Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mayın Temizlemede Yeni Yöntem

Anasayfa > Gündem

Dünya Jeofizik Bilimine önem veriyor..Jeofizik Yöntemler aslında hayatın her alanında bize kısa ve kesin çözümler sunmaya devam ediyor.Askeri amaçlı çalışmalarda jeofizik yöntemler bir çok alanda kullanıldığı gibi Mayın temizleme işlemlerinde de kullanılmaya başlandı.Kesin,güvenilir ve hızlı çözümlerle artık büyük korku ve dert haline gelen mayınların temizlemesi Jeofizik yöntemlerle daha kolay..

Dünyanın değişik bölgelerinde 120 milyon dolayında kara mayını gömülü. Yalnızca 1997’de bir milyon yeni mayın gömüldü. Aynı yıl temizlenen mayın sayısıysa       100 000.Bugünkü temizleme hızıyla gidilirse Hırvatistan’ın mayınlardan arındırılması 690 yıl alacak. Mayınlardan kurtulmak için öncelikle güvenli ve hızlı bir tarama yöntemi geliştirmek gerekiyor.ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarları’nda yeni bir mayın tarama aygıtı geliştirildi.

Metal detektörlerine göre çok daha hızlı bir tarama yapan aygıtın verimi % 100. Yeni aygıtla yapılan ilk denemelerde, küçük bir alandaki

mayınlar metal detektörlerine göre 30 kat daha hızlı temizlendi.

Günümüz mayınları çok az metal içerdikleri için metal detektörlerinin

çok duyarlı olması gerekiyor. Ancak o zaman da tarama yapılan alandaki

metal parçaları yanlış alarmlara yol açıyor. Alarmın yanlış olduğunun anlaşılması için de en az on dakika geçiyor. Geliştirilen yeni yöntemde mayınların yerinin saptanmasında radyo dalgalarından yararlanılıyor. Bu yöntem gerçekte manyetik görüntüleme yöntemine benziyor.

Sinyalleri algılamak için bir mıknaıts yerine radyo dalgaları kullanılı-

yor. Bu yöntemle, tarama sırasında yanlış alarmların ortaya çıkması önlenmiş oluyor.

Araştırmaya 10 milyon dolar ayıran ABD Gelişmiş Savunma Araştırma

Projeleri Ajansı’ndan bir yetkili, yeni aygıtın elde taşınabilir modelinin

yanı sıra, araçlara takılabilen bir modelinin de geliştirildiğini açıkladı.

Böylesine güvenli ve verimli bir mayın temizleme aygıtının fiyatı daha

belli değil; ama 10-20 bin dolar olacağı tahmin ediliyor. 

http://news.bbc.co.uk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?