Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Martin van Maële'nin Kaleminden Fallus'un 10 Hali

 > 
7PAYLAŞIM

Greko-Roman döneminde nesne olarak temsiliyetiyle birlikte arkaik iktidarın oluşumunda cinsel kimliğin zeminini hazırlar Fallus. Mitolojik anlatıyla iktidarı kutsanır. Antik kültürlerin tabularından birisi haline gelir. Sanayileşmeye kadar antik kültürlerin mirası zihinlerimizde hınzırca gizlenir. Ta ki Freud'un keşfiyle psiko-toplumsal anlamını gün yüzüne çıkarana değin. Sonrasında ise erkekliğin sanatsal görselliği herkesin bildiği bir sırra evrilir. Böyle olunca artan bir söylence Fallus'un etrafını sarar. Erotik olanın erkeğin göz zevkine ayarlanması Fallus'un temsilini zora düşürür. Böylece bir arzu nesnesinden eğlence nesnesine dönüşür. Yirminci yüzyılın hemen başında devrimin altın çağını yaşayan Fransız sosyetesi Fallus'un talebini artırır. Eğlence başlamıştır.  Martin van Maele'nin Fallik Düşleri bu yüzden tam da zamanında çıka gelmiştir.

1905 yılında yayınladığı La Grande Danse macabre des vifs isimli eserinde derlenen çalışmaları fallusun tarihinde tartışmalı bir ün edinmiştir. Fallus'un temsilindeki tarihi bağı ortaya koyan çizer bir yandan da dönemde iyiden iyiye ortaya çıkan eğlence kültünü Fallus üzerinde anlatmıştır. 

Uyarı: (+18)
Az sonra göreceğiniz galeri kimileri için rahatsız edici olabilir! 
Ebeveyn kontrolü tavsiye edilmektedir. 

Meraklısına Not:

Fallus'un tarih içindeki seyri üzerinde dilimizde yetkin bir eserle bilgi edinmek isteyenler İsmail Gezgin'in Fallusun Arkeolojisi isimli kitabına başvurabilir.

İyi seyirler...

Ormanlar Arasında Fallus'un Saldırısı

Centilmen Fallus

Serenat Yapan Sanatçı Fallus

Gaza Gelen Fallus

Sevdiği İçin Rakibiyle Savaşan Fallus

Mitolojik Kahramanlarla Savaşan Kahraman Fallus

Sürü Psikolojisine Teslim Olmuş Fallus

"Rüyaların Adamı" Fallus

Aşık Fallus

Kutsal Fallus

Bonus: Fallus Olmak "Ben"

Martin van Maële, kendisini fallusundan ayrı düşünememektedir adeta. Freud'un tüm yorumlarını haklı çıkarırcasına kimlik ile fallus arasındaki bağlantıyı kendi çiziminde ortaya koymuştur. Sonuçta kendisini de fallus olarak betimlemiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unfuckwithable

malafatus...

yyyyy

taş*klı bi galeri olmuş eline sağlık

Görüş Bildir