Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Meclis'te Oturma Eylemi

 > -
Abone ol

TBMM Genel Kurulunda CHP ve HDP milletvekilleri kürsü önünde iç güvenlik paketini protesto etmek için oturma eylemi yaptı.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri süren iç güvenlik paketi görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri, tasarıya tepkileri nedeniyle tümü üzerindeki görüşmelerde söz almayınca, tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise darbe yapıyorlar diyerek hükümeti eleştirdi.

İç Güvenlik Paketi'nin tümü üzerindeki görüşmelerinde TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı gruplara söz vermek için anons etti. Ancak muhalefet milletvekilleri, pakete tepkileri nedeniyle usul tartışmasını sürdürmek istedi. Ancak Bahçekapılı sırasıyla muhalefet partilerinin temsilcilerine üçer defa seslendi ve konuşmaları için kürsüye davet etti. Ancak muhalefet milletvekilleri kürsüye çıkmadı ve paket üzerindeki itirazlarını başkanlık divanı önünde Bahçekapılı'ya ilettiler.

Muhalefet milletvekilleri kürüye çıkmadı ve bunun üzerine AK Parti Çankırı milletvekili İdris Şahin kürsüye davet edildi. Kürsüye çıkan ve konuşmasını tamamlayan Şahin, AK Partili milletvekillerini alkışları arasında yerine oturdu.

Muhalefet milletvekilleri ise TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'ya tepkilerini dile getirdi. Bahçekapılı, muhalefet milletvekillerini tepkilerine aldırış etmedi ve soru-cevap bölümene geçti. Soru cevap kısmında da kimse soru sormayınca birleşime 15 dakika ara verdi. Tümü üzerinden görüşmelerin bu şekilde tamamlanmasını üzerine AK Partili milletvekilleri alkışladı.

Birleşimin açılmasının ardından tümü üzerinde oylama yapıldı ve bölümlere geçildi. Bölümlerde de muhalefet tepkilerini sürdürdü ve kürsüye çıkmadı.

Bu sırada ise çok sayıda CHP ve HDP'li milletvekili kürsü önünde otura eylemi yaptı. Milletvekilleri, 'Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz', 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Faşizme, darbeye geçit yok' sloganları attı.

Bu eylem sırasında TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı görüşmeleri sürdürdü ve 1'nci maddeye geçti. Ardından da birinci madde kabul edildi.

Görüşmeler sürüyor.

Fırat Keskinkılıç, DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir