğru bir siyaset güdüyor.

DoctorWhat

evet ama aslında hayır. zira bahsettiğin teoride hükümetin de zenginlere ve diğer meşrulaştırıcılara güven vermesi lazım ve muhtemelen şu ana bu konuda epey ... Devamını Gör

gazanfer türk

İktidar kanadından verdiği sözü tutan tek kişi Cengiz'dir. Milletin a*ına koyacağız dedi ve yaptılar.