MasterChef'in Yeni Sezonunda 1. Turu Başarıyla Geçen Disleksi Hastası Ece Aysal'ın Hikayesi Herkesi Etkiledi!

1PAYLAŞIM

MasterChef 2021'in 1. turu tüm hızıyla devam ediyor. Yeni sezon için birbirinden yetenekli yarışmacılar seçilirken, kimi zaman katılan yarışmacılar hikayeleriyle de en az yemekleri kadar akıllarda yer ediyor. Dün akşam yayınlanan bölümde Disleksi hastası Ece Aysal'ın hikayesi de onlardan biriydi!

MasterChef'te yeni sezon heyecanı başlamak üzere. Elemelerle başlayan süreçte 1. turda yarışmacı adaylarını izliyoruz ve hem yaptıkları yemeklere hem de hayat hikayelerine tanık oluyoruz.

O adaylardan biri de Ece Aysal! Ece hem yaptığı güzel yemekle hem de hayat hikayesiyle hem jüriyi hem de izleyiciyi derinden etkiledi.

Lisede aşçılık eğitimi aldıktan sonra üniversiteden Fransız Mutfağı mezunu olan Ece, "Diğer yarışmacılardan öndeyim, çünkü ben aşçı olarak doğdum." diyerek yarışmaya iddialı bir giriş yaptı.

Osmanlı mutfağından kavun dolması yaparak beğeni toplamayı başardı ve 3 jüriden de evet oyu alarak bir sonraki tura geçmeyi başardı.

5 yıl önce kaybettiği babasına ve 7 yaşındaki Ece'ye başarılı olacağına dair bir söz verdiğini söyleyen yarışmacı, kendisine tek inanan kişinin babası olduğunu söyledi.

Başarısız olacağını söylemelerinin sebebi ise disleksi hastası olmasıymış! Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğundan çevresindeki kimse eğitimini tamamlayabileceğine ve başarılı olacağına inanmamış.

Disleksi nedir diye merak edenler için söyleyelim, bir tür öğrenme bozukluğu olarak karşımıza çıkan bu hastalık özellikle kelimeleri ve hatta harfleri seçmede yaşanan bir güçlüktür denilebilir.

Ancak bu durum zeka geriliğinden kaynaklanmaz.

Sevilmeyen bir çocuk olduğu için kendini yemek yapmaya verdiğini ve hayalperest olduğu için de diğer yarışmacılardan önde olduğunu düşündüğünü söyledi.

Somer Şef de mentörü Yunan asıllı Avustralyalı şefin de disleksi hastası olduğunu, orada Michelin yıldızının muadili şapkadan 50 tane aldığını ve tarihteki en fazla şapkayı alan şef olduğunu anlattı.

Ayrıca dünyaca ünlü şef Gordon Ramsay'i yetiştiren şef Marco Pierre White ve Jaime Oliver'ın da aynı hastalığa sahip olduğunu, bunun başarılı olma yolunda bir engel olmadığını yarışmacı adayına belirterek sözleriyle hem ona hem de ekran başındaki disleksi hastalarına umut oldu.

Ece buraya kadar azmiyle başarılı olarak geldi ve babasına verdiği sözü de tuttu bize kalırsa. Bakalım yarışmanın ana kadrosunda yerini alabilecek mi?

Bekleyip göreceğiz... Şimdiden yolunun açık olmasını dileriz Ece!

Kavuşmaya Birkaç Gün Kala MasterChef'in Eski Sezonlarında Yaşananlarla Hafızalarımızı Tazeleyelim! - onedio.com
Kavuşmaya Birkaç Gün Kala MasterChef'in Eski Sezonlarında Yaşananlarla Hafızalarımızı Tazeleyelim! - onedio.com
Her Akşama Bir Film: Temmuz Ayı Boyunca TRT 2 Ekranlarından İzleyebileceğiniz Birbirinden Güzel Filmler - onedio.com
Her Akşama Bir Film: Temmuz Ayı Boyunca TRT 2 Ekranlarından İzleyebileceğiniz Birbirinden Güzel Filmler - onedio.com
Netflix Türkiye’de Temmuz Ayında Yayınlanacak Olan Yeni Dizi, Film ve Belgeseller - onedio.com
Netflix Türkiye’de Temmuz Ayında Yayınlanacak Olan Yeni Dizi, Film ve Belgeseller - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nesibe-tahir

Disleksi hastaları bir konuda çok zeki oluyorlar. - Yolun açık olsun. 😊

bus_13

Disleksi bir hastalık değil öğrenme güçlüğü, farklılıktır. Çıldıracağım iki gündür hastalık denilmesinden.

sopaci

Hanımefendinin disleksisi varmış.Anne babasından sevgi görememiş.Hep başarısız olacaksın demiş.Ya kusura bakmayın TR'de yetişen gençlerin %90 anne babasından bu sözleri duyuyor.Ama kimse anne babasının sevgisinden şüphe etmiyor.Bu bir de bunu ajitasyon malzemesi olarak TV de kullanıyor.Ayıp ya! Ne çocuklar var ne acılar ile büyüyen.Acının yarışı olmaz ama reklam malzemesi de olmasın artık yeter ya!

sumru-kizilkaya

ne demek anne babasınım sevgisinden şüphe etmiyor? Annem beni sevmiyor babam beni hic sevmiyor/ sevmedi diyip psikolojik rahatsızlıklar uğraşan ya da sırf bu yüzden ozguven eksikliği yaşayan ne kadar çok insan var bu ülkede! siz bu kadının çektiği zorlukları bilemezsin o yüzden dediğiniz gibi acı yarıştırmayın ayrıca babası kızının hep yanında olmuş muhtemelen sevilmemiş derken akranları anlamında kullanılmıştır. baya bir zorbalığa uğradığına eminim.

simge-kinsiz

Sevgili editör, bir özel eğitim uzmanı olarak belirtmeliyim ki disleksi bir hastalık değildir. Nörolojik temelli bir öğrenme güçlüğüdür. Disleksiliyim demek hasta olmak anlamına gelmiyor. Bilginize

ruya-gibi

evet ya hastalık değildi ki o.

alfred-hickork

yine sabun köpüğü bi içerik

Görüş Bildir