Maske Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır? ÜTS Mobil Nedir, Nasıl Kullanılır?

0PAYLAŞIM

Koronavirüs'e karşı önlemler kapsamında en önemli koruyucu olarak görülen maskelerin Sağlık Bakanlığı onaylı olup olmaması büyük önem taşıyor. Kullanılan maskelerin 3 katlı ve tıbbi maskeler olması gerekiyor. TÜBİTAK vatandaşların maske barkodlarını sorgulayarak güvenilirliğini ölçmesini sağlıyor. Maske barkodu sorgulamak için kullanılan ÜTS Mobil uygulaması nasıl kullanılır? Sizler için araştırdık...

ÜTS Mobil Nedir?

TÜBİTAK, satın alınan maskelerin tıbbi maske olup olmadığını anlamaya yarayan bir cep telefonu uygulaması geliştirdi. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), geliştirmiş olduğu ÜTS (Ürün Takip Sistemi) uygulaması ile vatandaşlar kullandıkları maske hakkında bilgiler edinebiliyor.

ÜTS Mobil Nasıl Kullanılır?

Cep telefonuna indirilen uygulama sayesinde kullanılan maskenin tıbbi olup olmadığı, hangi firmada üretildiği, ne zaman üretildiği gibi bilgiler öğrenilebiliyor. Uygulamayı bilgisayarda da açarak maskenin barkod koduyla aynı bilgileri öğrenmek mümkün.

İOS ya da Android telefonlarınıza indirdiğiniz ÜTS Mobil uygulaması ile telefonunuzun kamerasını kullanarak barkodu direkt okutabilirsiniz. Barkod sorgulaması sonrası maskenin Sağlık Bakanlığı'na kayıtlı mı değil mi görebiliyorsunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir